wiki -pomysły

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
Ostatnio korzystałem trochę z naszego wiki i niestety główna strona rozjeżdża się przy zmianie wielkości okna, odnoszę tez wrażenie bałaganu :/ Czy możemy testowo spróbować użyć skina takiego jak MediaWiki ??
 

Giga

New Member
262
5
Kiedyś to proponowałem, ale Tosiabunio i Słupek protestowali. Jakby co, to ta skórka jest dostępna tu.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Mi od samego początku nie podoba się idea strony na Wiki. Wszystkie wiki wyglądają jak najgorszy papier toaletowy. Gdyby strona była na jakimś Tracu to też nie podobała by mi się. No ale jest jak jest.

  • IMO:
  • Najpierw należy wywalić niepotrzebne przyciski na stronie, bo zajmują tylko powierzchnię. Czyli "Pokaż źródło.." x2, "Poprzednie wersje" x2, "Do góry"... Ktoś mi powie po co k..wa komuś źródła? Czy naciska ktoś to na trzeźwo?
  • Potem wywalić ten syf z dołu. Po ki wuj komuś niemiecka Mozilla? Jak ktoś potrzebuje to wie gdzie szukać.
  • Potem zrobić porządek z tagami. Albo długie tagi skrócić, by to jakoś wyglądało. Albo przerobić skrypt, by tagi wyświetlały się w różnych kolorach. Jak będzie tag: Blablablabla_Blabla_blablablalllalla i zapierdoli treść to może wtedy ktoś się zastanowi.

Przy okazji. Jak się przerabia stronę/CMS/forum w PHP to nie trzeba go znać! Nie trzeba znać też SQL. Wystarczy myśleć. To jest język funkcyjny więc patrzy się na co się naciska, szuka tego w skrypcie i raus z tym. A jak inne było by tam fajniej to znaleźć to inne i podmianka. Na 99.9% działa. Znać w 5% trzeba tylko do pokolorowania tagów.
 

Giga

New Member
262
5
Moim zdaniem Dokubook wygląda lepiej, bardziej funkcjonalnie (a wyciachanie obrazków z dołu i zmiana menu, loga nie jest wielkim problemem), ale to już w sumie Wasza decyzja, jaka skórka zostanie.

edit:

A tak poza tym, to nie rozpędziliście się trochę z tym wywalaniem linków? Rozumiem, że wszyskie pierdoły typu "Pokaż źródło" powinny lecieć do kosza, ale "Zaloguj" mogłoby zostać - nie każdemu chce się wpisywać "&do=login", a wiki powinno być IMO otwarte.
 
OP
OP
Trigger Happy

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
to pudrowanie kupy :

- gazeta - pomysł zdechł
- multimedia - Friedman na głownej od kilku miesięcy ale ok, wykładów Maćka dla Kolibra i tych z konferencji filozoficznej nie znalazłem ...
- ekonomia - Cynik9 wymyślił sobie że będzie pdf rozsyłał za subskrypcje po ponad 100 zł i 2Gr zdechło, kryzys blog coraz rzadsze aktualizacje
- wolnościowe czytanki , te folderki wyglądają lamersko :/
- blogi - aktualizacja "od święta" , zresztą jak ktoś chce blogi czytać to używa rss ...
- publicystyka z Liberalis "na plus"

czy jest jakiś argument czemu "mediaWiki" jest na nie ?? bo te skiny które były do tej pory to tragedia ...
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
1. O ile wiem, jest kilku administratorów wiki, więc można zmienić skórki do woli z tych, które są zainstalowane. Jak są jakieś specjalne życzenia, to doinstaluje więcej. I się ustawi. Byłem przeciwny skórką klasycznie wikowym, bo mi się nie podobają, ale możemy upodobnić się nawet do wikipedii, jeśli to ma coś pomóc.
2. Treść jest tworzona przez użytkowników. Wystarczy być zarejestrowanym userem, aby móc dowolnie się porządzić. Jak się komuś nie podoba strona główna (mi się podoba średnio, było kiedyś lepiej), to może pozmieniać. Narzekanie tutaj nic nie zrobi.
3. Nie będziemy ingerować w skrypty samego wiki, bo to bez sensu. Ale w skrypty CSS i skórek można ingerować do woli. Polecam zrobienie sobie lokalnego sandboxa, wprowadzenie zmian, kolorów, przycisków, itp i przesłanie gotowej skórki do mnie, a ja ją uploaduję w stosowne miejsce.
4. Wiki ma taką zaletę, że zamiast dyskutować jakie ma być, można po prostu zalogować się i zmienić. Zmiana na inny CMS nic nie da, bo jak nie ma pomysłu, to nawet najbardziej wyjebany skrypt nic nie pomoże. Dopóki Giga i koledzy dodawali, to coś się działo, a teraz nie dzieje się nic, a pojawiają się narzekania.
5. Mamy spore problemy z hostingiem i nie mam czasu teraz zająć się wiki. Bo obecna strona mi się nie podoba i przestała być dobrą wizytówką, więc warto byłoby coś zmienić. Jeśli to kwestia zmiany skórki, to proszę bardzo - dajcie znać która skórka rozwiąże ten problem, a ja ją zaktywuję.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Giga napisał:
Moim zdaniem Dokubook wygląda lepiej, bardziej funkcjonalnie
Jak treści nie ma, lub jest nieregularnie, to lepsza jest strona statyczna (jak teraz).
Giga napisał:
Rozumiem, że wszyskie pierdoły typu "Pokaż źródło" powinny lecieć do kosza, ale "Zaloguj" mogłoby zostać
Ja pisałem o wywaleniu tylko niektórych. Nawet jak przycisk "Zaloguj" zajmuje cały wiersz, to puste miejsce jest lepsze, bo jak ktoś ma laptop to ma bezpieczne miejsce na położenie kursora.

MRT napisał:
- gazeta - pomysł zdechł
- multimedia - Friedman na głownej od kilku miesięcy ale ok, wykładów Maćka dla Kolibra i tych z konferencji filozoficznej nie znalazłem ...
- ekonomia - Cynik9 wymyślił sobie że będzie pdf rozsyłał za subskrypcje po ponad 100 zł i 2Gr zdechło, kryzys blog coraz rzadsze aktualizacje
- wolnościowe czytanki , te folderki wyglądają lamersko :/
- blogi - aktualizacja "od święta" , zresztą jak ktoś chce blogi czytać to używa rss ...
- publicystyka z Liberalis "na plus"
- to link powinien się nazywać "gazeta archiwum'
- co do blogów, to jak skrypt nie umie cachować rss (by nie wyświetlał "nie umiem się połączyć z...") to podać tylko same linki na blogi i już.
- stare forum też podlinkować jako archiwum. Lepiej jak jest nasze niż w miejsce tego wleci coś innego.
- i dać na stronę główną link do tekstu "kim jesteśmy i w co wierzymy" - tak jak było na starej stronie Sierpa.

tosiabunio napisał:
4. Wiki ma taką zaletę, że zamiast dyskutować jakie ma być, można po prostu zalogować się i zmienić.
Jakoś wolę stare hierarchiczne rozwiązania oparte na uprawnieniach.:) Ja jak nad czymś nie mam pełnej kontroli to - "pierdole nie robie". Jestem aspołeczny i akolektywny.

tosiabunio napisał:
Zmiana na inny CMS nic nie da, bo jak nie ma pomysłu, to nawet najbardziej wyjebany skrypt nic nie pomoże. Dopóki Giga i koledzy dodawali, to coś się działo, a teraz nie dzieje się nic, a pojawiają się narzekania.
Święte słowa.... CMS może co najwyżej wygenerować "lorem ipsum", jak ma stosowną wtyczkę. By strona była cały czas żywa potrzeba ze 20 osób. A jak tylu nie ma to "statyczne" widoki są lepsze.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Moim zdaniem powinniśmy na stronie głównej zrobić jakiś fajny indeks najciekawszych materiałów (i jakieś credo, jak sugeruje Krzysio) i zostawić stronę jak jest, czyli statyczne i rzadko modyfikowane wiki. Strona wizualna jest do dogadania - to jest kwestia znalezienia odpowiedniej skórki. Najlepiej takiej, która uwypukli treść, a ukryje fakt, że to jest wiki i powinno być modyfikowalne (czyli zostawić przycisk zaloguj i tyle). Z dynamicznych rzeczy zostawiłbym RSS Liberalisa, bo to jedynie naprawdę aktywne źródło materiałów mocno zbliżonych do tematyki wiki.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Oh fuck. Wylogowałem się i nie umiem się zalogować! Rzeczywiście nie ma przycisku zaloguj. Muszę rozkminić jak go przywrócić. Ale nowy layout strony głównej bardzo mi się podoba. O to chodziło.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Dobra, naumiałem się. Zrobiłem na szybko edycję szablonu i jest przycisk "zaloguj" i tyle. Może kolorki kiedyś zmienię.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Zaloguj mógłby być na górze w tej linijce co strona główna po prawej stronie. Ale layout jest super. O to chodziło.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Przeniosę to, ale nie dziś. To było tak na szybko. Przeniosę sobie wiki do sandboxa, to będzie łatwiej mi robić zmiany. Mnie też się teraz ten layout podoba. Skromnie, ale konkret. I wystarczy.
 

Giga

New Member
262
5
Jest jeszcze jeden problem. Dzisiaj się zorientiowałem, że ten link "Edit" na górze dotyczy tylko menu. Więc moim zdaniem przydałby się jeszcze przycisk "Edytuj" (najlepiej obok "Wyloguj"), który dodawałby na koniec adresu "?do=edit".
 

Giga

New Member
262
5
Tak sobie pomyślałem - może w ogóle wywalić gazetę (którą na razie wrzuciłem do archiwów)?

Aha, a co do samej skórki, to mam dwie propozycje:

1. Może warto wywalić to "Edit" na górze, które wyświetla się zalogowanym? Służy to do tworzenia/edytowania menu, a w sumie nam to nie potrzebne.

2. Większość skórek między nagłówkiem a treścią wyświetla ścieżkę "Jesteś tutaj" - często to się przydaje, szczególnie ludziom, którzy trafili na konkretną podstronę z zewnątrz i klikanie "wstecz" nic im nie da.

Ten kod powinien działać:

Kod:
    <?php if($conf['youarehere']){?>
    <div class="breadcrumbs">
      <?php tpl_youarehere() ?>
    </div>
    <?php }?>
 
Do góry Bottom