Wiadomości ze świata IT

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Dla fanów elektroniki: nowe Raspberry pi model B+ mianowicie Raspberry pi 2 ma cztery rdzenie ARMv7 i 1GB Ram. Pojedynczy rdzeń ma być szybszy o 50% w niektórych zastosowaniach, w innych o 200% wydajności oryginału. Można więc w niektórych zastosowaniach uzyskać nawet 3*4=12krotny wzrost wydajności. W innych tylko 1,5 krotny. GPU ma być takie same jak w poprzedniku, ale ono w elektronice się nie liczy. Dalej ma kosztować 35 dolarów.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Rdzenie CPU raczej nie dadzą rady. GPU ma jednak możliwość rozkodowania H.264 w 1080p. Oprogramowanie do odtwarzania musi jednak umieć korzystać ze sprzętowej akceleracji dekodowania. Lepiej jednak na to urządzenie patrzeć jako potencjalny serwer email lub urządzenie, które można dostosować by sterowało centralnym ogrzewaniem w domu. Teraz mocy obliczeniowej jest więcej to może nawet uda się dostosować by sterować takim piecem za pomocą mowy.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 968
15 066
Ja nie mam pieca, serwer poczty nie potrzebuję, więc patrzę na to jako na media center (ma być na to Windows 10). Idealnie, gdyby dało się sterować z tableta jakoś. Poczekam, niech ktoś coś fajnego wymyśli.
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 219
Ja szukam czegoś na router, AP i mały serwerek. Chyba wezmę Banana Pi, jest kilka dyszek droższy od Raspberry, ale przynajmniej OpenBSD na nim chodzi. Jedyny minus to dwa razy mniejsza liczba USB.
 
C

Cngelx

Guest
Ja znowu szukam czegoś takiego z priorytetem ustawionym na niski pobór prądu. Raspberry Pi model A+, wydaje mi się pod tym względem ok, ale mam czas - może znajdę coś jeszcze lepszego.
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Niestety w Raspberry jest zamknięty binarny blob, bez którego chyba nawet się nie uruchomi systemu.
 

tolep

five miles out
8 488
15 274
Adblockowi Plus już dziękujemy. µBlock FTW!​

Tajne porozumienie amerykańskich gigantów. Będą płacić, by nie blokować reklam
I.O., zbyt publikacja: 03.02.2015 aktualizacja: 10:25

uid_8965b4cab92b067ebc03efa861e1318a1422957576129_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355.jpg

Google, Microsoft oraz Amazon podpisały tajne porozumienie z producentem programu AdBlock. (fot. materiał prasowe/pixabay.com)

Koncerny Google, Microsoft oraz Amazon podpisały tajne porozumienie z producentem programu AdBlock – firmą Eyeo. Konkretna kwota, którą zapłacili giganci nie jest znana. AdBlock jest rozszerzeniem przeznaczonym do przeglądarek Chrome oraz Firefox, które pozwala na blokowanie reklam na stronach wyświetlanych przez użytkowników.

http://www.tvp.info/18708065/tajne-...h-gigantow-beda-placic-by-nie-blokowac-reklam
 
C

Cngelx

Guest
Preferuję jednak whitelistowanie koszernych, zamist blacklistowania wyjątkowo niekoszernych.
Moim zdaniem rozwiązania polegające na blokowaniu zapytań pasujących do filtra, takie jak AdBlock, Ghostery nie mają sensu i są skazane na porażkę. Kompletnej listy filtrów nie da się stworzyć, a nawet jakby się dało to po kilku dniach przestaje ona być aktualna.

Dlatego wolę RequestPolicy i samodzielnie decydować o tym, co wpuszczam, a co nie. Gdyby dla tego rozwiązania powstały sensowne, gotowe filtry, to byłoby ono równie user-friendly co AdBlock, a przy tym znacznie skuteczniejsze.
 
G

Glinka

Guest
Banan droższy od maliny? Albo coś pokręciłem, albo na ematador.pl było odwrotnie, no chyba że widziłem zestaw z dodatami.
A ponoć to banan jest podróbką maliny ;-)
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Kolejna stabilna wersja Debiana wydana. Nazywa się Jessie i jest oznaczona 8.0.0. Jak ktoś chciałby w miarę stabilny system oparty na Gnu/Linuksie to warto się przyjrzeć.
Oficjalne obrazy płyt w linku poniżej. Obraz netinstall to obraz, który podczas instalacji wymaga pobrania z Internetu pakietów środowiska graficznego. Jeśli ktoś chce instalacji ze środowiskiem GUI, która będzie przeprowadzona offline to należy wybrać CD-1, jeśli chce się Gnome, kde-CD-1 jeśli KDE, xfce-CD-1 jeśli ktoś chce lekkie i proste XFCE.
http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.0.0/amd64/bt-cd/
Deweloperzy systemu usuwają cały niewolny firmware z oficjalnych płyt systemu. Do niektórych kart Wifi i niektórych innych urządzeń potrzeba jednak takiego firmware, wtedy można go doinstalować z pakietu https://packages.debian.org/jessie/firmware-linux-nonfree lub od razu zastosować półoficjalną płytę iso:
http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/8.0.0/amd64/iso-cd/
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Na Steamie jest już 1500 (słownie jeden tysiąc pięćset) gier dla GNU/Linuksa. Większość to proste gry 2D lub z relatywnie niezaawansowanym 3D, ale są też tytuły z wyższej półki jak: Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, Metro 2033 Redux, Metro: Last Light Redux.
 

tolep

five miles out
8 488
15 274
Top Five Smartphone Vendors, Shipments, Market Share and Year-Over-Year Growth, Q3 2015 Preliminary Data (Units in Millions)

2015-10-30 04_33_29-Smartphone.jpg

Trzy chińskie marki w TOP5.
Nokii/Microsoftu i Sony nie zobaczylibyście nawet w pierwszej dziesiątce, a w ogóle to nie wiem czy poza LG w ogóle ktoś inni niż Chińczycy się tam jeszcze mieści. tajwański HTC prawie na pewno też już nie. Obstawiałbym ZTE i Meizu na pewno, może jeszcze Coolpada i Jiayu.

Miło jest widzieć tak dziką konkurencję, z 50% rynku (ilościowo rzecz jasna) dla "Others"

A propos dzikiej konkurencji, firma LeTV właśnie wypuściła nowy "flagowy" model Le 1S z Helio X10, 3GB RAM i 32GB, od razu natłukli tego 3 miliony egzemplarzy żeby nie zabrakło i rozpoczęli przedsprzedaż w Indiach i Chinach za równowartość 179 dolców. I jeszcze bezczelnie ogłosili że bebechy z których składa się ten telefon, kosztują w sumie 210 dolców, ale na razie walczą o zdobycie rynku.
 
Ostatnia edycja:

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 082
Wyszła beta komunikatora Tor Messenger opartego na jakimś Instantbirdzie.
https://blog.torproject.org/blog/tor-messenger-beta-chat-over-tor-easily
Piszą, że to po prostu komunikator, który łączy się z popularnymi sieciami typu XMPP itd. tyle że komunikuje się przez Tor. Nie jest to nic niesamowitego, bo ten sam efekt można było uzyskać łącząc dowolny komunikator z Torem, ale teraz ma być chyba łatwiej.
Nie testowałem, nie znam się, poza tym i tak nie mam z kim gadać, umywam ręce jakby co.
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Microsoft będzie egzaminował ze znajomości Gnu/Linuksa.
http://insights.dice.com/2015/12/10/microsoft-offers-linux-certification-yes-really/
Earning the Linux on Azure certification requires tech pros to pass Microsoft Exam 70-533 (Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions) as well as the Linux Foundation Certified System Administrator (LFCS) exam, which collectively require knowledge of Linux and Azure implementation.

A z gier na Gnu/Linuksa pojawił się GRID Autosport.
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
Dzisiaj premiera API Vulkan w wersji 1.0
Vulkan to API do renderowania grafiki. Multiplatformowy konkurent wobec Direct3D 12.
Direct3D 12 jest dostępne tylko na Windowsie 10 i tylko 10. Nie wiem czy jeszcze na konsoli Xbox One nie jest dostępny.
Implementacje Vulkan są stworzone/będą stworzone (zależy od producenta) w ramach sterowników GPU. Oznacza to, że Vulkan może być dostępny również w wersjach Windows 7, 8.1, zależy jak sobie producenci kart graficznych to zorganizują. Tak samo jest wsparcie dla Gnu/Linuksa i Androida.
Obecnie sterowniki go obsługujące (nie wszystkie są jeszcze publicznie dostępne, mogą być tylko certyfikowane przez The Khronos Group) to:
NVIDII na Windowsie (od 7 do 10), Gnu/Linuksie, Androidzie.
Intela na Gnu/Linuksie.
Qualcomma dla Androida 6.0.
Imagination Technologies na Linuksa (nie wiem czy aby na pewno Gnu/Linux czy ktoś niekonsekwentnie pisze i jest na Androida).

Jest też AMD dla Windowsa, ale chyba jeszcze niecertyfikowany i dlatego nie był na liście. Wystarczy przeszukać domenę http://support.amd.com szukając frazy: "AMD Radeon™ Software Beta for Vulkan™ Release Notes" lub "Article Number: RN-WIN-RADEON-VULKAN-BETA"

Sterowniki implementujące to API mogą być pisane na GPU, które mają co najmniej obsługę OpenGL ES 3.1, przy czym może to być dosyć niskowydajna implementacja.
Sprzęt w pełni obsługujący (w rzeczywistości, a nie tylko w materiałach marketingowych) to API Nvidia wyprodukuje w ramach następnej generacji GPU - Pascal. Obecnie Maxwelle nie są jednak całkowicie do dupy, bo brakuje im (o ile się nie mylę) z ważniejszych rzeczy tylko (albo i aż) Async Compute.
 
Ostatnia edycja:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 968
15 066
Akurat Windows ma całkiem potężnego PowerShella, ale pewnie uznali, że nikt go nie zna i nie pozna, a bash jest jednak powszechnym standardem.
 
OP
OP
NoahWatson

NoahWatson

Well-Known Member
1 295
3 178
PowerShell, mimo posiadania w nazwie słowa shell, bardziej mi wygląda na język programowania ogólnego użytku np C#, C++, niż jak klasyczne powłoki tekstowe*: bash, zsh z zestawem znormalizowanych poleceń.
Jak na Windowsa chciałem właśnie w PowerShellu mieć skrypt do wyłączania monitora, to skrypt ten robił takie rzeczy jak:
1. Importowanie biblioteki dll
2. Definicja struktury danych

Takich rzeczy nie uświadczysz w klasycznych powłokach tekstowych. I dobrze, języków programowania ogólnego użytku zarówno na Windowsa i Gnu/Linuksa jest co najmniej kilka. Jak by pasowało zawodowcom w nich rozwiązywanie pewnych problemów, to bym po nie sięgali, a klasyczne shelle wymarły... ale jak widać nie tylko nie wymiarają, ale wręcz zwiększają swoją powszechność.

*Które są kompletne w sensie Turinga, ale jednocześnie w praktyce nieodpowiednie do zadań, do których stosuje się np C#.
 
Do góry Bottom