TT odcina się od libertarianizmu...

sierp

to ja :-)
577
305
http://www.prawica.net/node/15828

"W wielu fragmentach mojej książki pt. "Libertarianizm", popełniłem ten sam błąd, dlatego zabieram się do jej wznowienia, z wielu krytycznymi uwagami wobec siebie i libertarianizmu"

"Natomiast wiele zarzutów dotyczących libertarianizmu - promowanie egoizmu, amoralności czy jego utopijności jest słuszne." (dalej jako przykłady poglądy Rand i Rothbarda).

"Postulat likwidacji państwa nie jest odrzucany przez katolików wskutek "braku historycznych potwierdzeń jego wykonalności", lecz z powodu jego niekatolickości."

A teraz najlepsze:

"W tradycji Nowego Testamentu jest fragment Listu do Rzymian autorstwa św. Pawła, w którym apostoł określa obowiązki chrześcijan. Jednym z obowiązków jest posłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Każdy niech będzie poddany władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili ściągną na siebie wyrok potępienia (Rz 13, 1-3). W dalszej części swojego natchnionego wywodu św. Paweł doskonale wyjaśnia Boży zamysł.
Tłumaczy, że rządzący są postrachem dla złych uczynków, a nie dobrych. Ten, kto czyni dobrze nie musi bać się władzy. Zaś na czyniących zło, władza nosi miecz. Dobry człowiek nie musi obawiać się państwa, dopóki czyni dobrze."

"Za daleko idą jednak, ci którzy w ideologiach szukają tylko wpływów szatana, jak publicyści Radia Maryja określający libertarianizm jako satanizm polityczny. Niemniej istnieją nurty libertarianizmu, które można tak określać. Na przykład lewacki, ateistyczny agoryzm."
 

PeSZek

New Member
4
0
I pomyśleć że jak poznawałem się z ideą to mi imponował:p Mój pierwszy styk z libertarianizmem to "Libertarianizm. Teoria państwa" tego pana, no może drugi styk, pierwszy był chyba z Davidem Boazem;)
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Jeśli idzie o państwo to można sięgnąć do I Księgi Samuela, Izraelici chcą państwa i własnego króla:

"A Pan rzekł do Samuela: Wysłuchaj głosu ludu we wszystkim, co mówią do ciebie, gdyż nie tobą wzgardzili, lecz mną wzgardzili, bym nie był królem nad nimi. (8) Zgodnie ze swoimi postępkami, jak postępowali ze mną od dnia, gdy wyprowadziłem ich z Egiptu, aż do dnia dzisiejszego, porzucając mnie, aby służyć innym bogom, tak postępują oni także z tobą. (9) Otóż teraz usłuchaj ich głosu. Ostrzeż ich jednak uroczyście i podaj im do wiadomości uprawnienie króla, który będzie nad nimi królował. (10) I powiedział Samuel wszystkie te słowa Pana ludowi, który domagał się od niego króla. (11) Rzekł więc: Takie będzie uprawnienie króla, który będzie nad wami królował: Będzie zabierał waszych synów i sadzał ich na swoich wozach i rumakach, aby biegali przed jego wozem, (12) aby byli mu dowódcami nad tysiącami i dowódcami nad pięćdziesiątkami, aby uprawiali jego rolę, sprzątali jego żniwo, sporządzali oręż i przybory do jego wozów wojennych. (13) Będzie zabierał wasze córki, aby sporządzały wonne maści, aby gotowały i piekły. (14) Najlepsze wasze pola i winnice, i gaje oliwne zabierze i da swoim sługom. (15) Z waszych plonów i winnic będzie pobierał dziesięcinę i dawał z niej swoim dworzanom i sługom. (16) Najlepsze wasze sługi i służebnice, i najlepsze wasze bydło, i osły zabierze i zatrudni w swojej gospodarce, (17) na wasze trzody nałoży dziesięcinę, a wy będziecie mu za sługi. (18) A jeśli kiedyś będziecie narzekali z powodu króla, którego sobie obraliście, Pan wam wtedy nie odpowie."

Sprawa nie jest zatem tak jednoznaczna jak chce TT. Wprowadzenie monarchii izraelskiej z wszystkimi cechami organizacji państwowej określone jest jako pogarda dla Boga.
 

SzabloZębny

New Member
329
4
Ale zauważ, że on wprowadził, umyślnie lub nie, ukryte rozróżnienie na dwa agoryzmy: ateistyczny lewicowy i prawicowy teistyczny(?). :]

Oj, czyżby pan Teluk stracił resztki popularności wśród internetowych libertarian, że przerzucił się na internetowe konserwy?

Sprawa nie jest zatem tak jednoznaczna jak chce TT. Wprowadzenie monarchii izraelskiej z wszystkimi cechami organizacji państwowej określone jest jako pogarda dla Boga.

Wbijaj się na liberalne.pl, tam ktoś już zainicjował podobną dyskusje. :)
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
SzabloZębny napisał:
Wbijaj się na liberalne.pl, tam ktoś już zainicjował podobną dyskusje. :)

Wierzyć się nie chce, użyliśmy równolegle tego samego dnia tego samego cytatu :)
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ufffff. Gówno wreszcie spłynęło.
Dr. T*luk śmierdział mi ubecją odkąd go ujrzałem. Przynajmniej nie będziemy się źle kojarzyć. Kto miał z nim kontakt wie o co chodzi.

Istnieje jednak poważne niebezpieczeństwo. Znów może zmienić tabletki :)
 

margines

wujek dobra rada
626
84
SzabloZębny napisał:
Oj, czyżby pan Teluk stracił resztki popularności wśród internetowych libertarian, że przerzucił się na internetowe konserwy?
Nie przypominam sobie, żeby Teluk był kiedykolwiek popularny wśród wolnościowców, może najwyżej wśród kolibrów do których pasuje jak ulał.
 

SzabloZębny

New Member
329
4
Nie nazwałbym kolibrem przeciętnego użytkownika, nie działacza czy filozofa, który posiada preferencje libertariańskie ("światopogląd libertariański").

Takiego, który nie jest "oblatany" w tych wszystkich nurtach, teoriach, sporach wewnątrz środowiskowych.
 

Czoklet Muss

New Member
8
0
Najlepszy jest ten kawałek:

Ideologia w szponach diabła

…Bonifacius Günther CCD w książce "Szatan istnieje naprawdę", podaje kilka elementów, dzięki którym jest możliwe rozpoznanie dzieła szatana. Jednym z nich jest negacja Boga, Chrystusa i Ewangelii, bunt, egoizm, obłuda i rozpacz ostateczna. Najwięcej takich elementów znajdziemy w anarchizmie i marksizmie, dlatego tych ideologii chrześcijanin winien wystrzegać się w pierwszej kolejności…
 

Słupek

Member
335
2
Co ciekawe, dzisiaj przeglądałem książki, które leżą w domu i których nikt nie czyta (nawet nie wiem skąd się wzięła, bo rodzina jakaś uberkatolicka nie jest) i znalazłem właśnie tego Szatana.... Znacie jakiegoś fana Teluka, żebym mógł się wymienić na Rothbarda (albo cuś)? :)
 
Do góry Bottom