"To NIE musi być państwowe"

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
Ten Woziński do spoko ludzi się nadaje, rzuciłem okiem na fragment jego książki i mówi uczciwie, że libertarianizm sprzeciwia się istnieniu państwa, zamiast owijać w bawełnę jakimiś "minarchizmami".
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 410
4 438
Cholera, za dużo dobrych książek wychodzi, nie mam czasu na narkotyki :(
A jego "Historia pisana pieniądzem" jest teraz dostępna za śmieszne 24 zł na multibook.pl.
 
Ostatnia edycja:

simek

Well-Known Member
1 367
2 119
Aa, to ten od "Historii pisanej pieniądzem" - ta książka powinna być w biblioteczne każdego wolnościowca.
 

Rebel

komunizm warstwowy
679
822
Ten Woziński do spoko ludzi się nadaje, rzuciłem okiem na fragment jego książki i mówi uczciwie, że libertarianizm sprzeciwia się istnieniu państwa, zamiast owijać w bawełnę jakimiś "minarchizmami".

Wystarczy sobie poczytać jego publicystykę która jest na stronie Najwyższego Czasu. W w przedostatnim numerze pisał że podatków nie należy zmniejszać tylko znieść, a do tego jebał krzywą laffera. Artykuł był opatrzony zdjęciem straży pożarnej o której w tekście pisał że powinna być prywatna jak wszystko. Gość się nie pierdoli:)


A Woziński jest infoanarchistą?

No niestety to jedyna znana mi jego wada. Nie jest :( Widziałem gdzieś w necie jego rozmowę z Sierpem gdzie był za "własnością intelektualną".
 

Voy

Active Member
386
242
^ poczytaj o systemie penitencjarnym w stanach, tam są prywatne więzienia (nie wiem czy wszystkie, ale na pewno część)
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Kurcze, a co tu jest do wyobrażania sobie? Więzienie jest jak hotel, tylko wyjść nie można :) Roczne utrzymanie więźnia na państwowym to około 30 tys. zł (szacunki są oczywiście zaniżone, jak wszystko w tym kraju) i zawsze mnie zadziwiało, czemu to nie może iść do sektora prywatnego, co byłoby tańsze i lepsze. Trzeba też wziąć pod uwagę, że więzienia są przeludnione, do sądów zaczyna napływać fala pozwów byłych i obecnych więźniów o odszkodowania z tym związane i pewnie będziemy, jako podatnicy, musieli im rzucić kupę kasy na osłodę.

Bardzo chętnie o tym porozmawiam, ale nie z zupełnym ignorantem, na co wskazuje zadane pytanie. Polecam poszperać po sieci, bo to ciekawy temat, a w teorii prywatne więzienia w Polsce są możliwe już dziś na gruncie ustawy o partnerstwie publiczno - prywatnym. Na przeszkodzie stoją przepisy wykonawcze (lub ich brak ;) ) i bardzo, bardzo nieżyciowe przepisy związane z bronią i przymusem bezpośrednim. Totalne przeregulowanie stosunków pracowniczych też nie sprzyja prywatnemu więziennictwu, chociaż to akurat w ogóle niczemu i nikomu nie sprzyja. Więzień w teorii jest tanią siłą roboczą, w praktyce w Ubekistanie jest pełno taniej siły roboczej też poza więzieniami, z którą też nie ma co zrobić.

P.S. Prywatne wiezienia to nie jest tylko wymysł USA, np. w Anglii ok. 10% skazańców odsiaduje "u kapitalisty". Rozwiązania takie kilka(naście) lat temu miały wdrażać też Niemcy, Holandia, Dania, ale nie wiem jak się to skończyło.
 
Ostatnia edycja:

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
A czemu uznajemy, że więzienia to w ogóle dobry pomysł? To dosyć przestarzałe jak dla mnie. Lepsze byłyby odszkodowania pieniężne i areszt domowy, jeśli kogoś trzeba faktycznie odizolować, bo jest niebezpieczny (odpowiednio technologicznie podkręcony areszt domowy, oczywiście - np. jak w filmie "Obroża" ;) ). Wolny rynek już by na coś wpadł. Nie jesteśmy tak mądrzy, żeby wszystkie możliwości tutaj rozrysować.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Ja nigdzie nie pisałem, że uznaję więzienia za dobry pomysł, więc proszę się nie posługiwać pierwszą osobą liczby mnogiej :) Pomysł więzień jest fatalny, tak samo jak większa część, o ile nie całość, systemu karnego. Zwyczajnie pomysł więzień państwowych jest gorszy niż pomysł więzień prywatnych i tyle :)
 

Rebel

komunizm warstwowy
679
822
Partnerstwo publiczno-prywatne to słabe rozwiązanie, rodzi mnóstwo patologii.
Idea więzienia jest całkowicie z dupy. Według mnie w akapie jako "kary" stosować się będzie: odszkodowanie, odpracowanie a w pewnych przypadkach odjebanie z opcją sprzedaży organów na rzecz pokrzywdzonych. Teoretycznie można tam wcisnąć jeszcze chłostę i walki gladiatorów, które są jakąś tam formą odpracowywania.
 
Do góry Bottom