Specjalne strefy ekonomiczne (SSE)

D

Deleted member 427

Guest
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Mapka: http://img819.imageshack.us/img819/9146/mapasse.gif

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać przepustkę do tej kantyny oficerskiej? To pastwisko tylko dla "namaszczonych" czy dla wszystkich? Michalkiewicz kiedyś, przy okazji fundowania tych stref, zadał panu (bodajże Sekule) proste pytanie: skoro SSE to taki cymes i sam miód, to cóż stoi na przeszkodzie, by Polska stanowiła jedną wielką SSE? Do dziś nie ma odpowiedzi.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Czy ktoś wie coś więcej na temat tych eksperymentów? Tekst ukazał się na stronie Jana Fijora, ale teraz link do niego wygasł. Poniżej fragment:

Carlos Mena Lagos, b. minister przekształceń własnościowych z Salwadoru (Ameryka Centralna), który wespół z Markiem Klugmanem, ekonomistą amerykańskim pracującym w Uniwersytecie Katolickim w Santiago w Chile próbowali na terenie Salwadoru stworzyć oazę – wydzielono na nią jedno niewielkie województwo – w której miały zapanować relacje wolnorynkowe. Zamiast wprowadzać wolny rynek stopniowo, krok po kroku, wprowadzono go na ograniczonym terenie od razu. Prócz usunięcia większości barier biurokratycznych prowadzenia działalności gospodarczej, zaniechania poboru ceł, eliminacji większości opłat licencyjnych i innych haraczy, podatek ograniczono do ok. 10 proc. dochodów i przeznaczony był niemal w całości na opłacanie się rządowi w San Salwador, aby w reformie nie przeszkadzał.

Cały eksperyment nie trwał jednak długo. Zmiany, jakie pod jego wpływem zaczęły zachodzić (migracja ludności do strefy reform, próby upowszechnienia przykładu na pozostałe województw, opór związków zawodowych i rolnych), sprawiły, że został zaniechany. Jednakże nawet tak krótki czas (niespełna 10 miesięcy) wystarczył, aby potwierdzić słuszność założeń. W ciągu kilku miesięcy znikło bezrobocie wynoszące przed reformą ponad 25 proc., pojawiły się setki nowych biznesów, wzrosły dochody ludności, nie mówiąc o wpływach z podatków, których wolumen zwiększył się sześciokrotnie.

O innej ciekawej próbie opowiadał mi niedawno p. Juan Stachnik, biznesmen, inwestor, wiceprezes największej na świecie firmy maklerskiej, Marill Lynch na kraje Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj). Otóż, w okolicach Montevideo w Urugwaju założono trzy lata temu strefę bezpodatkową. Warunkiem wejścia do strefy – to jest rozpoczęcia w niej działalności gospodarczej cieszącej się specjalnymi przywilejami - jest podpisanie specjalnego zobowiązania. Osoba, która się na to zdecyduje oświadcza, że w zamian za zwolnienie jej z obowiązku podatkowego świadomie i na zawsze rezygnuje z jakichkolwiek świadczeń społecznych przysługujących normalnym obywatelom. Nie płaci więc podatku, ale nie ma prawa do emerytury, ubezpieczenia zdrowotnego, do renty, państwowej edukacji itp. „bezpłatnych” świadczeń. Wbrew przekonaniu o tym, że ludzie gotowi są zrezygnować z wolności na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, że wolą oddać owoce swojej pracy byle czuć się bezpiecznie akces do strefy zgłosiło znacznie więcej chętnych, niż jest ich ona w stanie przyjąć.
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
- inwestycja minimum 100 000 EURO,
- utrzymanie inwestycji w regionie przez okres nie krótszy niż 5 lat od zakończenia całej inwestycji (3 lata dla MŚP),
- utrzymywanie poziomu zatrudnienia przez okres minimum 5 lat (3 lata w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw),
- udział środków własnych w wysokości co najmniej 25% całkowitych kosztów inwestycji
- zwolnienia podatkowe przysługują wyłącznie z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

To są podstawowe podstawy, wszystko co robisz musisz mieć "na prawie", bo przygotuj się na kontrolę co miesiąc.

Prowadząc działalność gospodarczą na terenie Łódzkiej SSE korzystasz z pomocy publicznej przyznanej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub osób fizycznych.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Rzeczywiście, SSE to kpina, a nie "namiastka wolnego rynku", absolutnie wszystko podlega tam regulacji, nawet ogrodzenia nie można postawić bez zgody urzędasa. Socjaldemokraci zdefiniowali nawet "moment rozpoczęcia prac", bo wcześniej nie było takiej definicji lol :)

Definicja momentu rozpoczęcia prac
Przed 1 stycznia 2007 r. pojęcie „rozpoczęcia prac” nie było zdefiniowane, choć przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej wiązały z nim skutki prawne (zob. wyżej). Niezdefiniowanie pojęcia „rozpoczęcia prac” skutkowało brakiem spójności w podejściu organów udzielających pomocy.

I tak na przykład, jedne organy (np. Ministerstwo Gospodarki) traktowały uzyskanie zezwolenia budowlanego przez inwestora jako rozpoczęcie prac nad danym projektem; inne natomiast (np. PARP) odrzucały wniosek o przyznanie pomocy w przypadku, gdy ubiegający się takiego zezwolenia nie przedstawił, przyznając w ten sposób pośrednio, że uzyskanie pozwolenia budowlanego nie stanowiło rozpoczęcia prac.

Wytyczne Komisji na lata 2007-2013, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. zdefiniowały pojęcie „rozpoczęcie prac”. Zgodnie z Wytycznymi: "Rozpoczęcie prac oznacza podjęcie prac budowlanych lub pierwszego zobowiązania firmy do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności".

Podobnie Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1628/2006 (dalej: „Rozporządzenie Komisji”) określa: "rozpoczęcie prac oznacza podjęcie prac budowlanych lub pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności"

http://www.pwc.pl/pl_PL/pl/zespol-pomoc ... _10lat.pdf
 
Do góry Bottom