Spalenie Giordano Bruno

D

Deleted member 427

Guest
Kiedy w 1619 roku w Tuluzie spalono ateistę Giulio Cezare Vaniniego, cała Europa o tym mówiła. Zachowała się masa źródeł historycznych.

Gdy w 1600 roku spalono w Rzymie okultystę i magika Giordano Bruno - cisza. Nikt nic nie wie, żaden współczesny nie odnotował tego incydentu. Pierwsza, publiczna wzmianka o tym fakcie medialnym pojawia się dopiero w drugiej połowie XVII stulecia.

Nie twierdzę, że Bruna nie spalono. My point is: do 1680 roku nikt tak naprawdę o jego egzekucji nie słyszał, nie czytał, nie pisał, nie mówił. Brak jakichkolwiek dokumentów w innych urzędach, które prowadziły dokumentacje wydarzeń: ambasady obcych państw, brak dokumentów w urzędzie organu wykonującego wyrok, brak reakcji w krajach protestanckich, które powinny wtedy mieć używanie i wykorzystać egzekucję do siania propagandy antykatolickiej.

Spalono go czy nie?
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Albo poruszył jakiś ówczesny niebezpieczny temat, zakwestionował jakiś ichni holokaust i nie było przeproś. Chrześcijański chór wujów go rozdeptał i wepchnął pod dywan.

Update:
Zerknąłem na wpis w Wikipedii i jego cytaty. Musiał podpadać wszystkim, protestantom, katolikom i żydom.
Szacunek mógł i może mieć do dziś, jedynie u rasowych antysemitów. Poniżej próbka antysemickiego hardkoru w wydaniu męczennika:
Giordano Bruno napisał:
Żydzi są rasą działającą na podobieństwo dżumy i cholery, rasa dla ogółu tak niebezpieczna, że zasłużyła na wytępienie, zanim się jeszcze zrodziła. Żydzi są wyrzutkiem ludzkości, najbardziej zepsutym i niegodziwym narodem na świecie, o mentalności i skłonnościach najpodlejszych i najbrudniejszych.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Nie ma tego cytatu na angielskiej wiki. Ma on podobno rzekomo pochodzić z jego traktatu The Expulsion of the Triumphant Beast razem z innym:

"To zawsze czołgające się i zamknięte w sobie plemię nieznośne dla innych narodów, zwierzęco je nienawidzi i jest słusznie przez nich nienawidzone."

Obstawiam, że to fejki.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
To był heglujący dialektyk, tacy to piszą dużo i niczym tego nie uzasadniają. Po czasie trudno ustalić, czy to fake czy autentyk. Po kimś kto 400-lat temu pisał takie rzeczy:
Giordano Bruno napisał:
Istnieje niezliczona ilość słońc; wokół tych słońc poruszają się niezliczone ziemie, podobnie jak siedem planet obiega nasze Słońce. Te światy są zamieszkane przez żyjące istoty.
...można się spodziewać wszystkiego i takiemu można przypisać wszystko.
 
P

Przemysław Pintal

Guest
Nie twierdzę, że Bruna nie spalono. My point is: do 1680 roku nikt tak naprawdę o jego egzekucji nie słyszał, nie czytał, nie pisał, nie mówił. Brak jakichkolwiek dokumentów w innych urzędach, które prowadziły dokumentacje wydarzeń: ambasady obcych państw, brak dokumentów w urzędzie organu wykonującego wyrok, brak reakcji w krajach protestanckich, które powinny wtedy mieć używanie i wykorzystać egzekucję do siania propagandy antykatolickiej.

Spalono go czy nie?

Może wszyscy mieli go w dupie?

Protestanci też palili swoich heretyków - http://pl.wikipedia.org/wiki/Miguel_Servet#Spotkania_z_Kalwinem - i nie jest prawdą, że akceptowali wszystko co waliło w obowiązującą doktrynę wiary.

Co do relacji z epoki, warto zauważyć, że np. zagraniczni podróżnicy w Polsce wywodzący się ze szlachty, arystokracji nie pisali o Żydach. Bo się z nimi nie stykali. Ci z mieszczaństwa tak, pisali o wszędobylskim żydostwie, bo to była konkurencyjna klasa społeczna. I nie mam pojęcia skąd zaczerpnąłem tę informację, po prostu pamiętam. Próbowałem teraz szukać, ale nic. Możesz mi nie wierzyć, ale myślę, że warto mieć na uwadze, że nie wszystkim jacyś obserwatorzy, poselstwa, interesowali się.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Specjalnie podałem przykład Giulio Cezare Vaniniego - koleś za życia nie był nawet w połowie tak znany jak Bruno. a relacje o jego egzekucji zachowały się bogate z różnych źródeł i nie budzą żadnych zastrzeżeń.
 
P

Przemysław Pintal

Guest
Specjalnie podałem przykład Giulio Cezare Vaniniego - koleś za życia nie był nawet w połowie tak znany jak Bruno. a relacje o jego egzekucji zachowały się bogate z różnych źródeł i nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Może ateizm szokował? A może to humbug? Nie wiem. W każdym razie na angielskiej Wiki jest przypis, a w nim stoi:

"Il Sommario del Processo di Giordano Bruno, con appendice di Documenti sull'eresia e l'inquisizione a Modena nel secolo XVI", edited by Angelo Mercati, in Studi e Testi, vol. 101; the precise terminology for the tool used to silence Bruno before burning is recorded as una morsa di legno, or "a vise of wood", and not an iron spike as sometimes claimed by other sources.


http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno#cite_note-29
http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno#Imprisonment.2C_trial_and_execution.2C_1593.E2.80.931600

Pogooglowałem trochę, nie ma online, jakieś wyszukiwarki bibliotek w USA i UK.

Autor pracował w Archiwum Watykańskim - http://de.wikipedia.org/wiki/Angelo_Mercati
 
Do góry Bottom