Słowenia - sklep z bronią

D

Deleted member 427

Guest
Nie wierzę. Sklep z bronią na Słowenii:



Q: What are the gun laws there compared to the US laws?
A: Pretty good. A gun permit is easy to get and we can have pretty much anything. The only problem is that the guns can't be full-auto.

W innym miejscu: We are fortunate and grateful that we live in this great country which has one of the most liberal gun laws in the whole of Europe.

Oficjalne wskaźniki zabójstw (podaję wyłącznie dla orientacji): 0.5-0.8 na 100.000

Był ktoś na Słowenii? Serio jest tam tak fajnie pod tym względem?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
http://www.gunpolicy.org/firearms/region/slovenia

The regulation of guns in Slovenia is categorised as restrictive.

Wikipedia nie lepiej:

In Slovenia gun ownership is regulated under the "Weapons Law" (Zakon o orožju). The ownership and purchase of firearms requires a specific reason: if one wants to have a gun for hunting or target shooting, a person must obtain a proof of their membership in a shooting sports organization. If one needs a weapon for self-defense one must "prove that his personal safety at risk to such an extent that in order to ensure the needed a weapon for security".
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No czytałem pobieżnie jakieś tam fora i raczej było negatywnie - że wcale nie jest łatwo dostać pozwolenie. Więc nie wiem, czy jest tak świetnie. Ale nie wiem na ile to wiarygodne opinie.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ja sie sugeruje tym, co mówią kolesie z Polenar Tactical - ich zdaniem jest dobrze, lepiej niz w innych miejscach w Europie, ba, lepiej niz w Kalifornii.
 

Xynoslav

Paleoagentarianin, Transferysta
229
403
Wszyscy z mojego otoczenia wiedzą, że jestem zachwycony tym krajem (ot, taki dziwny "fetysz" nie wiadomo skąd). Nigdy tam nie byłem, ale marzę, żeby zobaczyć to miejsce com tak polubił bez powodu. Jednak chciałbym trochę ugasić wasze radości, bo w Słowenii niedawno arcylewica doszła do władzy, więc jak już tam pojadę, to nie wiem czy nadal będzie tak różowo. (jednak aktualnie wciąż jest to najbogatsze słowiańskie państwo, o HDI większym od takich Niemiec czy Wielkiej Brytanii)
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516

Ten portal może się mocno mijać z prawdą, bazuje na mocno przestarzałych danych. Np. porównaj Polskę - wg tego portalu, w polsce ustawą regulującą posiadanie broni jest ustawa z 1961 roku...

Guiding gun control legislation in Poland includes the Law of January 31 1961 on firearm ammunition and explosive

In Poland, civilians are not allowed to possess automatic firearms, firearms disguised as other objects, and armour-piercing, incendiary and expanding ammunition

Nieprawda, w Polsce można używać amunicji grzybkującej.


Tak że chyba bardziej bym uwierzył panom z youtuba...
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Ale wikipedia to potwierdza, różne wypowiedzi z Google'a też. To dlaczego nagle kolesie z YT triumfują? Bo z obrazem?
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Ale wikipedia to potwierdza, różne wypowiedzi z Google'a też. To dlaczego nagle kolesie z YT triumfują? Bo z obrazem?

Dobra. Jak zawsze najlepiej sprawdzić u źródła. Znalazłem ten ich cały zakon o orožju .

http://www.pisrs.si/Pis.web/npbDocPdf?idPredpisa=ZAKO4429&idPredpisaChng=ZAKO1440&type=pdf

W szczególności polecam artykuły 11, 14, 15 i 17 - 19. Dalej nie czytałem.

Ogólnie wychodzi na to, że ich ustawa niewiele rózni się od naszej. Czyli wymagany jest powód wnioskowania o broń (sportowe, obrona, myślistwo , kolekcjonerstwo), badania lekarskie, egzaminy teoretyczne, jak chcesz sportowe to musisz należeć do jakiejś organizacji sportowej.

Może po prostu jest większa swoboda ze strony przepisów wykonawczych lub większa przychylność organów wydających pozwolenia niż w polsce.
Fakt, że nie ma ograniczeń co do kalibru, tak że można kupić karabin Barret .50

Ech, przynajmniej sobie podszlifowałem słoweński ;)
 

Hitch

3 220
4 872
Ja sie sugeruje tym, co mówią kolesie z Polenar Tactical

Nie pamiętasz jak parę miesięcy temu na jakiejś amerykańskiej stronce pisali, że w Polsce jest wolny dostęp do broni i w komentarzach musieliśmy ich wyprowadzać z błędu? :)
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ale to pisali Amerykanie o Polsce na podstawie treści polskiej konstytucji. A tutaj Słoweńcy mówią o Słowenii na bazie własnych, jak sądzę, doświadczeń. Drobna różnica ;)
 
Do góry Bottom