Rodezja

Rebel

komunizm warstwowy
679
822
Mugabe zdobył sławę na forum, więc pomyślałęm że warto założyć temat o tym kraju, bo ma całkiem ciekawą historię. Wrzucam tutaj kilka słów o tym jak oenzet z komunistami zniszczyli Rodezję. Napisane na podstawie angielskiej Wiki.


Rodezja była jedną z kolonii brytyjskich w Afrycę. Rząd Rodezji był autonomiczny ale podporządkowany Wielkiej Brytanii. Kraj posiadała liczne zasoby naturalne a jego gospodarka rozwijała się. To znaczy że była w sporym stopniu kapitalistyczna (za taką ją uważali zarówno biali jak i czarni mieszkańcy), mimo że istniało w niej państwowe szkolnictwo, służba zdrowia i jeszcz pewnia kilka innych rzeczy. Co do służby zdrowia to była uważana za bardzo bardzo dobrą w porównaniu do innych kolonialnych krajów.
Biali mieszkańcy Rodezji stanowili 7,30%. Gdy zaczął się czas dekolonizacji, Wielka Brytania hołdowała zasadzie No independence before majority. W tamtym czasie. jesli chodzi o możliwość głosowania w Rodezji istniały cenzusy (majątkowy i wykształcenia). "Czarne" ziemie w Rodezji posiadały pewną autonomię, jednak czarni nie mieli dostępu do rządu centralnego. Brytyjski model dekolonizacji miał to zmienić. Premier Rodezji Ian Smith widząc syf jaki panował w postkolonialnych krajach a także biorąc pod uwagę to że ruchy "wyzwoleńcze" czarnych w większości formowane były przez komunistów szkolonych przez sowietów i chińczyków, zarządził referendum dotyczące niepodległości. W referendum Rodezyjczycy (oczywiście ci którzy mogli głosować) opowiedzieli się za niepodlogłością kraju. W 1965 Rodezja ogłosiała deklaracje niepodległości. Bardzo niepodobało się to ONZ. Likwidacji białych krajów w Afryce chciały zarówno USA (które bały się o swoją pozycje) jak i ZSRR oraz inne kraje komunistyczne, które chciały organizować w Afryce swoje przyczółki. Przyklaskiwało im oczywiście europejskie lewactwo. Jak wiadomo wszystko to dawało całkiem sporo głosów w ONZ. Po ogłoszeniu niepodległości w Rodezję uderzono sankcjami na sprzęt militarny oraz ropę (oraz produkty z ropy). Rok później roszerzono sankcje na chrom, żelazo, miedź azbest, mięso, cukier i tytoń (Rodezja eksportowała duże ilości tytoniu wysokiej jakości). Wielk Brytania wysłała okręty wojenne które pilnowały dostaw.
Przestrzegania sanckji odmówiło RPA. Handel z Rodezją prowadziła dalej również Japonia, Iran, Portugalia oraz europejskie kraje spoza ONZ: Szwajcaria i RFN.
Mimo początkowych problemów z sankcjami Rodezyjczycy z czasem zaczeli sobie radzić produkując część brakujących produktów u siebie (inna część była oczywiście przemycana różnymi drogami).
Od 1960 roku nasialała się działalność komunistycznej partyzantki. W odpowiedzi rząd Rodezyjski zaproponował wiele zmian w tym czarną reprezentację w centralnym parlamencie, jednak propozycje zostały odrzucone przez komunistów.
Komuniści kontynuawali działalność polegającą na wysadzaniu lub podpalaniu szkół, kościołów, środków transportu. Za zamachami stała organizacja Zimbabwe African People Union (ZAPU) której przewodził Joshua Nkomo. Organizacja ta zaczeła także mordować niepewnych ideologicznie murzynów. Rząd Rodezji zdelegalizował ją a także wprowadził prawa ograniczające możliwość zgromadzeń. ZAPU otrzymywała pomoc i broń od Związku Radzieckiego.
W 1963 powstała inna komunistyczna organizacja Zimbabwe African National Union (ZANU). Jednym z jej liderów był Robert Mugabe. ZANU po akcjach wymierzonym w cywilów też została zdelagalizowana. ZANU otrzymywała wsparcie i broń od ChRL.
Akcje tych grup były przez pierwsze lata bardzo nieudolne i komuniści ponosili duże straty w starciach z siłami Rodezji.
W 1972 komuniści dopuścili się do serii ataków na prowincjonalne farmy gdzie dokonywano mordów na białych farmerach i ich rodzinach.
Sytuacje dla Rodezji bardzo mocno pogorszyła się w 1975 gdy Portugalczycy wycofali się się z Mozambiku. W Mozambiku działała komunistyczna organizacja FRELIMO z którą ZANU zawiązało sojusz, gdzie powstały ich nowe bazy. ZANU i ZAPU posiadali też bazy na terenie Zambii i Botswany.
Niedługo później RPA na podstawie własnych porozumień z USA ograniczyło dostawy amunicji i broni do Rodezji.
W 1979 roku doszło do porozumienia między rządem Rodezjii a partią czarnych United African National Council, która nie była zaangażowana w wojne, a na której czele stał metodystyczny biskup Abel Muzorewa. Władza została podzielona między białych i czarnych. Po wyborach państwo zmieniło nazwę na Zimbabwe Rodezja. Jednak dla państw ONZ zmiany nie były wystarczające ponieważ do wyborów nie dopuszczono komunistycznych ugrupowań z którymi ciągle trwała wojna. Ciągle jak widać było za mało demokracji. Rząd nie został uznany a sankcje zostały utrzymane.
Rząd brytyjski pod przewodnictwem Margaret Thatcher zwołał konferencje w której uczestniczyć miały wszystkie ugrupowania. W wyniku tego Zimbabwe Rodezja straciła niepodległość a władze przejeli brytyjczycy. Zarządzili oni wybory w których mogli uczestniczyć wszyscy. Po wygraniu ich przez ZANU dowodzoną przez Roberta Mugabe, ogłoszono powstanie nowego państwa Zimbabwe.
Po przejęciu władzy Mugabe dokonał czystki wybijając zwolenników do niedawna sojuszniczej partii ZAPU.
Rządy Mugabe to mordowanie wszelkiej opozycji i socjalizm który doprowadził do największej inflacji na świecie oraz bezrobocia obejmującego 2/3 populacji.
 
Do góry Bottom