Przykłady zarabiania forsy poza monopolem autorsko-patentowym

  • Thread starter Deleted member 427
  • Rozpoczęty
D

Deleted member 427

Guest
1.
Open Source Ecology, czyli budowa maszyn do celów gospodarczych:

https://libertarianizm.net/thread-2320.html

2.
O filmie "Ink" większość już zapewne słyszała, Maciej Dudek wrzucił go do "Amunicji": https://libertarianizm.net/thread-1985- ... l#pid32744

3.
Tim Schafer i gra przygodowa:

Twórca kultowych gier przygodowych, Tim Schafer, powiedział ostatnio, że gdyby ktoś dał mu kilka milionów dolarów, zrobiłby drugą część świetnej platformówki o podróżowaniu po ludzkich umysłach - "Psychonauts". Żaden wydawca nie chce jednak zainwestować w ten projekt - to niszowa gra, nie ma szans na mainstreamowym rynku. Schafer nie wiedział, że ma te pieniądze na wyciągnięcie ręki - wystarczy zwrócić się w stronę wiernych fanów. Jednym z nich okazuje się być multimilioner, ojciec największego ostatnio sukcesu gier - "Minecrafta" - Markus "Notch" Persson. Na Twitterze (!) proponuje sfinansowanie projektu Tima.

(...)

W 8 godzin studio Double Fine zbiera wymagane 400 tysięcy (z czego 100 pójdzie na film dokumentalny) bijąc rekord Kickstartera. W niecałe 24 godziny fani dają 1000000 (słownie: milion) dolarów na nową przygodówkę Tima Schafera. Tylko dlatego, że jest przygodówką Tima Schafera.

http://polygamia.pl/Polygamia/1,107162, ... .html?bo=1

4.
Książka Misesa o narodowym socjalizmie:

"Omnipotent Government" (pierwotnie wydanego w roku 1944) - książka ta jest jedną z najlepszych analiz nazizmu jako skrajnej formy socjalizmu. Obala tym samym jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, jakoby nazizm i komunizm były przeciwieństwami. Być może właśnie dlatego wielu osobom (zarówno z prawa, jak i z lewa) zależało na tym, żeby książka Misesa nie zyskała należnego jej rozgłosu. W każdym razie zainteresowanie nią było znacznie mniejsze, niż oczekiwano. Przez wiele lat Instytut Misesa starał się zmienić ten stan rzeczy i zabiegał o możliwość publikacji na stronie internetowej. Liczne inne książki zostały już opublikowane na stronie Instytutu i były dzięki temu znane, cytowane i omawiane, a ich sprzedaż nawet wzrosła. Wydawca Omnipotent Government nie zezwalał jednak na publikację on-line. Wychodził z założenia, że książki dostępnej za darmo nikt nie będzie kupował. Dopiero po trzech latach negocjacji zgodził się na publikację pod warunkiem wniesienia z góry opłaty pokrywającej straty związane ze spodziewanym spadkiem sprzedaży.

Stało się dokładnie odwrotnie niż przewidywał wydawca. W ciągu kilku tygodni po ukazaniu się książki w wersji on-line sprzedano więcej jej egzemplarzy niż w ciągu poprzednich dziesięciu lat. Wydawca, oprócz opłaty leasingowej otrzymanej od Instytutu, osiągnął znaczne zyski ze sprzedaży książki. Okazało się, że ochrona praw autorskich poprzez ograniczenie dostępu do dzieła zmniejszała zyski wydawcy, a pośrednio samego autora.

http://mises.pl/blog/2004/06/15/132/
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Wydawcy Lineage II - NCSoft - po przejściu na model darmowy zanotowali czterokrotny wzrost dochodów i zwiększone zainteresowanie graczy - ilość równoczesnych graczy wzrosła o 800%, podwojono liczbę serwerów, a także zanotowano znacznie większy ruch na oficjalnym forum gry oraz Facebooku (250 tyś. nowych kliknięć „Lubię to”):

http://www.playpc.pl/mmo/swietne-wyniki ... -model-f2p
 

Peterus

New Member
75
4
Apropo free to play - jak zaczną się pojawiać cyfry to pewnie większość będzie wyglądała tak jak ten Lineage. Jak ostatnio gram w Team Fortress 2, zacząłem kiedy przeszło na ftp. Na mnie zarobili tylko 5E i powiedzmy, tyle mógłbym zapłacić ze 2 lata po premierze za grę... ale średnia (wśród ludzi, którzy cokolwiek zapłacili) jest raczej znacznie wyższa (patrząc na to jakie czapeczki ludzie noszą ;) ). W bestsellerach też często są paczki itemów, kosztujace ponad 20E, czyli więcej niż za tą grę możnaby teraz wziać w sklepie.

Zaczyna być widać, że przynajmniej w niektórych przypadkach kasowanie za dostęp daje znacznie mniejsze wpływy niż same napiwki i drobne specjalne usługi w środku.
 
Do góry Bottom