Polonia w USA i libertarianizm

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 590
1 452
Ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Pobieżny przegląd Netu wiele nie dał, wydaje się, że Polacy w USA są relatywnie apolityczni...
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 147
4 723
Ta polonia, która kisi się od 3 pokoleń w swoich dzielnicach, chodzi w biało-czerwonych kapeluszach i nie zna nawet angielskiego? Może to tylko stereotyp, ale nie szukałbym tam libertarian XD
 
  • Like
Reactions: Avx

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 783
21 583
USA: Amerykańska Polonia zapowiada wielki protest
Świat
Dzisiaj, 23 marca (08:40)
Amerykańska Polonia organizuje protest przeciwko ustawie S. 447. 31 marca w największych miastach w USA, Polacy mają sprzeciwiać się przepisom, które dotyczą wsparcia roszczeń majątkowych środowisk żydowskich.

"Drogi Rodaku, jeżeli los Twojej Ojczyzny nie jest Ci obojętny, przyjdź, zaprotestuj przeciwko tej ustawie. Niech głos zjednoczonej Polonii zostanie usłyszany w Waszyngtonie!" - brzmi fragment ulotki z wezwaniem do protestu, która jest rozsyłana wśród Polaków w Stanach Zjednoczonych.

Protesty mają odbyć się między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie oraz Hartford. Zdaniem organizatorów, ustawa 447 zagraża dobru Polski, w tym suwerenności i ekonomicznej przyszłość kraju.

"Amerykanie nie powinni ingerować w te sprawy. Ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym." - powiedział Polskiemu Radiu Arkadiusz Cimoch, współorganizator protestu w Chicago.

Ustawa 447 to przepisy ujęte pod tytułem "o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono". Uprawniają Departament Stanu USA do wspomagania organizacji międzynarodowych, które zrzeszają ofiary Holocaustu. Celem jest odzyskiwanie żydowskich majątków, nie mających spadkobierców. Ustawa daje możliwość korzystania z kanałów dyplomatycznych.

Organizatorzy mówią, że protest jest spontaniczną akcją. Nie chcą być utożsamiani z inicjatywami politycznymi. Apelują do uczestników, by nie przynosili banerów nawiązujących do partii politycznych, ani transparentów z kontrowersyjnymi hasłami, co mogłyby zaszkodzić idei protestu i wizerunkowi Polski.
 

chum

Well-Known Member
148
433
Autorzy ustawy 447 wzywają do nacisków na Polskę.


Raport Departamentu Stanu USA na podstawie głośnej ustawy 447 wskazywał na zaniedbania państw Europy Środkowo-Wschodniej, jednak nie domagał się wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych. O dalsze naciski w sprawie tak zwanej restytucji mienia żydowskiego nalegają jednak jego twórcy, czyli dwaj wpływowi senatorowie reprezentujący republikańsko-demokratyczną koalicję ponad podziałami.


Ustawa z 2017 roku o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat, została przegłosowana przez parlament Stanów Zjednoczonych przed trzema laty. Przedwczoraj po raz pierwszy na jej podstawie Departament Stanu USA opublikował specjalny raport. W kontekście Polski wskazywał on głównie na nieuregulowanie prawne kwestii roszczeń żydowskich.


Władze w Waszyngtonie w dokumencie nie zawarły zdecydowanych roszczeń wobec polskiego rządu, a nawet pochwaliły go za prożydowską politykę. To wyraźnie zbyt mało dla autorów wspomnianej ustawy 447. Republikański senator Maco Rubio i jego demokratyczna koleżanka Tammy Baldwin domagają się więc zdecydowanych nacisków na środkowoeuropejskie państwa.


„Musimy dalej naciskać na naszych przyjaciół i sojuszników w Europie oraz zapewnić, by ocaleni otrzymali sprawiedliwość na jaką zasługują , żeby mogli godnie dożyć swoich dni” – twierdzi Rubio. Baldiwn wzywa z kolei do uczynienia z tej kwestii priorytet amerykańskiej polityki zagranicznej. Zdaniem demokratycznej senator w ten sposób na państwach wymienionych w raporcie można wymusić odpowiednie działania w tej sprawie.


Na podstawie: apnews.com.

Źródło : http://www.autonom.pl
 
Do góry Bottom