1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Policja chwali się, że łamie prawo

Temat na forum 'Copwatch' rozpoczęty przez Oreł, 7 Lipiec 2011.

 1. Oreł

  Oreł Well-Known Member

  Posty:
  572
  Polubienia:
  418
 2. Trikster

  Trikster Member

  Posty:
  361
  Polubienia:
  24
  Że jak? Które prawo łamie policja? Naturalne? :D
   
 3. Oreł

  Oreł Well-Known Member

  Posty:
  572
  Polubienia:
  418
  Bezpośrednio ustawę o policji i kodeks karny, w związku z ustawą o wychowaniu w trzeźwości :p
   
 4. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  Rzeczywiście przewertowałem ustawę o wychowaniu w trzeźwości i nie ma nic o zakazie picia nad wodą lub na schodach mostu. Chyba, żeby te schody zakwalifikować jako cześć ulicy.

  Nie znalazłem też żadnej ustawy rady gminy Poznania dotyczącej wyszczegółowienia tych miejsc, bo ustawa o wychowaniu daje takie możliwości gminom.
   
 5. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 269
  Polubienia:
  19 719
  Kilka tygodni temu dostałem mandat za "próbę spożycia alkoholu w korycie rzeki Warty", więc zakaz spożywania alkoholu "nad wodą" to realna realność :)
   
 6. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  Trzeba było się spytać o podstawę prawną. Zawsze możesz to zrobić nawet jak mają 100% rację.
   
 7. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 422
  Arrrrghh :D Piękny mandat :)
   
 8. Oreł

  Oreł Well-Known Member

  Posty:
  572
  Polubienia:
  418
  Taka uchwała rzeczywiście jest, ale dotyczy parkingów, miejsc przeznaczonych do rekreacji dzieci i młodzieży, cmentarzy, plaż i kąpielisk, klatek schodowych oraz barów mlecznych.

  http://bip.um.poznan.pl/bip/public/bip/ ... waly=26450

  Jakby kto pytał, nad Wartą nie ma plaż, kąpielisk ani placów zabaw. Jest kawał niezagospodarowanego w żaden sposób (bo od czasu do czasu zalewanego) terenu, który w rzeczy samej wybornie nadaje się do picia - pod mostem Chrobrego parę lat temu wręcz wypadało bywać :p
   
 9. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 269
  Polubienia:
  19 719
  Żeby potem psiarnia uznała, że pyskuję albo się wymądrzam? Życie już mnie nauczyło, że w rozmowie z glinami trzeba pokornie i kulturalnie - wtedy można wiele ugrać. Niech się poczują "panami sytuacji". Jak będziesz kozaczył, to cię tylko spacyfikują i finansowo ucierpisz, a jak będziesz grzeczny i miły (bez lizania jajec i innego pedalstwa of koz), to zaoszczędzisz trochę monety :)
   
  kompowiec lubi to.
 10. Trikster

  Trikster Member

  Posty:
  361
  Polubienia:
  24
  Bez jaj, takie kwestie, poza ustawą, regulować może Rada Miasta. W Poznaniu tak też uczyniła, co przeczytać można tutaj w uchwale:
  http://bip.um.poznan.pl/bip/public/bip/ ... waly=26450
  Co prawda, nie ma tam bezpośrednio w par. 1 punktu "pod mostem", ale, jako że w uchwale jest sporo terminów niedookreślonych, "pod mostem" może podpadać zarówno pod kąpielisko, jak i plażę. :D Nie do końca zasadnie of korz, ale nijak nie dowodzi do tego, że policja łamie prawo.
  Oraz, co równie ważne, policjant zawsze może stwierdzić, że zakłócałeś porządek publiczny i po sprawie. W sumie to nie liczy się to, co policjant powiedział, tylko to, co wypisał na mandacie. Poza tym, nawet jeśli policjant wypisał na mandacie jako powód "Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym", to, pomimo tego, że takiego wykroczenia nie ma, policjant i tak nie łamie prawa, bo nie przekroczył swoich uprawnień, które określone są w ustawie o policji. Tym bardziej, że zawsze możesz się odwołać. Dlatego jak dla mnie wpis bez sensu, chyba że chodzi Ci właśnie o prawo naturalne; wtedy dyskusji nie ma. :D
  No, chyba że masz jakieś konkretne argumenty prawne, z którymi nie jestem obeznany. Jeśli tak, zapodaj proszę.
   
 11. Oreł

  Oreł Well-Known Member

  Posty:
  572
  Polubienia:
  418
  No weź tej. Pod tę uchwałę mogłoby podpadać co najwyżej Stare Koryto Warty, bo je osuszyli i teraz jest tam parking.

  Co do konkretnych argumentów prawnych, może na początek wykaż, w jaki to sposób ustawa o policji zezwala na wypisywanie mandatów za wykroczenia, których nie ma.
   
 12. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  Niekoniecznie. Nie jestem fanem grania bohatera, ale pokora ich upewnia o swojej sile. Ja przez to, że z nimi dwa razy dyskutowałem na tematy podstaw prawnych uniknąłem przeszukania. Uważam, że jeśli nie jest się najebanym, lub nie jest się w miejscu odosobnionym (lub to i to) to warto dyskutować. Sprawdź kiedyś i rzuć im pytanie o podstawę prawną. Oni się w chuj boją prawników.  Trikster, co Ty za przeproszeniem pierdolisz? Może jeszcze uznasz, że miejsce przed Twoją wanną to plaża, co?

  Oczywiście, że łamie! Nie może wystawiać sobie mandatów, które nie mają prawnego uzasadnienia.

  Miałem Cię za logika, ale z tym argumentem przyjebałeś, aż to jest zabawne. Jak Cię np. psy spałują bezprawnie to nagle to stanie się legalne dlatego, że mogłeś się odwołać? Litości..
   
 13. Trikster

  Trikster Member

  Posty:
  361
  Polubienia:
  24
  Po pierwsze, czemu ja mam wykazywać coś, czego nie dowodzę? To Ty twierdzisz, że policja łamie prawo, więc ciężar dowodu spoczywa na Tobie.
  Po drugie, ja się grzecznie spytałem: które prawo łamie policja? Nadal nie otrzymałem odpowiedzi. Chodzi rzecz jasna o przepis, nie o samą ustawę.
  Po trzecie, jeśli twierdzisz, że policjant dając mandat za nieistniejące wykroczenie przekracza swoje uprawnienia, to, żeby mówić o łamaniu prawa, musisz rozważyć jeszcze czy ponosi winę za to działanie (zgodnie z art. 132 par. 2 ustawy o policji).
  Po czwarte, ja nie twierdzę, że ustawa zezwala na wydawanie takich mandatów; twierdzę jedynie, że wydanie takiego mandatu nie jest działaniem niezgodnym z prawem.
  Po piąte, mandat staje się prawomocny z chwilą jego pokwitowania (przyjęcia) i tylko w wyjątkowych sytuacjach może nastąpić uchylenie mandatu, co ważne, za czyn niebędący wykroczeniem. Tak byłoby zapewne w tym przypadku, lecz nijak nie potwierdza to Twojej tezy, że czyn polegający na wystawieniu mandatu jest niezgodny z prawem.[hr]
  Antoni:
  Czemu by nie? Od rozwiania wątpliwości interpretacyjnych jest sąd. Chcesz iść przed sąd? Nie? No więc policjant ma rację, chyba że ewidentnie jej nie ma, jak w przywołanym przez Ciebie przykładzie z wanną.

  Jeszcze raz. Które prawo łamie policjant? Przepis proszę.

  Sorry, ale to Ty w tym przypadku nie popisujesz się logiką, bo nie taki był mój argument. Punkt pierwszy był taki, że nie przekroczył uprawnień; dopiero punkt drugi stanowił, że możesz się odwołać. Paniał?
   
 14. Lukasevic

  Lukasevic Member

  Posty:
  145
  Polubienia:
  4
  No ja od takiej gadki zacząłem to na wytrzeźwiałce wylądowałem :dodgy: Fakt, że mogłem później użyć kilku mocniejszych słów jak już mnie z równowagi wyprowadzili :p[hr]
  Od mandatu nie możesz się odwołać, możesz tylko go nie przyjąć a wtedy sprawa idzie do sądu rejonowego, możesz też napisać wniosek o uchylenie mandatu (7dni) ale sąd bada wtedy tylko kwestię formalną więc finalnie jedyną opcją jest nieprzyjęcie mandatu...
   
 15. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  No to przecież Oreł napisał, że policja dała mandat za picie w miejscu, gdzie nie było zakazu i do tego się cały czas odnoszę.

  Chociażby ten:
  "Policjanci w toku wykonywania czynnosci słu_bowych maja obowiazek respektowania godnosci ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka."
  A Prawa Człowieka mówią o np. zakazie poniżającego traktowania.

  A kto ponosi winę za mandat z kosmosu? Ufoludki?

  Pomijając co wkleiłem w konstytucji jest zapis mówiący:
  "Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje."

  Pomijając co już napisałem wyżej. Konstytucja:
  "Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie."
  Wystawianie mandatu o którym mówimy łączy się bezpośrednio z tzw. czasowym ograniczeniem wolności. Nie ma podstaw w ustawie, złamana jest konstytucja.

  Bzdura. Nie ma racji. To, że sąd jest od rozstrzygania wątpliwości oznacza tylko tyle, że druga strona ma inne zdanie. Nie powoduje to, że prawo nie jest złamane. Poza tym, dlaczego przykład z wanną ma być ewidentny trzymając się Twojego toku rozumowania? Jak psy dałyby mandat za picie przy wannie, to spokojnie powinieneś czekać na werdykt sądu.

  No to po co w ogóle o tym piszesz? Co to wnosi do dyskusji, że się mogę odwołać?
   
 16. Trikster

  Trikster Member

  Posty:
  361
  Polubienia:
  24
  Lukasevic:
  Od mandatu można się odwołać. Art. 101. § 1 ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia: "Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu". Na wniosek, zatem odwołanie.

  Antoni:
  Spoko, ziom, ale pytanie pozostaje: które prawo łamie policja i w którym miejscu?

  Żartujesz? Powiedz, że żartujesz, proszę.

  Nikt, chyba że go przyjmiesz i się nie odwołasz. Choć wtedy też nie sądzę, że można mówić o winie. Poza tym, jeśli nie zauważyłeś, z Orełem/Iulisem/Karolem gadam nie o tym, czy ktoś ponosi winę, gdy policjant temu komuś wydaje mandat za czyn, który nie jest wykroczeniem, lecz o tym, czy można mówić o winie policjanta w tym przypadku, gdy policjant wydaje mandat za czyn, który nie jest wykroczeniem. Różnica spora.

  Człowieku, ogarnij się. O czym to ma świadczyć?

  Od kiedy mandat wiąże się z czasowym ograniczeniem wolności? Boschebosche, czego ja się tutaj dowiaduję? Wróć, napisałeś: "USTAWA rady gminy Poznania", co dużo wyjaśnia.

  I yush!

  Ok, to gdzie jest złamane? Zadając pytanie trochę inaczej: gdzie masz normę, która to reguluje?

  Jeśli masz lepszy pomysł, podziel się. Chętnie wysłucham. Jasne, masz jeszcze RPO i jakieś organizacje, ale sprawa znajdzie finał w sądzie. Chyba że czegoś nie wiem, ale jestem bardzo otwarty na nowe informacje.

  Piszę wiele rzeczy, które nie wnoszą nic do dyskusji, na przykład to zdanie, które właśnie piszę nie wnosi nic do dyskusji, a i tak je piszę, bo uważam, że wnoszenie czegoś do dyskusji nie jest szczególnie istotnym składnikiem wiadomości, którą zawarłem w tamtym poście, tym bardziej, że pozostała część była jak najbardziej merytoryczna, gdyż bezpośrednio odnosiła się do poruszanego w tym wątku tematu dotyczącego tego czy policjanci zasadnie interpretują prawo rozumiane jako system przepisów prawnych w świetle faktu, że uchwała rady miasta Poznań nie wyszczególniła miejsc znajdujących się pod mostem jako uprawniających do nadania mandatu. Catch the point, bo mogę tak jeszcze długo?
   
 17. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  Napisałem Ci art z ustawy o policji.

  Wg Ciebie umundurowany koleś, z bronią w ręku, który w każdej chwili może użyć przymusu bezpośredniego, który każe Ci się legitymować, czasowo ogranicza Twoją wolność, później straszy Cię konsekwencjami finansowymi, a nie ma ku temu ŻADNYCH postaw to nie jest poniżające traktowanie? Pewnie dla Ciebie metody sowieckie tylko do tego się kwalifikują. Nie walą w ryj od razu pałą - raj!

  Rozmawiamy o tym czy policjant złamał prawo za wypisanie mandatu, do którego nie miał podstaw. Wg konstytucji, której nie chcesz przyjąć złamał prawo.

  Jak to o czym??? Policjant próbuje zmusić Cię do zapłaty za złamanie przepisu, którego nie ma!

  Wiąże się bezpośrednio, bo wiąże się z legitymowaniem, a to łączy się z "czasowym ograniczeniem wolności". Nie możesz sobie odejść z miejsca jak policjant dokonuje czynności. Jest to tzw. ograniczenie swobody dysponowania swoją wolnością.


  Przytoczyłem Ci Konstytucję: "Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje." oraz Prawa Człowieka, które wyśmiałes.

  Człowieku, jak mi np. policjant przyjebie pałą za np. czynną napaść na policjanta jak np. nic nie zrobię, bo będę stał spokojnie, to jest ewidentne złamanie prawa, nawet jak sprawa trafi do sądu w celu rozstrzygnięcia. Czego nie rozumiesz?
   
 18. Lukasevic

  Lukasevic Member

  Posty:
  145
  Polubienia:
  4
  Mówimy o tym samym artykule i od razu mówię, ze to nie jest żadne odwołanie, wystawienie mandatu to jest rodzaj skróconego postępowania karnego, przyjęty mandat jest "prawomocny" i podlega opłaceniu można złożyć wniosek o jego uchylenie ale sąd bada tylko uchybienia formalne więc jedyną szansą na to aby sąd rozpatrzył sprawę merytorycznie jest jego nie przyjęcie. Można też złożyć zażalenie do właściwego sądu rejonowego na czynności policjantów ale ich ewentualna odpowiedzialność dyscyplinarna zależy (o ile dobrze pamiętam) od przełożonego więc w praktyce raczej nie ma co się męczyć...


  Co do wzmianki o tych Prawach Człowieka to zgadzam się jest to śmieszne, krawężnik nie rozumie jakie są jego obowiązki a się jakimiś tam prawami będzie przejmował. :)
   
 19. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Członek Załogi

  Posty:
  3 624
  Polubienia:
  4 806
  Ale takie jest prawo, a o prawie dyskutujemy.
   
 20. Lukasevic

  Lukasevic Member

  Posty:
  145
  Polubienia:
  4
  Trochę pierdzielisz teraz bo "poniżające traktowanie" to 1. znajdź podstawę prawną, która wprost mówi o zakazie i będzie oki a jeszcze lepiej znajdź przepis który będzie odpowiadał twojemu stanowi faktycznemu. 2. Jest pojęciem bardzo niedookreślonym i zależy od bardzo subiektywnej interpretacji.
  Jeśli nie miał podstaw to nie przyjmujesz mandatu a sąd to potwierdza, jeśli nie było przepisu to możesz złożyć wniosek o uchylenie.
  No i tu spokojnie składasz wniosek o uchylenie jeśli nie byłeś pewien, że spokojnie możesz sobie go nie przyjąć. :)

  Policjant żeby Cię wylegitymować może znaleźć byle powód a ty jesteś zobowiązany pod karą grzywny do podania dokumentów i prawdziwych danych.

  Powoływanie się na konstytucję i Prawa Człowieka hmmm normy tak ogólne, że można wszystko pod nie podpiąć bądź wykluczyć, nie takie cuda już Sąd Najwyższy robił...

  A tu to nie wiem o co chodzi, zamieszałeś...

  Generalnie to nie do policji należy mieć pretensje choć w 80% to są chuje tylko do abstrakcyjnie pojętego ustawodawcy, że takie durne normy ustala...
  [hr]
  Prawa Człowieka a to jak są interpretowane to są dwie różne sprawy, nie radzę zbytnio na nich polegać.
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.