Nowy soft forum

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Czasem nachodzi mnie, aby darmowy soft tego forum zastąpić czymś za kasę, bo jakoś soft płatny zazwyczaj po prostu lepiej działa. Na razie przyglądam się xenForo i IP.Board. Ten drugi pakiet ewaluowałem chwilę i już na pierwszy rzut oka było widać różnicę pomiędzy darmowym softem, a czymś, za co się płaci. xenForo też wygląda nieźle, ale nie bawiłem się więcej niż jakimś demem.

Niezależnie od aktualnych prefencji, chciałbym skompilować listę cech, które musi posiadać nowe oprogramowanie, aby w razie czego wiedzieć, czy nowy soft będzie spełniał wszystkie wymagania. Moje preferencje:

  • Migracja z MyBB (bezpośrednio lub poprzez inne, darmowe forum).
  • Musi działać całe przez HTTPS (jak obecnie).
  • System punktowania wpisów (lajki, +1, karma, podzięki).
  • Logowanie poprzez powiązanie z innymi serwisami (FB, Twitter, Google, etc.).
  • Shoutbox (lub alternatywny chat jakiś).
  • Działająca integracja z FB (postowanie nowych wątków na fejsbukowej stronie forum, jak kiedyś to działało).
  • System łatwej modyfikacji regulaminu.
  • Zmniejszanie osadzanych obrazków do maksymalnego rozmiaru.
  • Kontrola sygnatur i dostępu do np. ankiet.
  • Jakaś obrona przed spamem inna niż Akismet.
  • Musi być po polsku (doh!).
  • Szybki dostęp do nowych postów.
  • Wersja mobilna.

Jak ktoś ma jakieś inne sugestie, to proszę podrzucać. Będzie łatwiej kiedyś podjąć decyzję. Jak się znajdzie kasa, bo jednak trzeba te min. $140+VAT wydać. Ale może kiedyś wpadnie jakiś sponsor, to lepiej być przygotowanym.

Jak ktoś ciekawy, to na tej stronie są dema na żywo i można sobie zobaczyć jak taki soft wygląda i działa.
 

Smok

Zradykalizowany
150
64
Jeszcze nie sprawdzilem dobrze, ale widze ze IP.Board zawiera wersje mobilna, a tego mi obecnie brakuje. Do tego wazna jest czestotliwosc uaktualnien i bezpieczenstwo. Bedzie jakis osobny fundusz na silnik, czy z ogolnej kasy?
 
A

Anonymous

Guest
tosiabunio napisał:
Jednorazowo, jak rozumiem.

Wersję mobilną dopiszę.

Ale potem chyba trzeba wykupić subskrypcję na kolejny rok, by dostać nowe aktualizacje, np. zabezpieczeń?

tosiabunio napisał:
Czasem nachodzi mnie, aby darmowy soft tego forum zastąpić czymś za kasę, bo jakoś soft płatny zazwyczaj po prostu lepiej działa. Na razie przyglądam się xenForo i IP.Board. Ten drugi pakiet ewaluowałem chwilę i już na pierwszy rzut oka było widać różnicę pomiędzy darmowym softem, a czymś, za co się płaci. xenForo też wygląda nieźle, ale nie bawiłem się więcej niż jakimś demem.

To wiadomo od dawna, że płatne jest wygodniejsze, bo przy darmowym trzeba samemu sporo dłubać a ciężko z czasem.

To IP Board widziałem na wielu forach. Byłby to chyba dobry wybór.

Domyślna skórka xenForo bardziej pasuje na forum sklepu zoologicznego, czy coś o pluszakach, ale też nie jest to zły skrypt.

vBulletinjest spoko, ale dużo droższy plus płatne subskrypcje.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Skórki domyślne to do wymiany przecież. Kwestie licencji trzeba obadać także. vBulletin nie jest taki nowoczesny i nie działa jakoś tak gładko. Taki oldskul to jest raczej, choć pewnie solidny.
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
tosiabunio napisał:
Jednorazowo, jak rozumiem.

Wersję mobilną dopiszę.

Właśnie nie

- w Invision Power jest to $175 na dzień dobry z jakimś czatem na 5 osób za free (za więcej - dopłata) + potem 25 $ za 6 miesięczny support (dostęp do upgreadów etc)

- w Xen Foro - 140 $ na rok + upgrady za 40 $ / rok.

i od razu trzeba naszykować $ na skórkę u profesjonalisty, bez pańszczyzny ...
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Wersje mobilne jeszcze mają sens? Ja na swoim telefonie, i to nawet starszym typie niż mam teraz, wolałem zawsze wersje normalne, bo te mobilne miały mniej opcji.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Moim zdaniem mają. Tu nie chodzi o to, że te telefony są w stanie poprawnie wyświetlić i obsłużyć forum, ale o wielkość istotnych elementów na małym ekraniku telefonu (nawet 4.6").
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 852
12 246
Mam ostatnio 3 ulubione fora. Jednym jest forum niniejsze, drugim forum doomersów tutaj:
http://boungler.pl/forum/index.php
Boungler jest zrobiony na myBB z polskim tłumaczeniem, można tematy lajkować przez FB i jakieś inne szmery - bajery robić, subskrypcję przez RSS (nie znam się, bo nie robię i nie lajkuję, jestem hejterem :) ). Jest zarówno prosty shoutbox, jak i zintegrowany z nim chat, skiny co jakiś czas się zmienia, są niewidoczne działy. Ogólnie jest to forum tanie i dobre, wygląda o wiele lepiej niż libertarianizm. Jedyne czego mi brakuje to ocena wpisów metodą kciuk w górę, kciuk w dół ale można dodawać reputację.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Nie wygląda lepiej niż nasze (zdziebko zalatuję estetyczną wioską). Funkcjonalność identyczna, bo silnik ten sam.

Poza tym, nie chodzi o wygląda, ale o obsługę (szczególnie "od kuchni"), łatwość modyfikacji, jakość modyfikacji itp.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 852
12 246
Nie chodziło mi o estetykę tylko liczbę opcji ;) jest tego zwyczajnie więcej, czyli można zrobić jeszcze jakieś manewry w ramach MyBB.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Ale nie wymieniłeś praktycznie żadnej opcji, której nie mamy. Ja nie twierdzę, że na MyBB nie da się więcej robić - chodzi o komfort robienia tego i jakość tych dodatków (trochę ich tu przetestowałem). Wśród dodatków jest mnóstwo crapu, który trudno odsiać. Nie wiadomo, czy wśród dodatków do komercyjnego softu będzie znacząco lepiej - zobaczymy.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
No dobra, ja generalnie dojrzałem do zmiany softu forum. Jeśli chcemy, to musimy uzbierać na początek $140 + 20% VAT, czyli $168, czyli około 570 zeta.

Proszę deklarować, ile kto byłby skłonny się dorzucić - zbiórkę zrobimy jak się znajdzie ostatecznie dużo deklarujących.

Ja na początek rzucam 70 zeta. Czyli już mamy 70. Każdy kolejny niech oprócz swojej kwoty podaje także sumę, to nie będziemy musieli sumować z różnych postów.

Kto da więcej? Albo mniej?
 
Do góry Bottom