1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Nieśmiertelność w tym półwieczu?

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez WoKu, 2 Sierpień 2012.

 1. WoKu

  WoKu Well-Known Member

  Posty:
  204
  Polubienia:
  340
  - za TVN24.pl

  Strona projektu - www.2045.com

  Wydaje mi się, że to nie jest takie Science Fiction jak się powszechnie uważa. Stworzenie robota o "kształcie" człowieka jest możliwe już na ten moment.
  Największym problemem jest ten nieszczęsny mózg. Wciąż do końca nie wiemy jak funkcjonuje, to też nie udało się jeszcze stworzyć jego mechanicznego odpowiednika, tak jak w przypadku np. nerek. Ciekawi mnie też jak miałby wyglądać "przesył świadomości" na coś w rodzaju twardego dysku.

  Co Wy sądzicie na ten temat? Czy uda się zrealizować projekt w tak krótkim czasie? Czy w ogóle jest on możliwy do realizacji? I jaki byłby koszt takiej technologii, gdyby projekt się powiódł? Zapewne przeciętny Kowalski mógłby sobie, co najwyżej o tym pomarzyć.

  PS. Idę o zakład, że jeśli projekt się powiedzie, to zewsząd rozlegną się głosy komuchów: "Nieśmiertelność prawem, nie towarem" :D


   
 2. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 205
  Polubienia:
  18 542
  Cóż za zadziwiąco masochistyczny cel. No ale jeśli kogoś to bawi...
   
 3. Piter1489

  Piter1489 libnetoholik

  Posty:
  2 075
  Polubienia:
  1 821
  Też nie rozumiem tych marzeń o nieśmiertelności, ja chcę tylko żyć długo, przeżyć życie szczęśliwie i umrzeć bez żalu.

  To jest możliwe ale myślę, że chyba nie tak szybko jak zakłada ten milioner (ma już wszystko, burżuj jebany i nieśmiertelność mu się marzy, żeby mógł wiecznie wyzyskiwać pozostałe 99%! :p ).

  A robot z ludzkim mózgiem to mi się kojarzy głównie z robomózgiem z Fallouta :) .

  [​IMG]
   
  lernakow i WoKu lubią to.
 4. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 205
  Polubienia:
  18 542
 5. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 586
  A mnie z Amberytami, Highlanderem, Eldarami i Zoenetami (z Gamedeca).
  Nie chce mi się szukać linka do oczywistego w tym momencie filmiku Kelthuza, który dedykuję tym, którzy nie chcą nieśmiertelności i którzy nawet nie chcą żyć jak najdłużej się da XD
   
 6. Piter1489

  Piter1489 libnetoholik

  Posty:
  2 075
  Polubienia:
  1 821
  Nie znam tego, za dużo tych starwarsowych książek i komiksów :p . Myślałem, że pałac Jabby to budowla Huttów a nie jakichś B'omarrów :eek: .

  W ogóle uniwersum star wars jest fajne. Są tam nawet burżuje:

  [​IMG]

  :D
   
 7. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 205
  Polubienia:
  18 542
  Budowli Huttów to należy szukać na terytoriach Huttów. Nal Hutta, Nar Shaddaa, te rejony. Pałac Jabby to monastyr mnichów, którzy popadli najwidoczniej w kłopoty finansowe, Jabba sypnął groszem, swój prywatny burdel urządził, jak na desakralizującego wszystko burżuja przystało. Mnisi z mózgami w słojach się tam pałętali dalej, bo w sumie nikomu nie przeszkadzali i stanowili kuriozum dla jego gości. Sojusz ducha i kryminału, a wszystkiemu winny kapitalizm.
   
 8. WoKu

  WoKu Well-Known Member

  Posty:
  204
  Polubienia:
  340
  Zaciekawiło mnie, że ludzie różnie rozumieją pojęcie nieśmiertelności. Zresztą nie ma się co dziwić, bo istnieje wiele definicji tego pojęcia. Natomiast w odniesieniu do tego projektu, to wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o "życie przez nieskończenie długi czas" bo chyba nikt, by takiego życia nie chciał. Każdemu by się w końcu znudziło. Moim zdaniem, gdyby mózg zastąpić jakimś dyskiem twardym czy czymś w tym rodzaju to świadomość także istniała by tylko na tym dysku i poprzez jego zniszczenie można by zakończyć swoje życie. Z drugiej strony nie potrafię sobie wyobrazić, żeby świadomość mogła wystąpić poza mózgiem. Chyba dlatego, że nie wiemy czym ta świadomość jest. Stąd też miejsce na różnego rodzaju religie. Dobra, koniec tej teoretycznej paplaniny.

  Btw. @Piter Chętnie dałbym Ci plusa za robomózg :D ale nie bardzo potrafię :/
  EDIT: Chyba dałem radę :)
   
 9. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 516
  Polubienia:
  10 530
  Kilkadziesiąt lat w polskim ubekistanie to aż za dużo żeby chcieć jeszcze to przedłużać umieszczając łepetynę w jakimś słoiku na kilka kolejnych rund :)
   
 10. ford

  ford Active Member

  Posty:
  314
  Polubienia:
  32
  Podtrzymywanie życia na siłę, jeśli nie ma dobrej jakości nie ma sensu. Będąc robotem odpada wiele fajnych rozrywek... np seks.
  Chociaż już coś kombinują w tą stronę, ale robot raczej nie odczuwa z tego przyjemności http://www.tu15.com/a/20
   
 11. Szynka

  Szynka Złota szynka wolnego rynku.

  Posty:
  1 189
  Polubienia:
  1 855
  Ale wszystko co odczuwamy, dzieje się w naszym mózgu. Więc może kiedyś będziemy mogli wszystkie doznania emulować :)
   
 12. Matrix

  Matrix libertarianka mimo woli

  Posty:
  1 281
  Polubienia:
  211
  Nieśmiertelność wiąże się z przeludnieniem planety, brakiem równych szans dla człowieka, bo ten, który by sobie kupił ten program niesmiertelności mógłby kombinować nad tym, aby nie było już prokreacji, nie raczej nie byłoby to dobre, lepiej już się zestarzeć i zniechecić się do życia w starym niedołężnym ciele i przyjmować śmierć jako dobrodziejstwo. Niesmiertelność = koniec rozwoju cywilizacji.
   
 13. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 586
  Na planecie jest mnóstwo miejsca. Przeludnienie to bajka, którą serwują zamordyści, w celu usprawiedliwienia swoich zbrodni.

  Lepiej dla kogo? A może dla czego? Kolejny raz ktoś każe ludziom umierać w imię jakiejś idei, tutaj akurat w imię przyszłych pokoleń? Nienarodzonym ludziom nie należy się NIC, bo ich NIE MA. A jeśli naprawdę martwisz się o gatunek człowieka, to nieśmiertelność + rozmnażanie = więcej ludzi i dłuższe życie gatunku i jego dalszy rozwój.
   
  lernakow, kozak i pampalini lubią to.
 14. Matrix

  Matrix libertarianka mimo woli

  Posty:
  1 281
  Polubienia:
  211
  @ Madlock przeceniasz życie, nie wyobrażam go sobie jako nieskończenie długiego jest , byłoby wtedy zbyt nudne, w pewnym momencie zbyt bardzo różnilibyśmy ( długowieczni ) się od 20 latków ( dorosłych już skondinąd) konflikt pokoleń byłby napewno tragiczny, getta dla młodych czy starych, strach pomyśleć.
   
 15. Lancaster

  Lancaster Kapłan Pustki

  Posty:
  1 136
  Polubienia:
  1 028
  Takie coś jak w pierwszym poście było w filmie "Surogaci". Film skończył się na tym ,że wszystkie roboty wyginęły ,a ludzie ledwo ocaleli. Ja jestem za nieśmiertelnością ,ale wolałbym spontaniczną regenerację (jak w serialu "Herosi"). Zagrożeniem dla robotów mogą być hakerzy , wirusy , czy EMP w dodatku w kablach może nastąpić zwarcie. Nieśmiertelność jeśli powstanie będzie towarem dla bogatych ,ale myślę ,że pojawiłyby się kradzieże tej technologii. Z pewnością znaleźliby się tacy którzy z pomocą nieśmiertelności chcieliby zawładnąć światem. Nie wiem czy ludzie potrafiliby by się dogadać z nieśmiertelnymi raczej ludzie stanowiliby podgatunek jak dla nas małpy. Mając nieśmiertelność można robić wszystko na co ma się ochotę przez nieskończoną ilość czasu. Myśl ,że mógłbym nie istnieć jest dla mnie niewyobrażalna i zrobiłbym (prawie)wszystko by tego uniknąć.
   
 16. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 192
  Ja też. Wolę w słoiku niż wcale.
   
 17. friter

  friter Active Member

  Posty:
  213
  Polubienia:
  46
  Mnie bardzo ten temat fascynuje. I nie podzielam zdania niektórych, że nieśmiertelność w wydaniu cyfrowym może się znudzić. Być może w wydaniu cielesnym nieśmiertelność mogłaby się znudzić. W wydaniu wirtualnym nigdy.

  Nasze białkowe ciała są naprawdę przeciw nam. Nawet nasz mózg jest przeciw nam. Według mnie tylko część aktywności układu nerwowego to świadomość (czyli my) w najczystszym wydaniu. Reszta to coś w rodzaju bodźców zewnętrznych. Ewolucja tak nam wykształciła układ nerwowy, by bodźcami bólu, przyjemności i całej gamy innych uczuć i odczuć oddziaływał na tą naszą "najwewnętrzniejszą" świadomość. To jest zasada kija i marchewki. Ewolucji zwisa i powiewa, czy będziemy czuć się dobrze, czy źle. Dla ewolucji ważne jest to, byśmy robili dzieci. Gdyby było nam zbyt przyjemnie, bylibyśmy bierni i nie robilibyśmy dzieci. Dlatego ewolucja wymyśliła cierpienie. Dlatego interesy nasze i ewolucji bywają sprzeczne. Np. branie narkotyków to oszukanie ewolucji dla naszego własnego szczęścia.

  A teraz wyobraźcie sobie, że człowiek steruje własnym mózgiem. Celem takiego zwrotnego systemu nie jest nacisk na robienie dzieci, tylko stworzenie obfitości pozytywnych odczuć. Wyobraźcie sobie odczuwanie różnych form przyjemności, satysfakcji, radości, miłości, i innych, syntetycznie, bez powiązania z czynnikami wyzwalającymi obecnymi w naszym normalnym życiu. Czyste uczucia, o sile wielokrotnie większej niż obecnie, nieustannie, na wieczność. To jest raj, który, jak mi się wydaje, jest technicznie osiągalny.

  Idąc dalej, w rzeczywistości wirtualnej nie musi istnieć problem przeludnienia. Oczywiście, gdyby ludzie ciągle się rodzili, i każdy chciał przed śmiercią wejść do rzeczywistości wirtualnej, i do tego chciał zachować całkowitą niezależność, koniecznością byłoby zwiększanie mocy obliczeniowej. Ale sądzę, że umysły można by w pewien sposób syntezować. Co by było, gdyby aksony z jednego mózgu zaczęły się łączyć w odpowiedni sposób z dendrytami drugiego, i odwrotnie? Zapewne na początku odczuwałoby się to jako bezpośrednią wymianę myśli i uczuć między indywidualnościami (taki jest efekt złączenia się mózgami sióstr syjamskich http://www.neurotyk.net/2010/11/mentalnie-polaczone/) ale ściślejsze połączenie oznaczałoby raczej syntezę do pojedynczego umysłu. I, jak mi się wydaje, w miarę postępowania syntezy umysłów, każda z tych osób subiektywnie nie odbierałaby tego jako utraty niezależności, ale jako rozszerzenie własnej świadomości. Czyli pozytywnie. A jak to ma się do ograniczenia mocy obliczeniowej? Cechy charakterystyczne mózgów mogłyby być albo zachowane, co by objawiało się istnieniem kilku częściowo niezależnych jaźni, mogą też zostać uśrednione, przez co umysł traci na bogactwie, ale pochłania mniej mocy obliczeniowe. Natomiast funkcje wspólne dublowałyby się, wiec racjonalne byłoby usunięcie nadmiaru pewnych struktur mózgu. Tak więc wspólny mózg, czy wspólny dysk twardy, zajmowałby mniej pamięci niż zajmowały pierwotnie mózgi wchodzące w jego skład. W wydaniu hardkorowym cała ludzkość mogła by się stać jednym wielkim Człowiekiem. Kimś na kształt boga.

  Jak dla mnie perspektywa zajebista.
   
  Mad.lock lubi to.
 18. Aeger

  Aeger Redaktor Libertariański

  Posty:
  644
  Polubienia:
  58
  Ja tam się boję, że zaraz etatyści wymyśliliby, że osoby nieśmiertelne też mają płacić składki emerytalne.
   
 19. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 205
  Polubienia:
  18 542
  Jak dla mnie - nie. Podejmując decyzję oprócz pozytywów, wypada wyliczyć także negatywy i osobno, koszta. Nie widzę pozytywów syntetyzowania do pojedynczego umysłu - o czym myślałby taki umysł i dlaczego miałoby mu to sprawiać większą przyjemność niż dzisiaj nam? Ponadto, lubię mieć od czasu do czasu zewnętrzne punkty odniesienia, innych ludzi, nawet jeśli nie wyróżniają się niczym szczególnym. Po co miałbym chcieć się pozbawić możliwości ich istnienia? Z drugiej strony, nie jestem zainteresowany ich myślami do tego stopnia, by je bezpośrednio dzielić. Obecna sytuacja jest dla mnie optymalna.

  Perspektywa zamknięcia ludzkiej umysłowości na dzisiejszym poziomie jest jak dla mnie marna, jaką masz gwarancję dalszego rozwoju takiego umysłu, bez dopływu świeżej krwi?
   
  Matrix lubi to.
 20. friter

  friter Active Member

  Posty:
  213
  Polubienia:
  46
  FatBantha- ja widzę dwa skrajne modele takiego mózgu.

  Pierwszy- racjonalny. Mózg stanowiłby jednostkę centralną, która mogła by się łączyć z najrozmaitszymi detektorami i efektorami. Taki mózg byłby w stanie sam o siebie zadbać. Trzeba by go nieco odczłowieczyć, bo ludzkie motywacje w przypadku takiego mózgu by się nie sprawdzały. Taki mózg mógłby wiązać pozytywne odczucia z określonymi czynnościami, takimi jak dbanie o siebie samego czy podbój kosmosu :).

  Drugi model- hedonistyczny. Taki model może być zarówno ludzki- odczuwanie typowych dla ludzi uczuć, albo odczłowieczony, w którym istnieją jakieś nowe, sztucznie zaprojektowane odczucia. Taki mózg jest zaprojektowany po to, by odczuwać nieustanny hiperorgazm. O taki mózg jednak ktoś musiałby się z zewnątrz troszczyć, więc zawsze jest element zagrożenia, że przestanie się nim zajmować. Z drugiej strony, w przypadku takiego mózgu śmierć albo nieistnienie przestaje być czymś przerażającym. Jak to powiedział Epikur "dopóki jesteśmy, nie ma śmierci, a gdy ona przychodzi, nie ma nas". Tak więc sama śmierć i nieistnienie nie jest niczym strasznym. To ewolucja wpoiła nam strach przed śmiercią, w pewnym sensie jest to nieracjonalne uczucie. To, że ludzie nie chcą umierać, jest wyłącznie wynikiem strachu przed śmiercią, a nie wynikiem jakieś cechy śmierci samej w sobie.

  To są modele skrajne,. Pozostają jeszcze rozmaite kombinacje.

  PS. Jeżeli uważasz, że obecna sytuacja jest optymalna, to raczej masz słabą wyobraźnię :)
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.