Meshnet w Polsce czy to ma szansę się rozwinąć?

Meshnet w Polsce czy to ma szansę się rozwinąć

  • Tak

    Votes: 7 100,0%
  • Nie

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    7

MeshnetPolska

New Member
5
4
Cześć wszystkim! Planujemy rozwinąć nową zdecentralizowaną sieć. Nie do końca jesteśmy pewni czy idziemy w dobrym kierunku. Dlatego z prośbą zwracamy się do Was. Może wśród osób należących do tego forum są ludzie, którzy chcieliby nam pomóc w testach. Was to nic nie kosztuje, a nam bardzo pomoże. Chodzi o zwykłe pobranie naszej próbnej wersji: albo na Linux albo na Windows lub peer’owanie się z nami przez łącze internetowe. Tu są instrukcje jak to zrobić: Debian/ Ubuntu- http://blog.meshnet.pl/cjdns-na-debianie-i-ubuntu/, Windows- (zalecamy testować na firefox). Peerów już trochę uzbieraliśmy, ale bardziej zależy nam na fizycznym połączeniu (działamy w Krakowie). Chcielibyśmy otrzymać od Was feedback o tym, jak według Was można by poprawić sieć Meshnet, o co ją ulepszyć i gdzie szukać przyszłych użytkowników.


W skrócie: Macie okazję jako pierwsi wypróbować w pełni bezpieczną i prywatną sieć Meshnet na przykładzie cjdns.

Ktoś chętny?
 
T

Tralalala

Guest
Z testami nie pomogę ale kiedyś myślałem sobie o sieciach kratowych i doszedłem do wniosku, że potrzeba 3 rodzajów inicjatywy:
-dostęp do danych
-prędkość
-inicjatywa ekonomiczna
Dodatkowo dobrze by było aby nody było ciężko namierzyć.

Dostęp do danych:
Najlepiej aby ludzie wstępnie się tym zajmujący zmagazynowali dane na które będzie popyt, mogą to być nowe seriale, porno, książki. Tylko pamiętajcie o tym, że to będzie nielegalne.

Prędkość:
http://www.extremetech.com/computin...less-networks-with-twisted-vortex-radio-waves

Inicjatywa ekonomiczna:
Ludzie płacą i otrzymują pieniądze za transfer danych, zasadniczo jak ktoś prowadzi noda i korzysta z sieci to może mu się to równoważyć ale też mogą się pojawiać osoby które będą chciały na tym zarabiać tym samym będą zainteresowani obniżaniem poboru mocy sprzętu i tym samym rozwoju.
Tutaj jest proof of bandwidth.
http://www.robgjansen.com/publications/torpath-hotpets2014.pdf

Tutaj macie temat na kryptoanarchiźmie nie wiem czy widzieliście http://kryptoanarchizm.libertarianizm.net/showthread.php?tid=2163
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
1 954
Czyli ile macie "fizycznych" peerów? Bo sieć mesh wykorzystująca istniejącą infrastrukturę to dla mnie trochę mija się z celem (pytanie jaki to cel, dla mnie jest to uniezależnienie się od istniejącej infrastruktury właśnie, niemożliwość wyłączenia sieci, wolność słowa/infoanarchizm i te sprawy). Zaznaczam, że nie robiłem jeszcze jakiegoś głębszego riserczu, więc proszę mnie wyprowadzić z błędu.
 
OP
MeshnetPolska

MeshnetPolska

New Member
5
4
@Szynka my własnie dążymy do tego, żeby się odciąć od istniejącej infrastruktury. Jak na razie nie mamy odrębnego połączenia, i szukamy kogoś kto przełamie pierwsze lody.
 
T

Tralalala

Guest
Najgorzej z połączeniami między kontynentami, czy nawet miastami, tu przydałyby się satelity.
Wtedy nody komunikujące się z satelitami miałyby duży zarobek -> konkurencja między nodami -> obniżanie kosztów prowadzenia działalności -> niższa cena.
Wtedy całkowicie znika problem uzależnienia od obecnego netu, pomijając oczywiście regulacje które gdzieś się tam mogą wpierdalać po drodze.
Satelity mogą być zabezpieczone konsensusem między sobą i nodami na ziemi - były kiedyś prace nad użyciem protokołu bitcoina jako zabezpieczenia ale nie pamiętam jak to się zwało (ani jak szły prace nad tym) a google nie pomaga.
 

riemann-04

New Member
1
1
Oczywiście połączenia fizyczne wydają się najlepsze, ale jako okres przejściowy pasożytowanie na istniejącej infrastrukturze
(dopóki nikt meshnetowych połączeń nie zacznie blokować ;] ) może spowodować, że nowa sieć szybko się rozwinie i osiągnie swoim zasięgiem dużą liczbę użytkowników.

@Szynka Dlaczego nie jest to tak dużym ograniczeniem? Wybierając jako oprogramowanie sieciowe "cjdns", każde połączenie jest domyślnie szyfrowane, nawet tunelując przez internet, zapewnia bardzo dużą prywatność.
 
Do góry Bottom