Libia

D

Deleted member 427

Guest
Muammar_Kadafi_3531018.jpg


Pułkownik Muammar al-Kaddafi, przywódca Libii, sprawujący władzę dyktatorską jako tzw. Przywódca Rewolucji 1 Września. Jest synem Beduina, wędrownego hodowcy wielbłądów. W 1963 ukończył Uniwersytet Libijski, w 1965 Akademię Wojskową w Bengazi. Stanął na czele Związku Wolnych Oficerów. 40 lat temu, 1 września 1969 roku, Kadafi przeprowadził tzw. zieloną rewolucję - odsunął od władzy króla Idrisa i od tamtej pory niepodzielnie rządzi w Libii.
 
A

Antoni Wiech

Guest
Podpalili parlament :D Dobrzy jajcarze. A muslimi ogłosili za obowiązek bunt przeciw władzy, to mi zaplusowali. Ale jak wprowadzą szariat to się wkurwię.
 
A

Anonymous

Guest
Ja w to, że te rewolucje u muslimów są oddolne nie wierzę! U nas w bloku wschodnim bezpieka zadecydowała o przeobrażeniu. Może spontanicznie było z początku, ale w PRLu bezpieka często sterowała wybuchami społecznymi, strajkami.

Myślę, że to walki wewnątrz frakcyjne, może ktoś współfinansuje z zewnątrz, taki Soros na przykład. Bezpieki państw muzułmańskich uchodzą za bardzo skuteczne i wydaje mi się, że gdyby chciały to by to stłumiły w zarodku i nikt o niczym by się nie dowiedział.
 
A

Antoni Wiech

Guest
Nie bądźmy takimi pesymistami... a nawet jeśli to jest inspirowane przez jakieś nie oddolne grupy to i tak ładna odezwa :D
 

Avx

Active Member
831
186
Część rewolucjonistów Libijskich przejęła broń palną z koszar i gdzieniegdzie, według mediów, trwają regularne walki (żadne tam zwykłe zamieszki). Krążą plotki, że niektóre odziały armii są po stronie rebeliantów. Kilka Libijskich myśliwców wylądowało na Malcie (podejrzewa się, że piloci zdezerterowali). Trypolis jest pod (niewielkim, ale zawsze) ostrzałem lotniczym.

Panowie, robi się ciekawie. Zaczynam widzieć szanse na somalizację Libii.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Avx napisał:
Panowie, robi się ciekawie. Zaczynam widzieć szanse na somalizację Libii.

za blisko, ue nigdy na to nie pozwoli...
zaraz tam wparuja i wprowadza demokracje...
jedyna szansa że taki sam scenariusz jednocześnie ogarnie dalsze kraje...
 
D

Deleted member 427

Guest
Ponoć protestujący zerwali flagę Libii z dachu gmachu głównego sądu w Benghazi i zawiesili flagę starej monarchii, usuniętą przez wojskowy zamach stanu z 1969 r., który wyniósł Muammara Kaddafiego do władzy. Flaga wygląda tak:

Flag_of_Libya_%25281951%2529.svg
 
A

Anonymous

Guest
http://www.libyafeb17.com/?p=1402 - trupy spalonych żołnierzy którzy odmówili strzelania do tłumów.
http://www.wykop.pl/link/637345/nie-chc ... azniejsze/ - dwa myśliwce i helikopter z 7 osobami wylądowały na Malcie. Dwóch pułkowników odmówiło bombardowania cywili :).

W oddolność swoich wierzę ale wiem, że mogą być manipulowani. Myślałem, że Kadafi będzie rządził do śmierci, ciekawe czy się utrzyma.

P.S. Mam jego Zieloną Książeczkę w domu :p.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Znajomy matki, który w latach 70 pracował w Libii uważa, że Kadafi jest schizofrenikiem albo innym poważnym wariatem. Facet ten, jak go mocno nawiedziło, potrafił przemawiać w tv przez 8 godzin w ciągu dnia. Najpierw było to śmieszne a potem żenujące. Wpierw przerwano program i koleś ten występował jako traktorzysta na traktorze przez 3 godziny. Potem program ruszył na 20 minut, co wystarczyło wodzowi dżamahirji na przebranie się w mundur, by uderzyć ponownie. Występował jako wojskowy, niemalże generalisimus, przemawiając przez 4 godziny. Po czym dłuższa przerwa czyli zwykły program, bo go musieli przewieźć śmigłowcem w inne miejsce. I znienacka koleś znów uderza, tym razem jako beduin na wielbłądzie. Zazwyczaj przemawiał jedynie po 2-3 godziny.

Ja nie wiem jaka jest naprawdę struktura władzy w Libii. Na ile Kadafi jest figurantem, za którym kryje się jakaś grupa, a na ile jest tyranem, który mami i terroryzuje inne siły?
Spekulowanie na temat rzeczywistej sytuacji uważam za szarlatanerię. Przeniesienie protestów do Libii równie dobrze mogą być metodą, by usunąć tego gościa i zastąpić go kimś innym. Obawiam się, że nawet eksperci znający Libię mogą się mylić w kwestii na ile te protesty są inscenizowaną szopką dla plebsu i kto za nimi stoi.
 

Avx

Active Member
831
186
Przywódca Libii Muammar Kadafi przebywa w wojskowych koszarach Bab al-Azizija w Trypolisie pod ochroną czterech brygad sił bezpieczeństwa - poinformowała agencja dpa, powołując się na dobrze poinformowane koła w libijskiej stolicy. Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Libii Chaled Chaim powiedział, że Al-Kaida ustanowiła emirat islamski w Dernie (wschód kraju), którym kieruje były więzień z Guantanamo.

kr2y510 napisał:
Obawiam się, że nawet eksperci znający Libię mogą się mylić w kwestii na ile te protesty są inscenizowaną szopką dla plebsu i kto za nimi stoi.

Myślisz, że w przypadku inscenizowanej szopki pozwoliliby na takie rzeczy, jak np. przejmowanie broni palnej przez tłum ? Trochę to daleko idzie jak na zwykłą szopkę.
 

Cyberius

cybertarianin, technohumanista
1 441
36

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Avx napisał:
Myślisz, że w przypadku inscenizowanej szopki pozwoliliby na takie rzeczy, jak np. przejmowanie broni palnej przez tłum ? Trochę to daleko idzie jak na zwykłą szopkę.

A pamiętasz Albanię? Tam pozwolono rozkraść niemal całe magazyny broni jedynie po to, by ichnie komusze mendy mogły wyjść z pierdla na wolność. No i po to by obalić "prawacki" (antykomunistyczny i dość wolnościowy) rząd.
 
M

Matrix

Guest
Kadafii zwala winę na Amerykanów i Brytyjczków, mówi o nich mocarstwa, może chce rzeczywiście niepodległości i tronu dla swojego syna.
 
Do góry Bottom