1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Libertarianizm a choroba psychiczna

Temat na forum 'Nierząd' rozpoczęty przez Cyberius, 28 Kwiecień 2012.

 1. Cyberius

  Cyberius cybertarianin, technohumanista

  Posty:
  1 441
  Polubienia:
  34
  Nawiązując do pytania postawionego w shout boxie postanowiłem założyć wątek :)
  Mianowicie: Czy z punktu widzenia libertarianizmu istnieje coś takiego jak choroba psychiczna
  W polskim internecie znalazłem jedynie przetłumaczoną rozmowę ze słynnym profesorem psychiatrii i libertarianinem zarazem Tomaszem Szaszem http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Szasz
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Szasz

  sam równierz uważam że nie ma czegoś takiego jak choroba psychiczna. O wiele ważniejsze jest to czy dana osoba jest w stanie samodzielnie funkcjonować, pozyskiwać potrzebne do życia środki, robić zakupy itd. Natomiast czy widzi coś czego nie widzą inni, albo słyszy czego nie słyszą inni -nie jest takie ważne.

  http://www.anty-psychiatria.info/cms/pa ... schell.php

  ----------
  edit

  Mit choroby psychicznej Prof. Thomas Szasz (1960)
  http://www.anty-psychiatria.info/cms/pa ... icznej.php

  Mit choroby psychicznej" po 50 latach
  http://www.anty-psychiatria.info/cms/pa ... latach.php
   
 2. Anonymous

  Anonymous Guest

  Na pewno są ludzie niepełnosprawni umysłowo, znam takich. Albo tacy się urodzili, albo w jakiś sposób nabyli niepełnosprawność np. autyzm, moja siostra normalnie rozwijała się do półtora roku. Niektórzy też ulegli wypadkom i mają mikrouszkodzenia w mózgu.

  Poza tym istnieje schizofrenia - a nie ta wymyślona przez ruskich, czyli schizofrenia bezobjawowa ;). Wielu władców było szalonych.

  Władza może wykorzystać cokolwiek, np. pieniądze, ale przecież je bardzo lubimy.
   
 3. Szynka

  Szynka Złota szynka wolnego rynku.

  Posty:
  1 189
  Polubienia:
  1 856
 4. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  12 124
  Polubienia:
  20 343
  Pod tym względem zgadzam się z Szaszem. Choroba psychiczna to wymysł rządzących popaprańców, by łatwiej dyskredytować innych. Zawsze można o kimś powiedzieć: "psychicznie chory".
  I wsadzić go do psychuszki jak sowieckie kozły W.Bukowskiego.
   
 5. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 264
  Polubienia:
  19 796
  Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś nikt już nie jest zdrowy. [Bertrand Russell]

  Sam wątek wydaje się być mocno powiązany z tym tematem: https://libertarianizm.net/threads/psychuszka-w-demokracji.1188/

  Okazuje się, że pakowanie ludzi do psychiatryka pod byle pretekstem to całkiem normalna metoda.
   
 6. Cyberius

  Cyberius cybertarianin, technohumanista

  Posty:
  1 441
  Polubienia:
  34
  https://libertarianizm.net/thread-1188.html

  Muszę przyznać że to brzmi dosyć niepokojąco.
  Jednak w poprzedniej komunce lekarze byli przeciw, a przynajmniej solidaryzowali się z przymusowo zamkniętymi pacjentami. Teraz niestety nie byłbym tego pewien.
  [hr]
  Szynka. Jak zwał tak zwał. Choroby, zaburzenia, schorzenia.

  i tu

  http://www.anty-psychiatria.info/cms/pa ... latach.php
   
 7. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 423
  W innym poście było:

  Możemy się umówić, że nie będziemy nazywać takich zjawisk zaburzeniami psychicznymi tylko... po co? :)
   
 8. Nene

  Nene Koteu

  Posty:
  1 095
  Polubienia:
  1 566
  To jak nazwiemy zjawisko gdy ktos ze względu na braki psychiczne nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania? Chyba, że w idealnie libertarialnym świecie takich ludzi nie ma :p
  BTW. a te fizyczne istnieją?
   
 9. Sotion

  Sotion New Member

  Posty:
  24
  Polubienia:
  3
  Niestety - potwierdzam. Można powiedzieć, że mam wiadomości z pierwszej ręki - od znajomego, który "zaliczył" niedawno pobyt w szpitalu psychiatrycznym i, kiedy go tam odwiedzałem (naprawdę nieprzyjemne miejsce), opowiedział mi o kilku przypadkach trafienia tam (już za jego pobytu) osób zupełnie zdrowych, często niemal przypadkowych... Ponieważ niekoniecznie chciałbym się tu od razu ujawniać, to może szczegóły pominę... ale od tych historii włos się jeżył na głowie. Serio.

  Czytałem gdzieś kiedyś (nie pamiętam już dokładnie gdzie, nie podam źródła ani sposobu zbadania tego zjawiska), że ponoć w III RP więcej niewinnych, zdrowych osób trafiło do psychuszki niż za PRL-u. Najgorsze, zdecydowanie najgorsze jest to, że - jeśli nie masz "silnego wsparcia" z zewnątrz - trafienie do psychuszki zamyka jakąkolwiek możliwość bronienia się, dochodzenia swoich praw, czegokolwiek... To przerażające, kiedy niewinny człowiek trafia do więzienia jako "wróg publiczny" - ale w porównaniu z psychuszką więzienie to cud-miód-mandarynki. Więzień ma przynajmniej JAKĄKOLWIEK możliwość, żeby próbować wyjść - pacjent niekoniecznie.

  Pozdrawiam.
   
 10. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 423
  Myślę, że tak się właśnie rzeczy mają - ubezwłasnowolnienie to coś jak degradacja do roli przedmiotu. Przekonany jestem, że to narzędzie wykorzystywane jest do niszczenia w imię takich czy innych interesów.

  Temat jest poważny ale uznanie, że choroby psychiczne nie istnieją to sprowadzenie rzeczy do formatu legendy miejskiej. Bardziej to szkodzi niż pomaga.
   
 11. Harry Angel

  Harry Angel New Member

  Posty:
  62
  Polubienia:
  1
  co wy tam kurwa o chorobach psychicznych wiecie.

  ja jestem ekspertem.


  kurwa mać jebana.

  oto przedstawiam jak się sprawy mają:

  raz) człowiek powinien mieć poczucie realizmu w przypadku Libertarianizmu.

  jeden wierszyk już jest.

  a) wtedy kurwa, kiedy moi mili czytelnicy, i Wolności zwolennicy i zaraz zacznę pisać trzynastozgłoskowcem kurwa. kiedy wchodzi na teren należący do Właściciela i ten tego od niego wymaga, w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności za jego czyny :).

  tak kurwa?

  no i co jeszcze chcecie?

  teraz kurwa, następnie "a co to jest poczucie realizmu?". a to już inna metafizyka. jeśli uznamy że nasze zmysły są ograniczone w percepcji świata mamy defekt, to kurwa wszyscy ludzie są nierealistyczni.

  według najnowszych trendów w filozofii nie istniejemy, a jedynie jesteśmy projekcją, grą komputerową, albo hologramami z innych wymiarów. co tu kurwa pierdolić o realności.

  (jeśli jednak uznalibyśmy w ramach wyjątku że libertarianizm jest jakimś anarchizmem, a oznacza Wolność od Przymusu (no, oczywiście poza terenem Własności albo Państwa Minarchistycznego) to nie może istnieć Psychiatryk chyba że się na niego dobrowolnie złożysz, i dobrowolnie pójdziesz w odwiedziny do lekarza, którego sobie dobrowolnie wybierzesz i spiszesz wcześniej umowę, na jakie idziecie razem leczenie. dobrowolnie też lekarz może zrzec się opłaty, a nawet może zapłacić za leczenie sam. wszystko może być zawarte w dobrowolnej umowie kurwa.)

  Harry kurwa Angel
  [hr]
  nie wiem jak to jest w przypadku Libertarianizmu ale wiem jak to jest w przypadku Indywidualizmu i Indywidualistycznego Nihilizmu. choroba psychiczna jest rodzajem definicji w której każdy Indywidualista może się różnić. tak więc ja mogę stworzyć inną teorię, a Ty inną. jeśli mamy inne to jest Anarchia. a jeśli mamy takie same to jest Społeczny Socjalizm. ponieważ każdy może mieć inną definicję zdrowia, każdy może mieć inną definicję choroby. jako Anarchista uważam prywatnie tak powiem, że pożądanym stanem jest taki jaki daje najmniejsze ograniczenia fizyczne, i psychiczne, a jeśli chcemy je sobie narzucić, to nie wtedy kiedy jesteśmy do nich zmuszeni.
   
 12. Cngelx

  Cngelx Guest

  Chyba sam sprowokowałem założenie tego tematu pytaniem na shutboxie :p

  Moje zdanie w tym temacie: zaburzenia psychiczne istnieją Premislaus dobrze to opisał. Z drugiej zaś strony trafienie w Polsce do psychuszki jest bardzo łatwe, niedawno znajoma osoba z którą często rozmawiam trafiła do psychuszki za umieszczenie w internecie filmiku, który zawierał treści niepoprawne politycznie (ciężki mi samemu w to uwierzyć, niestety jednak to prawda :( ).

  Osoby, które naprawdę mają problemy raczej są tego świadome (np. mają niekontrolowane ruchy) i same wiedzą, że powinny się leczyć. Oczywiście chorobę psychiczną jest również bardzo łatwo komuś wkręcić, jak i również osoba po ciężkim wypadku może się też nie zorientować, że stała się roślinką ;)

  Pozostaje również pytanie: mnóstwo osób wierzy w "objawienia maryjne" i inny kretyński bełkot wkręcony przez różne systemy religijne, czy te osoby są zdrowe psychicznie? Samą wiarę w Boga da nawet się chyba podciągnąć pod schizofrenię.

  No i jeszcze dodam, że psychiatria represyjna to z pewnością nie był wynalazek radziecki, stosowane to było i jest nadal stosowany w całym cywilizowanym świecie (na co łatwo znaleźć dowody ogólnodostępne, bez śladu podejrzeń o "teorie spiskowe").
   
 13. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  12 124
  Polubienia:
  20 343
  Jeśli coś jest chorobą, to musi mieć przyczynę czyli czynnik chorobotwórczy, jak wirusa, bakterię, zatrucie, napromieniowanie, niedobór czegoś itp.
  W przypadku chorób psychicznych takiej przyczyny nie ma. To znaczy według zwolenników chorób psychicznych przyczyna jest, ale nie jest ona fizyczna tylko wirtualna.

  Pojęcie choroby psychicznej pojawiło się wraz z kolektywizacją życia społecznego i masowym manipulowaniem społeczeństwa przez elity.

  [hr]

  Jak chcesz. Ale to nie jest choroba a feler. Tak jak by się urodziło takie bez nóg a z czterema rękami i łbem jak bania.

  Tak.

  [hr]

  Kiedyś pederastia była uznawana za chorobę psychiczną. I nawet ją leczono chemią i elektrowstrząsami. ;) Dziś chorobą psychiczną jest homofobia. :(
   
 14. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 525
  Polubienia:
  12 855
  Jako osoba, która miała nieco do czynienia z tymi, którzy cierpieli na owe zaburzenia psychiczne, daleki jestem od stwierdzenia, że to jedynie wymysł państwa. A już bardzo bym się nie chciał wypowiadać na temat ich przyczyn, bo nie jestem lekarzem.

  Osobną kwestią jest to, jak te choroby są traktowane, szczególnie przy użyciu przemocy ze strony państwa. To, że nam się to nie podoba, nie oznacza, że zaburzenia nie istnieją i są jedynie wymysłem tych, którzy chcą nad nami panować.
   
 15. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  12 124
  Polubienia:
  20 343
  Nikt tu nie kwestionuje istnienia takich osób. Problem jest inny. Libertariańska wizja świata jest przyczynowa i materialistyczna. Sam właśnie dyplomatycznie (?) użyłeś terminu "zaburzenia psychiczne". ;) Zaburzenie to pojęcie zupełnie inne od pojęcia choroby.

  Potoczny żargon środowiska medyków nie może definiować opisu rzeczywistości. Po prostu, dla libertarian każda choroba jest wyłącznie przyczynowa (somatyczna). Wszystko inne mimo, że jest nazywane potocznie lub powszechnie chorobą, nią nie jest.
   
 16. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 593
  A może uznać, że chorobą jest wszystko to, co sam chory uzna u siebie za chorobę?
   
 17. Cngelx

  Cngelx Guest

  Można, ale jak już napisałem
  :
   
 18. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 525
  Polubienia:
  12 855
  Nie ma czegoś takiego jak "choroba według libertarian". Podobnie jak nie ma fizyki według libertarian.
   
 19. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 593
  Dlaczego? Przecież nie chodzi tu o poszczególne procesy chemiczne w mózgu itd. tylko o ich interpretacje.
  Tak jak na przykład z ekonomią.

  Edit
  O, mam lepszy przykład. Przeróbmy pytanie z pierwszego postu na pytanie z ekonomii:
  Czy z punktu widzenia libertarianizmu istnieje coś takiego jak bieda?
  Wg mnie to bardziej pasuje niż fizyka.
   
 20. tosiabunio

  tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

  Posty:
  6 525
  Polubienia:
  12 855
  A nie jest to kwestia definicji? Jeśli coś spełnia definicję, to jest i nie ma znaczenia, czy testu dokonuje libertarianin czy też nie. Oczywiście kwestia definicji może być sporna, jak najbardziej, ale nie jestem pewien, czy to ma jakikolwiek związek z libertarianizmem, bo dwóch libertarian może podać dwie, zupełnie różne definicje biedy i która z nich będzie bardziej libertariańska?
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.