Liberia - ponury żart historii

D

Deleted member 427

Guest
Wiki podaje, że nazwa pochodzi od łacińskiego słowa liber - "wolny”. Biorąc pod uwagę, jak kształtowała się historia tego kraju, "wolny" to ostatnie słowo, które do niego pasuje.

Liberia powstała na skutek ruchu abolicyjnego w Stanach Zjednoczonych. Różne amerykańskie organizacje pomagały ludności murzyńskiej w osiedlaniu się w zachodniej części Afryki. Byli to głównie potomkowie uwolnionych niewolników amerykańskich oraz karaibskich. Na terenach Liberii żyło wówczas około 18 plemion murzyńskich i idea była taka, żeby wyzwoleńcy zadomowili się na tamtych ziemiach i egzystowali w zgodzie z tubylcami.

Tyle teoria. W praktyce wyglądało to tak, że napływowi od samego początku traktowali rdzennych mieszkańców jak podludzi - przez ponad stulecie ludność tubylcza stanowiła drugą kategorię mieszkańców, wyzyskiwaną i wykorzystywaną jako niewolnicza siła robocza i pozbawioną praw wyborczych.

Niech mi ktoś teraz powie, że historia nie jest zabawna - wyzwoleni Murzyni po przybyciu do Afryki zniewalają Murzynów. Nigga please.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
KelThuz mógłby się wypowiedzieć - do założenia tego wątku zainspirował mnie jego wpis:

Drugie Stany Zjednoczone de facto powstały w Afryce w latach 20-tych XIX w., założone przez czarnych wyzwoleńców pod nazwą Liberia, z konstytucją kropka w kropkę jak w USA. Mieli wszelkie możliwości stania się afrykańską potęgą. Rezultat - epicka porażka.
 

Socyn

New Member
2
2
Liberia to znakomity przykład, że nawet najlepsze prawo (konstytucja wzorowana na amerykańskiej) nie chroni przed złem rządzących.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Fajny ten filmik od Triggera. W okolicach 12 minuty jest dobra scena (jedna z wielu): pojawia się znajoma skądinąd plansza "Projekt finansowany przez Unię Europejską", a później koleś mówi, że co do zasady ludzie nie srają tam gdzie jedzą ale akurat to miejsce stanowi od tej zasady wyjątek. To znak :D
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Powstanie Liberii kojarzy mi się z powstaniem Izraela. Widzę mnóstwo podobieństw mimo, że temperament inny, bo rasa inna.
 

kowalskil

New Member
25
10
Wiki podaje, że nazwa pochodzi od łacińskiego słowa liber - "wolny”. Biorąc pod uwagę, jak kształtowała się historia tego kraju, "wolny" to ostatnie słowo, które do niego pasuje.

Liberia powstała na skutek ruchu abolicyjnego w Stanach Zjednoczonych. Różne amerykańskie organizacje pomagały ludności murzyńskiej w osiedlaniu się w zachodniej części Afryki. Byli to głównie potomkowie uwolnionych niewolników amerykańskich oraz karaibskich. Na terenach Liberii żyło wówczas około 18 plemion murzyńskich i idea była taka, żeby wyzwoleńcy zadomowili się na tamtych ziemiach i egzystowali w zgodzie z tubylcami.

Tyle teoria. W praktyce wyglądało to tak, że napływowi od samego początku traktowali rdzennych mieszkańców jak podludzi - przez ponad stulecie ludność tubylcza stanowiła drugą kategorię mieszkańców, wyzyskiwaną i wykorzystywaną jako niewolnicza siła robocza i pozbawioną praw wyborczych.

Niech mi ktoś teraz powie, że historia nie jest zabawna - wyzwoleni Murzyni po przybyciu do Afryki zniewalają Murzynów. Nigga please.

Dziekuje; prawie nic nie wiedzialem o tym panstwie.
 
Do góry Bottom