Lewelerzy

remington

New Member
17
0
kr2y510 napisał:
Ze sławieniem Levellerów należy bardzo uważać. Oni dość szybko zdryfowali w stronę demokratycznego i patriarchalnego socjalu..... i z nich się wywodzi Partia Pracy i Gordon Brown. Wiele ich idei (głównie z pobudek religijnych) było wrogich wolności.

Niewiele udało mi się znaleźć po polsku o tym ruchu ale to co znalazłem wygląda na prawdę całkiem nieźle. Z założenia byli demokratami ale pomijając to wydaję mi się że na prawdę mieli sporo plusów: uwolnienie handlu (zniesienie akcyzy, monopoli, niskie podatki), wolność słowa, swobody religijne. Sprzeciwiali się ogrodzeniom. Opierali się na prawie naturalnym. W. McElroy piszę że jako pierwsi byli zwolennikami samoposiadania. Dobre rzeczy pisał o nich Rothbard. A tu jest fajny artykulik Longa gdzie pisze, że dobrze pojmowali równość
http://liberalis.pl/2007/04/19/roderick ... a-rownosc/
Oczywiście zdaję sobie sprawę że wg nich były grupy którym część tych praw się nie należało (brak wolności religijnej dla katolików, brak wolności słowa dla popierających tyranię). Mimo to jak na wiek XVII to wszystko wyglada bardzo fajnie.
Tylko że niestety to wszystko chyba co o nich wiem i nie znam dobrze ich historii. Piszesz że później się zpsuli, ale zdaję się że zostali szybko rozbici tak więc nie bardzo łapie kiedy to miało się stać.
 
Do góry Bottom