Krzywa Rahna, czyli państwo daje rozwój gospodarczy!

M

MichalD

Guest
Opracowano tzw. krzywą Rahna, która mówi o tym, że dany kraj ma bardzo niski wzrost gospodarczy, kiedy nie ma rządu (a tym samym wydatków publicznych), ponieważ trudno przedsiębiorcom i ludziom być produktywnymi w stanie anarchii. – Kiedy rząd zaczyna dostarczać podstawowych dóbr publicznych, takich jak rządy prawa, ochronę własności, życia czy wolności, powoduje to pozytywne sprzężenie pomiędzy wzrostem wydatków państwa a wzrostem gospodarczym – mówi dr Daniel Mitchell z waszyngtońskiego Instytutu Katona. – Jednak kiedy później politycy zaczynają wydawać pieniądze na własną biurokrację, programy socjalne, czyli transfery pieniędzy od jednych obywateli do drugich czy dotacje, korelacja staje się negatywna. W tym momencie większe wydatki państwa oznaczają coraz mniejszy wzrost gospodarczy – stwierdza Mitchell.

http://nczas.com/publicystyka/cukiernik-krzywa-rahna-ile-powinny-wynosic-niezbedne-wydatki-panstwa/
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
Za Wiki:
The Rahn curve is an economic theory, developed by Richard Rahn, which proposes that there is a level of government spending which maximises economic growth. The theory is used by classical liberals to argue for a decrease in overall government spending and taxation. The curve suggests the optimal level of government spending is 15–25% of GDP.

Aha, czyli jak PKB się zwiększy tysiąc razy, to będziemy musieli mieć tysiąc razy większy rząd, żeby utrzymać optymalny wzrost?
 
D

Deleted member 427

Guest
The Rahn curve to dokładnie to samo co The Laffer curve. A jakim debem jest Laffer (doradca Reagana, jeden z intelektualnych filarów reaganomiki) pokazuje pewien słynny film na youtube, w którym ten ekonomiczny gimbus kłóci się z Schiffem.
 
OP
OP
M

MichalD

Guest
Aha, czyli jak PKB się zwiększy tysiąc razy, to będziemy musieli mieć tysiąc razy większy rząd, żeby utrzymać optymalny wzrost?

Ciężko, aby PKB zwiększyło się o tak gigantyczną wysokość, bez jednoczesnego zwiększenia się populacji i ewentualnie terytorium danego państwa na tyle, żeby nie były potrzebne większe wydatki na bezpieczeństwo i administrację,

Oczywiście 15% PKB, to wartość umowna, można utrzymać państwo znacznie mniejszym kosztem.
 
OP
OP
M

MichalD

Guest
tylko komuchom różnej maści trudno jest być "produktywnym" bez państwa.
W internecie, każdy może być produktywnym i produkować dowolne treści, nawet bez państwa. Ale jak świat zewnętrzny będzie odzwierciedlał to co w tych treściach się naprodukuje, to niekoniecznie będzie tak różowo ;-) .

Widziałeś jakąś dużą firmę globalną, z kraju który przypominałby akap? Czy rozmawiałeś z ludźmi tam mieszkającymi i pytałeś, czy wolą żyć w socjalistycznej Szwecji czy "wolnościowej" Somalii? Czy własność w tych krajach, jest chroniona tak, że żadne bojówki nie odważą się jej bezkarnie ruszać?

Z akapu przekaz na żywo:


Do egzekucji na czterech złodziejach doszło na przedmieściach Mogadiszu, a obcinaniu kończyn maczetą, przyglądało się kilkaset osób. Młodzi złodzieje (część z nich to nastolatkowie) nie mieli tradycyjnego procesu, ale milicja Frakcji Młodych (Al-Shabab) – ugrupowania de facto rządzącego południem Somalii, uznała dowody za wystarczające dla wykonania egzekucji. Frakcja Młodych znajduje się na amerykańskiej liście organizacji terrorystycznych i to tak naprawdę za jej działaniem, szejk Szarif wprowadził w Somalii prawo szariatu.

Frakcja Młodych bardzo restrykcyjnie przestrzega szariatu (włącznie z zakazem słuchania muzyki), a za kradzież, szariat przewiduje obcinanie rąk (a za cudzołóstwo ukamienowanie) – w Somalii jakiekolwiek działania niezgodne z prawem religijnym są więc mocno ryzykowne.

Cięcie rąk za telefon - to takie wolnościowe, sprawiedliwe i libertariańskie. :D A bojówki zakazujące słuchania muzyki, zostaną natychmiast "zaorane", bo wszystkich będzie stać na takie uzbrojenie, jakie one posiadają (m.in. karabiny snajperskie 50.cal 15 000 PLN sztuka, transportery opancerzone, karabiny maszynowe, rakiety, bomby i wiele, wiele innego sprzętu)
 
D

Deleted member 427

Guest
MichaID, o co ci chodzi? Zdajesz sobie sprawę, że oprócz "The Rahn curve", są gdzieś tam jeszcze "Soros curve", "Laffer curve v2.0", "Marx curve", "Żakowski curve" i sto innych "curve"? I zdajesz sobie sprawę, że jako libertarianin mam wszystkie te "curve" głęboko w dupie? ;)
 
OP
OP
M

MichalD

Guest
Jak nie będzie państwa, też będą istniały ograniczenia. Zamiast na rozwój firmy, wydasz na system obrony domu i to znacznie więcej niż w sytuacji gdy wszyscy składają się na to kolektywnie . To pozabudżetowe koszty dla PKB, które trudno policzyć, bo nie są rozpisane tak, jak w ustawie budżetowej państwa
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
tak ale ograniczeń mniej = więcej kasy za to se moge lepszą ochronę zorganizować, teroz musze płacić przymusowo za jakieś wirtualne usługi których nimo, bo wojsko czy policja przed niczym minie nie chroni...
 
Do góry Bottom