KASE Warszawa

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Zapisałem się do Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Warszawie, więc będę dawał info o spotkaniach.

Teraz dostałem poniższego mejla. Być może się wybiorę.

Zapraszamy na drugie w tym roku akademickim spotkanie warszawskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii, które odbędzie się we wtorek 12.11 o godzinie 19:00 przy ul. Zgoda 4 m.6 w Śródmieściu, w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber!

Tematem referatu Kacpra Szczurka, członka KASE, będzie problem możności kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie. W jego wystąpieniu przedstawione zostaną koncepcje dwóch przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii, Ludwiga von Misesa i Friedricha Augusta von Hayeka, dotyczące niemożności kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie. Obaj ekonomiści do tematu podeszli z innej strony, jednak ich idee, które zostaną dokładnie przedstawione w referacie - w opinii prelegenta - uzupełniają się.

Ponadto przybliżona zostanie debata ideologiczna, jaką wywołał von Mises w 1920 swoimi tezami o socjalizmie. Spór pomiędzy Misesem i Hayekiem z jednej strony, a przedstawicielami szkół neoklasycznej lub marksistowskiej z drugiej (wśród tych drugich byli m.in.: Clare Tisch, Oskar Lange, Abba Lerner, Fred Taylor) odbił się szerokim echem w kręgach ekonomicznych i do dziś daje podwaliny pod politykę państw starających się centralizować bądź decentralizować swoją gospodarkę.

Po referacie przewidziano - jak zawsze - dyskusję z publicznością.
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 411
4 438
Ja się na pewno pojawię, już od jakiegoś czasu wybierałem się do tego miejsca.
 

raiden00

megazord
160
278
Po wakacjach rusza KASE Warszawa.


Serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowym roku akademickim spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Warszawie organizowane we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenie KoLiber

Referat pt. "Teoria dóbr publicznych i ich Austriacka krytyka" wygłosi nowy koordynator KASE Warszawa, Igor Czechowski. Autor przedstawi akceptowaną przez większość ekonomistów teorię dóbr publicznych po raz pierwszy formalnie opracowaną przez Paula Samuelsona w artykule "The Pure Theory of Public Expenditure" z 1954 roku oraz ich argumenty za dostarczaniem ich przez państwo. Następnie zaprezentuje kontrargumenty 'Austriaków", którzy, nawet jeśli zgadzają się z istnieniem kategorii dóbr publicznych twierdzą, że mogą i powinny być one dostarczane przez podmioty prywatne.

Tradycyjnie, po referacie zaprosimy zgromadzonych do zadawania pytań licząc na wywiązanie się ciekawej dyskusji.

Spotkanie ma oczywiście charakter otwarty.

30 października o godzinie 19:00
Warszawa Zgoda 4/6 ( siedziba KoLibra)

 
Do góry Bottom