Kartele cementowe - historia

D

Deleted member 427

Guest
Wszyscy zapewne znają historie rozbicia przez UOKiK kartelu cementowego w III RP. Informacje w necie znaleźć łatwo. Ja potrzebuje innych informacji.

Znacie jakiś tekst o historii rynku cementowego w Polsce po 89 roku?
Ile z firm zamieszanych w kartel miało korzenie PRL-owskie?
Jak one powstały?

I bonus: gdzie mogę znaleźć jakieś info na temat polskiego kartelu cementowego działającego w latach 30 XX wieku? Chodzi o wzmiankowany okres: W 1932 r. cena tony cementu przekraczała 70 zł. W następnym roku pod naciskiem rządu rozwiązany został kartel cementowy. Rok później tona kosztowała 18–19 zł.

http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka ... towni.read

Niestety nie dysponuję książkami ani nawet luźnymi opracowaniami podejmującymi temat europejskich karteli i monopoli z perspektywy wolnościowej - takimi jak choćby publikacje Dominica Armentano, Thomasa di Lorenzo czy Burtona W. Folsoma w odniesieniu do rynku amerykańskiego.

Jak znajdziecie cokolwiek, linkujcie.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Chciałbyś wykazać, że zrobili kartel bo to komuchy, John? :)

Historii firmy nie rozgryziesz, tym bardziej, że to podmiot zupełnie prywatny. Nawet jeśli coś uda ci się znaleźć to są tylko dwie możliwości; będzie to albo bajka z działu PR albo kalumnie konkurencji.

Co do karteli w okresie międzywojennym to ciężko cokolwiek wskazać ale był (jest?) taki facet Zbigniew Landau, który popełnił szereg profesjonalnych (z przypisami i źródłami) opracowań dotyczących tego okresu. Oczywiście jak praktycznie każdemu wykładowcy akademickiemu z czasów PRLu można zarzucić mu lewicowość ale w tym konkretnym to chyba bardziej zaleta niż wada, bo jest szansa, że skorzystał z okazji wykazania dlaczego ten krwiożerczy kapitalizm dwudziestolecia to takie zło było i poparł to przykładem karteli tworzonych do walki z nim ;) Osobiście przeglądałem kiedyś któreś jego opracowanie i podobał mi się rozdział poświęcony państwowym monopolom. Z niego dowiedziałem się, że kiedyś mieliśmy Polski Monopol Zapałczany. Czego to państwo nie wymyśli żeby przyciąć kasy, eh? :)
http://www.sgh.waw.pl/ogolnouczelniane/ ... tki/landau
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Chciałbyś wykazać, że zrobili kartel bo to komuchy

Nie.

Ok, tak :)

A serio - chciałbym się dowiedzieć czegokolwiek na temat historii tej branży w III RP, bo bez tego ani rusz. Istnieje cała masa doskonałych opracowań tłumaczących meandry powstawania karteli w USA (z nazwisk wspomnianych wyżej zapomniałem wymienić autora "The Corporate Reconstruction of American Capitalism, 1890-1916: The Market, the Law, and Politics" - Martina Sklara). Brak tego typu prac, pisanych z perspektywy libertariańskiej i analizujących pozarynkowe czynniki, które doprowadziły do powstania i umocnienia karteli w danej branży, jest mocno odczuwalny u nas w Ameryce. Ja przynajmniej nie mogę sobie żadnej przypomnieć.
 
Do góry Bottom