Julian Assange - co się z nim dzieje?

D

Deleted member 427

Guest
Ambasada w Ekwadorze odcięła mu dostęp do sieci w marcu. Ma także zakaz wizyt z zewnątrz.

Do czego zmierza ta izolacja?

Komu zależy na wykończeniu Assange'a? Na pewno rządowi USA. Komu jeszcze?
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Koniec wielkiej epopei dyplomatycznej.

Julian Assange aresztowany
Świat
1 godz. 9 minut temu Aktualizacja: 14 minut temu

Brytyjska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu założyciela serwisu WikiLeaks Juliana Assange'a, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Mężczyzna został przewieziony do aresztu i ma wkrótce stanąć przed sądem.

Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange'a, informując, że założyciel WikiLeaks "słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości". "Nikt nie jest ponad prawem" - zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze.

Po południu szef MSW ma wygłosić szersze oświadczenie na ten temat w Izbie Gmin.

"Był architektem swojego własnego upadku"
W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Alan Duncan, który zaznaczył, że "decyzja o tym, co się teraz wydarzy, leży w gestii sądu".

"Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi Ekwadoru kierowanemu przez prezydenta (Ekwadoru Lenina) Moreno za podjęte działania. Dzisiejsza akcja jest konsekwencją rozległego dialogu pomiędzy obu krajami i cieszę się na myśl o silnych, dwustronnych stosunkach między Wielką Brytanią a Ekwadorem w kolejnych latach" - powiedział.

W rozmowie z londyńską popołudniówką "Evening Standard", Duncan ocenił, że w ostatnich miesiącach Assange "był coraz bardziej nieuprzejmy wobec ekwadorskiego rządu". "Jak zawsze, był architektem swojego własnego upadku" - dodał.

Według "Guardiana" od marca br. szef WikiLeaks nie miał dostępu do internetu ani możliwości przyjmowania w ambasadzie jakichkolwiek gości.

Assange nie zostanie wydany do kraju z karą śmierci
Prezydent Moreno napisał na Twitterze, że rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była "suwerenną decyzją" Ekwadoru, związaną z "konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego". W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci.

46-letni Assange ukrywał się w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej przed brytyjską policją, która chciała go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Wezwanie to dotyczyło wydanego przez Szwecję w 2010 roku międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i gwałt.

Szwedzcy śledczy zrezygnowali później z prowadzenia tego postępowania, ale szef WikiLeaks nadal pozostawał w ambasadzie Ekwadoru. Jego prawnicy argumentowali, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Z Londynu Jakub Krupa
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Rzepa napisala, że Wikileaks ma jakieś papiery na nowego prezydenta Ekwadoru który ponoć jest autorytarnym zamordystą Jeśli to prawdziwe info, to gośc jest jednym z największych idealistów jakich można sobie wyobrazić, jeśli świadomie uciął gałąź na której wisiał
Edit: Znalazlem to i po przeczytaniu już sam nie wiem. Z tekstu wynika, że raczej po prostu dostał sie w środek przepychanki rywali. Raczej też nie slychać, żeby Moreno był nastawiony zamordystycznie, wręcz podobno nie chce sie ubiegać o reelekcję Strasznie to zagmatwane.

https://www.businessinsider.com/for...ange-arrested-for-exposing-corruption-2019-4?
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Słabe zarzuty wobec Juliana Assange, założyciela WikiLeaks [KOMENTARZ]
wczoraj 18:28
Brytyjska policja aresztowała Juliana Assange w czwartek w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru, gdzie udzielono mu azylu jeszcze w 2012 r. Aresztowanie było możliwe dzięki nakazowi ekstradycji wystawionemu przez Stany Zjednoczone, które oskarżają go o spisek w celu włamania do komputera – wygląda na to, że sprawę ma już wygraną, pisze Jack Shafer z POLITICO.

  • Z obawy o zarzut o tłumienie wolności słowa, Amerykanie oskarżają Assange'a nie o to, że opublikował wykradziony materiał, tylko o pomoc we włamaniu do komputera
  • Biorąc pod uwagę szeroki wybór zarzutów, które prokuratorzy rozważali przeciwko Assange’owi, w tym zarzut szpiegostwa, ich akt oskarżenia wygląda cienko
  • Jeżeli prokuratorzy nie podniosą silniejszych zarzutów przeciwko Assange'owi, to może on wykorzystać brytyjską procedurę ekstradycyjną, by uniknąć amerykańskiego sądu
  • Po ewentualnej ekstradycji, Assange będzie mógł zażądać wydania całego ogromu rządowych dokumentów, jako dowodów niezbędnych do obrony – jaka jest gwarancja, że ich potem nie opublikuje?
Bezpośrednio po aresztowaniu stronnicy Assange’a, w tym wielu dziennikarzy, grają larum, twierdząc, że twarde działania władzy są zagrożeniem dla wolności prasy. Ostrzegają, że jeżeli Assange zostanie osądzony i skazany, razem z nim przepadną swobody gwarantowane nam przez konstytuuję.

Jeżeli jednak bliżej przyjrzymy się aktowi oskarżenia, który skupia się na bardzo wąskiej kwestii włamania do komputera, to widać wyraźnie, że amerykański rząd jest w pełni świadomy, czym by ryzykował oskarżając wydawcę o to, że coś opublikował. Assange może się w ten sposób znaleźć w wymarzonej dla siebie roli, a wyznaczył mu ją ten sam rząd, którym się brzydzi.

Jeżeli sprawa przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, Assange najpierw będzie miał okazję, by jeszcze w Wielkiej Brytanii pokazać światowej opinii publicznej, że to wszystko jest polityczną ustawką. A jeżeli nawet przegra tę rundę i sprawa przeniesie do Stanów Zjednoczonych, być może zdoła zmusić amerykański rząd, by zgodnie z prawem dostarczył jako dowód tonę dokumentów, czyli to, co Assange uwielbia najbardziej.

Biorąc pod uwagę szeroką paletę zarzutów, które prokuratorzy rozważali przeciwko Assange’owi, w tym zarzut szpiegostwa, ich akt oskarżenia wygląda cienko. Jeżeli prokuratorzy nie podniosą silniejszych zarzutów przeciwko Assange'owi – a Reuters informuje, że Departament Sprawiedliwości rozważa taką opcję – były zbieg może wykorzystać brytyjską procedurę ekstradycyjną, by uniknąć amerykańskiego sądu.

Co zarzucają Assangeowi

Adwokat Ken White jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na wąski zakres aktu oskarżenia. Unika on jak ognia problemów związanych z Pierwszą Poprawką – gwarantującą wolność słowa – i nie obciąża Assange'a zarzutami związanymi z ujawnianiem tajemnic państwowych. Oskarża go natomiast o przestępstwa komputerowe – pomoc byłej szeregowej Chelsea Manning przy włamaniu do zastrzeżonego rządowego systemu komputerowego zawierającego informacje niejawne. (To właśnie Manning ściągnęła zastrzeżone pliki i udostępniła je WikiLeaks, który je potem opublikował).

Czy Assange rzeczywiście w tym pomagał? Oskarżenie w tej kwestii jest dość mętne. "Złamanie hasła miało pozwolić Manning zalogować się" do komputerów, do których nie powinna mieć dostępu, głosi akt oskarżenia. "Takie działanie mogło utrudnić śledczym identyfikację Manning jako źródła", czytamy dalej.

Twierdzenie rządu, że Assange zaoferował Manning pomoc przy łamaniu haseł, nie jest żadną nowością – sprawa wypłynęła podczas procesu Manning w 2011 r. Sprawę opisało wtedy POLITICO piórem Josha Gersteina, który ujawnił, że prokuratorzy przedstawili zapis czatów z komputera osobistego Manning, w których poprosiła użytkownika o nicku "Nathaniel Frank" o radę w sprawie łamania haseł. Prokuratorzy powiązali tę tożsamość z adresem e-mail używanym przez Assange'a. "Frank" odpowiedział, że ma tablice matematyczne, zwane "tęczowymi", które mogą jej pomóc.

Prokuratorzy prawdopodobnie z dwóch powodów zdecydowali się oskarżyć Assange'a o zwykłe przestępstwo komputerowe, a nie o szpiegostwo. Przestępstwa komputerowe są prawnie karalne zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii, a przypadki ekstradycji, które ich dotyczą, są stosunkowo proste.

Wniesienie oskarżenia o szpiegostwo skomplikowałoby ekstradycję, pozwalając obwinionemu powołać się na "wyjątek przestępstwa politycznego" i podnieść argument, że traktat pomiędzy USA i Wielką Brytanią stanowi, że nikt nie może zostać poddany ekstradycji za przestępstwo o charakterze politycznym. Fethullah Gulen, turecki dysydent mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych, chce właśnie na mocy tej klauzuli zabezpieczyć się przed próbą ekstradycji do Turcji.

Czego obawiają się amerykańscy prokuratorzy


Jeśli amerykańscy prokuratorzy nie wniosą żadnych dodatkowych zarzutów przeciwko Assange'owi, z pewnością będzie on argumentował w postępowaniu ekstradycyjnym, że Stany Zjednoczone próbują oszukać władze brytyjskie w kwestii ich prawdziwych motywów: podnoszą kwestię przestępstwa A (hakerstwo), podczas gdy ich prawdziwym zamiarem jest ukaranie go za niezapisane w akcie oskarżenia przestępstwo B (pomoc w kradzieży dokumentów niejawnych). (Obecny akt oskarżenia sugeruje, że Assange podejmował takie próby, ale nie stawia wprost takiego zarzutu).

Oskarżony mógłby także z powodzeniem argumentować, że zarzuty komputerowe są listkiem figowym i że Stany Zjednoczone używają ich jako pretekstu w celu przeprowadzenia ekstradycji, by następnie oskarżyć go o szpiegostwo, gdy przyjedzie do Ameryki. Każdy z tych argumentów mógłby przekonać Brytyjczyków.

Nawet jeżeli prokuratorzy doprowadzą do ekstradycji Assange’a, nadal będzie on mógł mocno uprzykrzać im życie. Mógłby na przykład domagać się wydania mnóstwa dokumentów rządowych, by bez względu na wagę zarzutów, zwiększyć swoje szanse na obronę. Czy prokuratorzy są gotowi przekazać Julianowi Assange’owi dodatkowe informacje – za pośrednictwem jego prawników – tylko po to, by go pogrążyć? Za przestępstwo, o które jest obecnie oskarżany grozi stosunkowo niewielka kara pięciu lat więzienia.

Powodem, dla którego prokuratorzy nie chcą powiązać Assange’a ze szpiegostwem, jest to, co "Washington Post" w artykule z 2013 r. nazwał "problemem »New York Timesa«". Dotyczył on decyzji z czasów Obamy, by nie oskarżać Assange'a. "Gdyby Departament Sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia Assange'a, musiałby również oskarżyć »New York Timesa« i inne media i dziennikarzy, którzy opublikowali materiały niejawne, w tym Washington Post i brytyjski dziennik »Guardian«", powiedział gazecie anonimowy amerykański urzędnik.

Może być prawdą, co podnoszą zaniepokojeni obrońcy wolności prasy, że działania podjęte przeciwko Assange'owi sygnalizują gotowość części administracji Trumpa, by uchylić część zabezpieczeń gwarantowanych przez Pierwszą Poprawkę i ścigać media za ujawnianie informacji niejawnych. Nie powinno to jednak odstraszyć dziennikarzy od wykonywania ich zawodu w taki sposób jak dotychczas. Jeżeli administracja Trumpa nie zdecyduje się na radykalne kroki, Pierwsza Poprawka wydaje się bezpieczna.

Redakcja: Michał Broniatowski
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ekwador ostatnio zmienił swą politykę.
Współpracownik Assagne'a szwedzki programista Ola Bini, który mieszkał w Ekwadorze, został aresztowany na lotnisku w Quito, gdy chciał polecieć do Japonii na jakąś konferencję. Postawiono mu zarzut destabilizowania rządu Ekwadoru, poprzez współpracę z założycielem WikiLeaks Julianem Assagne.

https://www.entornointeligente.com/alleged-wikileaks-collaborator-ola-bini-arrested-in-ecuador/
https://www.scmp.com/news/world/ame...s-ola-bini-swedish-software-developer-said-be
https://github.com/olabini
https://olabini.com/projects/

Kurwa co jest?!
Co odwaliło Leninowi Moreno?
Czyżby CIA przejęła Ekwador?

Update

Sprawa jest poważniejsza niż by się z początku wydawało...

Sprawą zainteresował się team projektu Tor:
Ecuador: Free Ola Bini | Tor Blog
We at the Tor Project would like to express our deep concern regarding the well-being and the rights of Ola Bini. We’ve worked with Ola; he is a well known member of the free software community and a long-time activist for privacy and internet freedom. On April 11, the Ecuadorian police detained Ola Bini at Quito’s international airport, violating a series of his rights as described in a statement published by his lawyers. Given the context of his arrest and all its irregularities, one must question if lawfare practices are being used to attack those who defend freedom of information. The decision to hold him for 90 days is disconcerting and unjustified, and we are concerned for his safety. Ola Bini should be freed immediately. The Tor Project joins many members of the free software community, human rights advocates, activists, and members of the internet freedom community who have also expressed their demand for Ola’s release.​


Podczas aresztowania doszło do szeregu nadużyć prawnych i postępowych. Jako że Ola Bini nie mówi po hiszpańsku to wykorzystano ten fakt po chamsku przeciw niemu.
Press Release on The Detention of Ola Bini
  1. Swedish citizen Ola Bini was detained with an alleged arrest warrant with the intent of investigating a RUSSIAN citizen (in fact, a different person).
  2. Dated April 11th, 2019, a police report undersigned by Police Sergeants Cristian Camacho and Cbop William Molina states that a citizen alias “Marco” had denounced a RUSSIAN citizen through the 1-800-Delito telephone line (it is therefore not Mr. Bini).
  3. The same police report states that “the aforementioned citizen BINI OLA METODIUS, is one of the people that the Minister of the Interior named to the media4 as a Russian and/or Swiss hacker, member of WikiLeaks,” in spite of the fact that the recording of the press conference here referenced, does not state any names, and certainly not the name of the aforementioned citizen.
  4. During the arrest, a translator/interpreter was not made available.
  5. At the moment of the arrest, none of his rights were read, in violation of article 76 of the Constitution.
  6. He was detained at 15h19 according to police report number UDIDMQ8839334, notwithstanding that the detention for investigative purposes was only ordered at 22h04 via urgent proceeding number 17282-2019-0086G.
  7. The attorneys attempted to communicate with the detained Ola Bini between 17h00 and 18h00 during which time they called the Police office from the information counter of the Civil Aviation Directive in the international arrivals area of the Quito Airport, but they were denied access to the detained citizen, were not allowed to talk to him nor see him, nor to advise him about his rights in confidentiality.
  8. He was not transferred to a detention center, but rather kept at the “denied entry holding area” at the Airport, until the issuance of the urgent proceeding.
  9. During his stay at the Airport, he was questioned without the presence of a lawyer or translator.
  10. At approximately 11PM, the detained, Ola Bini, was transfer-ed from the airport in Quito on route to his home in the Iñaquito neighborhood, where the urgent proceeding was initiated.
  11. While the urgent proceeding continued, the police officers took the detained citizen Ola Bini to the former building of the Judicial Police, former Ministry of industries, located on the corner of Robles and Juan Leon, where they took him to an undetermined floor to leave him to sleep outdoors.
  12. On the following day, Friday April 12th, he was transferred at 8AM to the Flagrance Unit, where he was made to follow the admission process, as can be demonstrated in the corresponding section.

Ola Bini zajmował się kryptografią i był współautorem najnowszej wersji (4) protokołu OTR.
Wikipedia -> Off-the-Record_Messaging
...
Version 4 of the protocol[3] is currently been designed by a team led by Sofía Celi and Ola Bini, and reviewed by Nik Unger and Ian Goldberg. This version aims to provide online and offline deniability, to update the cryptographic primitives, and to support out-of-order delivery and asynchronous communication.
...​

więcej:
#FreeOlaBini
https://mobile.twitter.com/hashtag/FreeOlaBini
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Skazany na 50tyg więzienia za złamanie warunków zwolnienia. To dopiero początek
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Czyżby zemsta za Ola Biniego?
Wszyscy o tym piszą...
Ekwador. Dane prawie wszystkich obywateli wyciekły
Dane niemal wszystkich obywateli Ekwadoru znalazły się na ogólnodostępnym serwerze - pinformuje BBC. Baza zawierała między innymi nazwiska, informacje finansowe i dane osobiste prawie 17 milionów osób.

Według mnie to nie zemsta za Ola Biniego, według mnie to dopiero początek zemsty, to uwertura. Wszyscy są na tego gościa wkurwieni i nie muszą się skrzykiwać na chanach, by coś z tym zrobić. Aż się ciśnie na usta: Zawsze i wszędzie Moreno j****y będzie!
Ale nie jestem ani Jackowski ani Nostradamus, więc tylko gdybam sobie życzeniowo.
 
Ostatnia edycja:

Hanki

Secessionist
1 525
5 088
 

draq

Well-Known Member
197
274

Tak, ta sama heritage foundation która tak wspiera wolny rynek i ograniczony rząd ( i dlatego też promuje patenty i własność intelektualną jako wolny rynek) bardzo chce żeby assange zgnił w pierdlu za najgorszy grzech jaki możesz popełnić - upublicznić rządowe materiały których goje widzieć nie powinni :)
No ale kiedy unosi się nad tobą swąd grupy bilderberga to pewne decyzje są zrozumiałe.

For example, President Bill Clinton pardoned Marc Rich, a fugitive from justice who was facing 51 counts of tax fraud and was alleged to have owed $48 million to the IRS. Rich’s former wife, who urged Clinton to issue this pardon, was a substantial contributor to the Clinton Library and to Hillary Clinton’s senatorial campaign.

Clinton also pardoned Susan McDougal for her role in the Whitewater scandal, and commuted the sentences of 15 members of the Fuerzas Armadas de Liberacion Puertorriqueno, a Puerto Rican terrorist organization that set off 120 bombs in New York, Chicago, and elsewhere. It was rumored that this was also done to help Hillary Clinton’s New York Senate campaign.

Get exclusive insider information from Heritage experts delivered straight to your inbox each week. Subscribe to The Agenda >>

As he was leaving office, President Barack Obama granted clemency to Chelsea Manning, who, as discussed below, did incalculable damage to the nation by providing highly classified information to Wikileaks, at the request of Julian Assange.
Co ciekawe nasza koszerna fundacja nigdy nie miała problemów gdy trump ułaskawiał swoich kumpli bankierów i zbrodniarzy wojennych z blackwater. Ciekawe czemu? :D
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
W lutym ponoć ma być już ostateczny finał sprawy - włączył sie rzekomo australijski rząd, ale szanse na obronę marne. Jednak ja wyznaję zasade że nadzieja umiera ostatnia, skoro nie zostało nic innego. Myślę, że już nawet on sam chce, aby ktoś tu wydał w końcu finalną decyzję a nie trzymał go wiecznie w tym areszcie. Tymczasem dojechali kolejnego autora wycieku, byłego pracownika CIA - wyrok 40 lat (nota bene kolejny kamyczek do ogródka żądających wycieku w kwestii UFO)
 
Do góry Bottom