Jazda bez prawka

zoozgive

Well-Known Member
93
312
Ma ktoś doświadczenia w temacie jazdy bez prawa jazdy? Co grozi człowiekowi w przypadku gdy zostanie zatrzymany np. na rutynową kontrolę i nie posiada dokumentu uprawniającego go do prowadzanie danego pojazdu? Wysokie kary za to są?
 
OP
OP
zoozgive

zoozgive

Well-Known Member
93
312
z doświadczenia wiem że jedzie sie tak samo...

a jeśli chodzi o kary to martwic powinne sie ino lemingi z zameldowaniem...
Dawniej chyba była jeszcze opcja wybrania się na krótką wycieczkę do naszego południowo-wschodniego sąsiada i zakupu tam tego jebanego kawałka plastiku, ale teraz tam niezły rozpierdol jest więc raczej marna opcja.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Ma ktoś doświadczenia w temacie jazdy bez prawa jazdy? Co grozi człowiekowi w przypadku gdy zostanie zatrzymany np. na rutynową kontrolę i nie posiada dokumentu uprawniającego go do prowadzanie danego pojazdu? Wysokie kary za to są?

Kiedyś (jakieś 8 lat temu) było 500 złotych i jeżeli nie miałeś kierowcy który dalej zabierze i poprowadzi samochód za ciebie, to zabierali na policyjny parking.

Edit.

Ale tobie chodzi o to że nie masz w ogóle uprawnień, czy że nie masz akurat przy sobie (bo zapomniałeś, itp.)? Bo jak to drugie, to za każdą pierdołę której nie masz jest po 50 zł.

W przypadku kiedy nie masz w ogóle wyrobionego prawka, to tak jak pisałem - jest 500 zł mandatu.

Edit 2.

Jednak teraz mogło się zmienić, w maju tego roku chyba coś pozmieniali. Oczywiście zamordyzm, tylko trzeba by było to potwierdzić a nie chce mi się szukać.

http://www.skuterowo.com/kara-za-jazde-bez-prawa-jazdy-2015-beda-nowe-sankcje-2345/

http://www.gazetawroclawska.pl/arty...-jazdy-za-co-zaplacimy-grzywne,1,id,t,sa.html
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 693
Sytuacja zależy też od tego czy masz zakaz sądowy czy nie, więc tak:
a) masz prawo, ale nie przy sobie - mandat 50-150 w zależnosci czy masz przy sobie dowód rejestracyjny i OC,(imho totalna kradzież, skoro i tak wszystko jest w systemie) jeśli nie ma do tego przeglądu to nawet 500 i laweta, brak ważnego OC nawet 3000 koła, zależy oczywiście od okresu tego braku.
b) masz zakaz sądowy (na określony okres) i w tym czasie prowadzisz, lub cofnięto ci w drodze administracyjnej bo np zakazali dożywotnio za jazde po pijaku - grzywna bodaj do 5000 lub prace społeczne lub więzienie do 2 lat, i oczywiście laweta chyba że jest z tobą ktoś z prawem
c) nigdy nie miałeś i prowadzisz - dalej 500 z tym że mogą złożyć wniosek do sądu o zakaz, co podobno robią standardowo w przypadku recydywy + laweta jak wyżej.
d) Dodatkowo jest grzywna dla tego kto ci dał auto - oczywiście o ile nie było twoje. Nie pamiętam ile.
Kiedy zatrzymie Cie policja, bedą u nich widnieć
....
W Czechach a nawet chyba na Ukrainie da się legalnie (w dowolnym innym kraju UE też) o ile jesteś tam zameldowany na jakiś okres - w Czechach chyba 6 miesięcy, można pokombinować z meldunkami, ale przecież dostać robotę i pomieszkać tam to też nie jest problem z kosmosu.
 
Ostatnia edycja:

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Brak p.j. to nie tylko odpowiedzialność z tytułu wykroczeń, ale również problemy odszkodowawcze w przypadku spowodowania wypadku. Bez prawka zwyczajnie nie ubezpieczysz samochodu.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Nie wiem czy ktoś ubezpiecza bez p.j., jak czytałem OWU swoich ubezpieczeń to zawsze prawko było konieczne by w ogóle zawrzeć umowę. Natomiast kupno takiej polisy, nawet jeśli jest możliwe, mija się z celem, ponieważ na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakładowi ubezpieczeń przysługuje w stosunku do sprawcy wypadku regres na takiej samej zasadzie jak w stosunku do prowadzącego na podwójnym gazie i nie sądzę, by któraś z tych instytucji z tego nie korzystała.
 
D

Deleted member 4683

Guest
Brak p.j. to nie tylko odpowiedzialność z tytułu wykroczeń, ale również problemy odszkodowawcze w przypadku spowodowania wypadku.

jak czytałem OWU swoich ubezpieczeń to zawsze prawko było konieczne by w ogóle zawrzeć umowę.

Napisałeś o spowodowaniu wypadku więc zakładam, że chodziło ci o ubezpieczenie OC. Nie znam żadnej firmy ubezpieczeniowej która wyłączałaby możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez właściciela bez prawka. Można spytać jaka to firma ?
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 693
Nie do końca jest to bezcelowe, teoretycznie jest możliwe, że włascicielem jest osoba która autem nie jezdzi - u mnie w rodzinie latami była to babcia, więc przynajmniej parenaście lat do tyłu musiało to być możliwe.
 
D

Deleted member 4683

Guest
Podobnie mogę jako osoba fizyczna prowadzić działalność transportową własną ciężarówką zatrudniać kierowcę i nie mieć prawka - to mi jej nie ubezpieczą ?
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Faktycznie, macie rację, to mój błąd. Samochód ubezpieczysz, natomiast w przypadku spowodowania kolizji niestety trzeba będzie kasę zwrócić z własnej kieszeni.
 
Do góry Bottom