Jaki router ?

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
866
W lipcu zmieniam dostawcę internetu i przebudowuję sieć w mieszkaniu. Potrzebuję router WiFi który obsłuży 50MB/s downloadu (światłowód), nie potrzebuje jakieś ogromnego zasięgu. Nie wiem czy potrzebny jest jakiś specjalny ? Fajnie by też było jakby miał bajery i był hakowalny :) Ktoś coś (może być chińszczyzna) ?

Ten jest ciekawy http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=241&model=TL-WR743ND OpenWRT też na nim pójdzie.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 747
13 896
Wydaje mi się, że efektywne obsłużenie tych 50mbps (bo raczej nie bajtów :) ), szczególnie po wifi może być dla tańszych i prostszych routerów pewnym problemem.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
Jeśli nie potrzebujesz dodatkowo Aero2 to dobry wybór. Jeśli chcesz mieć darmowe (do 2016r) połączenie zapasowe lub print serwer, to weź jakiś model z portami USB.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
Wiesz co, wybór należy do Ciebie. Pomyśl, może by się dało u kogoś znajomego wciągnąć to w koszta ;)
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 747
13 896
Dwupasmowy ma sens o tyle, o ile będziesz miał urządzenia, które podziałają w paśmie 5GHz. Inna sprawa, że generalnie mało jest routerów, które pracują na 5GHz, więc mniej zakłóceń.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
...o ile będziesz miał urządzenia, które podziałają w paśmie 5GHz.
Wszystko od Apple od 12-lat wstecz chodzi na 5GHz (starszy >15 lat sprzęt chodził wyłącznie w tym paśmie!) Prawie wszystkie smartfony z Androidem i prawie wszystkie nowe laptopy chodzą na 5GHz.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 747
13 896
Hmm...

http://www.wi-fiplanet.com/tutorials/5-pros-and-cons-to-5-ghz-wi-fi-routers.html

In an ideal world, every 802.11n device would give you the choice to connect to either a 2.4 or a 5 GHz network. But in the real world, it’s not quite that simple because 5 GHz support is far from universal -- sometimes it’s an extra cost option, and often it’s not available at all (at least not built-in).
For example, if you’re buying a build-to-order notebook from a company like HP or Dell, you can probably upgrade to dual-band wireless for a relatively modest charge. On the other hand, if you’re buying a fixed configuration notebook you’ll likely find its Wi-Fi adapter only does 2.4 GHz, so to make such a notebook 5 GHz-capable will require the extra expense and bulk of a USB adapter like the Netgear N600. (Though teensy-weensy Wi-Fi USB adapters are commonplace, we haven’t yet found one that does 5 GHz.)
And 5 GHz support can be similarly hit or miss when it comes to wireless consumer electronics devices. For example while the iPad 2 supports 5 GHz, the iPod touch and iPhone only do 2.4 GHz. Some of Roku’s previous generation streaming media players included 5 GHz support, but it’s not available in any version of the new Roku 2. Moreover, neither the Xbox 360 nor Playstation 3 do 5 GHz (actually the latter doesn’t even support 802.11n yet).

iPhone 5 jest bodajże pierwszym iPhonem, który obsługuje 5 GHz. Więc nie jest różowo. Oczywiście sytuacja się polepsza cały czas.
 

telpeloth

państwosceptyk
257
288
Ja przebudowywałem sieć parę mcy temu i po przetestowaniu całkiem dobrego routera 5GHz 802.11n jednak stwierdziłem, że rzecz nie jest warta wydatków i do stacjonarki i TV położyłem skrętkę, a z lapka i tak mało co korzystam.
Z n-ką jest różnie, Your mileage may vary i to bardzo -- najlepiej od kogoś uprzednio pożyczyć, potestować i potem brać model podobny lub lepszy.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 584
11 211
Kupiłem taki sam i to była chyba wtopa, bo nie jestem w stanie go zainstalować. Na szybkiego jak staram się zrobić to zgodnie z instrukcją przez quick install, to zatrzymuję się na 1 kroku. Po kliknięciu autorun / quick install wyskakuje błąd "load string (10197) failed" i to już jest koniec szybkiej instalacji z dołączonego CD. W instrukcji jest mowa o ręcznym zalogowaniu się więc wpisuję zgodnie z nią "tplinklogin.net", co prowadzi mnie do strony http://ww1.tplinklogin.net/, która wydaje mi się reklamą, a nie panelem konfiguracyjnym mojego routera. Strony TP Link pl w ogóle się nie otwierają. Wszedłem na ogólną stronę TP link com, skąd ściągnąłem ręcznie sterownik - po rozpakowaniu otrzymuję plik .bin, z którym nie wiem co zrobić. Ściągnąłem następnie EasySetupAssistant ze strony http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WDR4300#spec który chce, bym w pierwszej kolejności podłączył kabel do komputera. Tymczasem nie mam kabla, bo chce jechać wyłącznie na wi - fi. Zrobiłem przywrócenie ustawień routera do fabrycznych, bez zmian. Więcej pomysłów już nie mam.

Co ciekawe, jakiekolwiek próby grzebania przy tym wyłączają mi kartę sieciową wi - fi, nie mam pojęcia czemu.

Obecnie mam router wi - fi, 8 level WRT-150. Całość instalacji zabrała mi jakieś 5 minut, nad tym tp linkiem siedzę już 3 dzień.

Jakieś sugestie?
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 584
11 211
Hm, a jak właściwie rozpocząć taką instalację, bo znów jest plik bin?
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 347
4 052
Tp link ma chujowo o tyle, że sprzedaje uaktualnione modele pod starą nazwą dodając jedynie do nowej wersji skrót v2 - sam szukam routera z ADSL i trudno odróżnić nowe wersje od starych ponieważ sklepy najcześciej nie podają czy to V1 czy V2 czy V3 (sami pewnie nie wiedzą). Nawet ostatnio poprosiłem paru sprzedawców z allegro by sprawdzili mi numer wersji modelu który sprzedają - (jest podobno na spodniej nalepce routera) - niestety bez odzewu. Myślę że ważne też jest by obsługiwał IPv6 jeśli ma być na parę lat.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 943
sam szukam routera z ADSL
Jak ADSL to masz problem. Hujki z otwartych WRT olewają routery ADSL ze względu na licencję sterowników modemu. Rozważ takie coś...
Stary lub "za złotówkę" router ADSL jako modem i normalny tani router (WAN=Ethernet) z WRT.

Myślę że ważne też jest by obsługiwał IPv6 jeśli ma być na parę lat.
Nie spotkałem się z sensowną obsługą IPv6 ani w zamkniętym oprogramowaniu ani w otwartym. Kup po prostu router z lepszym hardware (więcej RAM, więcej Flash...) i poczekaj, aż ktoś to zrobi.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 584
11 211
Dobra, udało się go zainstalować (bez zmiany softu). Okazało się, że muszę go najpierw podłączyć kablem do kompa, nic nie zrobić, odłączyć, przenieść do garażu, podłączyć do modemu i ogólnie jakoś śmiga. Nie wiem co miała dać ta operacja z kablem, ale się udała. Tylko przez kabel dawało się wejść na panel administratora na starcie, teraz daje już przez wi fi.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 584
11 211
Trudno, i tak się chciałem przyznać, że to ja inspirowałem Brunobombera zakładając temat "Tak będzie w akapie".
 
Do góry Bottom