Historia polskich wolnościowców

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Naszło mnie dziś na wspomnienia i uzmysłowiłem sobie, że nie pamiętam właściwie kiedy i jak pojawiłem się wśród polskich wolnościowców. Może pokusilibyśmy się o taką zabawę i zbudowali chronologię różnych wydarzeń polskiego ruchu wolnościowego (mam na myśli głównie działania w internecie, ale nie tylko) i aktywnych w nim ludzi? Bo było trochę osób, które pojawiło się i następnie zniknęło. Były jakieś grupy dyskusyjne, fora i takie tam rzeczy - fajnie byłoby to jakoś zebrać (może gdzieś są archiwa?).

Forum to ostatnie 6 lat, ale przecież było coś wcześniej. Były próby "legalizacji" poprzez łódzkie stowarzyszenie, było jeszcze coś wcześniej.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ja Ciebie pamiętam z wolnościowej listy dyskusyjnej (ma ktoś archiwum?), która rozwaliła się po spotkaniu w Łodzi. Jeszcze jako zwolennika IP. :p
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No właśnie szukałem tej listy, ale jakoś nie pamiętam gdzie była. I nawet jak się nazywała. Czy ktoś pamięta w jakich latach była aktywna?

Dzięki Wayback Machine wiem, że lista nazywała się "Libertarianizm_pl" i była na serwerach Yahoo. I chyba wciąż jest, tylko nie mogę się do nie zalogować, bo nie pamiętam danych. Ha, jednak zalogowałem się! http://groups.yahoo.com/group/Libertarianizm_pl/

Kiedy było spotkanie w Łodzi?

A jakaś działalność w USENECIE? Działo się coś?
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No dobra, lista "Libertarianizm_pl" funkcjonowała od 2001 do 2005, gdy przenieśliśmy się na forum.

Wcześniej istniały 2 listy dyskusyjne "libertarianizm" i "Libertarianie", które zostały połączone właśnie w "Libertarianizm_pl". Niestety, nie znalazłem archiwów tamtych list.
 

inkTANK

DTP
205
3
Z ciekawości chciałem zobaczyć, jak to wyglądało na tym Yahoo!, a tutaj mi wyskakuje: "Sorry, this group is available to members ONLY. You are not allowed to access this group." ;)

@//$
 

margines

wujek dobra rada
626
84
Trza by się chyba cofnąć do końca lat 80-tych jak powstawała międzymiastówka anarchistyczna. Jacka trzeba popytać.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
kr2y510 napisał:
Ja Ciebie pamiętam z wolnościowej listy dyskusyjnej (ma ktoś archiwum?), która rozwaliła się po spotkaniu w Łodzi. Jeszcze jako zwolennika IP. :p

Przejrzałem archiwum listy Libertarianizm_pl i pod koniec 2001, czyli niedaleko jej powstania już byłem anty-IP.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
To chyba była druga lista. Z pierwszej listy wszyscy się wypisali i został tam tylko taki gostek z Łodzi, który zdefraudował kasę na założenie stowarzyszenia i kłócił się ze wszystkimi.
 

Marek Kapron

New Member
26
0
tosiabunio napisał:
http://koliber.net/i/index.php?action=s ... le&id=2374 to było ciekawe wydarzenie, bo miała tam być dyskusja "Bardzo krótka historia polskiego ruchu libertariańskiego. Osoby, instytucje, idee." Byłoby jak znalazł.
Ja bylem na tej imprezie. Dziwne wydarzenie, niby libertarianskie a pierwszym prelegentem byl Ziemkiewicz. Z weteranow byl tylko Jacek Szymona ktory powiedzial kilka slow na temat historii ruchu (lecz nie jako prelegent a osoba z publiki). Prowadzacy do ,,worka z napisem libertarianizm'' wrzucal wszystko co w jakikolwiek sposob mozna bylo podpiac pod etykietke kapitalizm, np. upr, koliber, zwiazek zawodowy lekarzy, serwis liberator, mises.pl.
Mi osobiscie w pamieci pozostala prelekcja pozniejszego konsula w Islandii i USA na temat ruchow libertarianskich w Islandii (ktora byla rozwinieciem tego tekstu ). MNiej wiecej w tym samym czasie korespondowalem z jakims kolesiem z Islandii i na moje pytanie o partie libertarianska (Frjálslyndi Flokkurinn) dostalem odpowiedz ze autor ww. artykulu nie ma zielonego pojecia o czym pisze.
Impreza miala chyba jeszcze 4 odslony, z czego ostatnia nosila juz nazwe IV Ogólnopolski Zjazd Środowisk
Konserwatywnych i Obywatelskich

Moje pierwsze kontakty z libertarianizmem to punk rock. A dokladneij wywiad dla punkowego fanzina Lampa Art z Pawlem Sikora wtedy gitarzysty grupy Amen. Wywiad byl prawdopodobnie przeprowadzony okolo 1991r.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
kr2y510 napisał:
To chyba była druga lista. Z pierwszej listy wszyscy się wypisali i został tam tylko taki gostek z Łodzi, który zdefraudował kasę na założenie stowarzyszenia i kłócił się ze wszystkimi.

Muszę sprawdzić moje backupy poczty, bo przecież to była lista mejlowa. Może coś się odkryje ciekawego, przynajmniej w datach.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Marek Kapron napisał:
Ja bylem na tej imprezie. Dziwne wydarzenie, niby libertarianskie a pierwszym prelegentem byl Ziemkiewicz.

Bo to byli "koncesjonowani wolnościowcy" oddelegowani w ramach obowiązków zawodowych na front ideologiczny.

Marek Kapron napisał:
Z weteranow byl tylko Jacek Szymona ktory powiedzial kilka slow na temat historii ruchu (lecz nie jako prelegent a osoba z publiki).

To dowód ich tępoty i naiwności. Nawet się nie pofatygowali o dołączenie do swego grona choć jednego naturszczika, tak dla przyzwoitości.

Jak jest impreza, którą organizują jakieś hujki z jakiejś fundacji czy redakcji to służy to jedynie rozbijaniu środowiska i uwierzytelnianiu agentów wpływu i ewentualnie innych mend. Jak słyszę, że gdzieś będą występować jakieś Fijory, T*luki, Ziemkole i inne dziennikarsko-redaktorskie gadziny to od razu wiem o co chodzi. Na taką imprezę najlepiej wysłać jednego delegata, by zdał relację i ewentualnie zrobił fotki.
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
Może i wybierałem się na ta imprezę ale teraz nie przypominam sobie że taki zjazd się odbył. Mój kontakt z libertarianizmem to artykuły Jacka w MaćPariadce (już w podstawówce) i archiwalne "Gazety AnArche" z szafy łódzkiej FA (na studiach). Do Internetu dotarłem stosunkowo późno, ale w kawiarenkach drukowałem sobie teksty ze strony Jacka. Gdy już dorwałem się do stałego łącza (2004/05) poszło bardzo szybko, ISIL, blog, Liberator.org.pl (byłem przez jakiś czas aktywnym dodawaczem newsów) fora, (pierwsze takie szare trwało 2 tygodnie), potem mypunbb, teraz to aktualne pod opieką Maćka. Listy pamiętam były dwie : jedna martwa zupełnie, druga aktywna od święta. Dużo dla ruchu zrobił Włodek + ekipa z ichniejszym MindFuckiem (mieli martwe forum jako dział forum Hyperreala).

PS. Taka myśl mnie naszła, że żeby istnieć poza netem trzeba najpierw wydawać pismo/zina.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No mnie libertarianizm papierowy jakoś ominął. Cała wiedza i dalsze "działania" to internet, z którego korzystałem gdzieś od 1992 roku, początkowo na uczelni, a potem już dialupy i wreszcie gdzieś koło 2000 SDI w firmie.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Nie ma nic wspólnego. Najbliżej ostrego liberalizmu ocierał się w UPR, a potem sobie gdzieś tam dryfuje w konserwatywnych okolicach, z liberalnym podejściem do gospodarki.
 

Marek Kapron

New Member
26
0
kr2y510 napisał:
To dowód ich tępoty i naiwności. Nawet się nie pofatygowali o dołączenie do swego grona choć jednego naturszczika, tak dla przyzwoitości.

Chyba nie do koca. Organizator mowil w czasie imprezy ze zapraszal Jacka Sierpinskiego, ale ten z roznych przyczyn nie mogl podobno byc obecny. Pamietam ze JS na liberatorze w komentarzach pod relacja napisal ze nikt go tam nie zapraszal.

Z osob bardziej znanych to jeszcze Machaj byl.


tosiabunio napisał:
No mnie libertarianizm papierowy jakoś ominął.

Bo caly papierowy libertarianizm to bylo An Arche + pojedyncze teksty w Mac Pariadce, Zielonych Brygadach i fanzinach punk rockowych. Pojawialy sie tez jakies pisma ulotne. Sam rozdawalem na festiwalu owsiaka i na punkowych koncertach ulotke finansowana przez Instytut Liberalno-Konserwatywny. Pewnie jakies teksty pojawialy sie w pismach anarchistycznych takich jak Lokomotywa bez nog, czy Inny Swiat, ale tego juz po prostu nie pamietam
 

alfacentauri

Well-Known Member
1 164
2 172
Piszecie tu o spotkaniu w Łodzi. Pamiętam, że coś takiego było. Chodziło o utworzenie jakiegoś stowarzyszenia (chyba, że piszecie o innym spotkaniu). Najbardziej jestem zdziwiony, że Sierp nie został tam zaproszony. Ja dostałem zaproszenie (choć nie pojechałem), ale cały czas byłem przekonany, że zaproszenie wyszło od środowiska An Arche, ponieważ byłem prenumeratorem gazety. Skąd w takim razie organizatorzy mogli mieć mój adres? Możliwe, że byli to ludzie związani z innym zinem albo ktoś taki udostępnił im bazy adresowej. Wyjdzie jeszcze na to, że Mać Pariadka organizowała ruch libertariański w Polsce ;)
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
alfacentauri napisał:
Piszecie tu o spotkaniu w Łodzi.

O dwóch różnych spotkaniach.

alfacentauri napisał:
Pamiętam, że coś takiego było. Chodziło o utworzenie jakiegoś stowarzyszenia (chyba, że piszecie o innym spotkaniu). Najbardziej jestem zdziwiony, że Sierp nie został tam zaproszony.

Na spotkaniu w Łodzi Jacek był. Jechaliśmy tam razem sporą ekipą.

alfacentauri napisał:
Wyjdzie jeszcze na to, że Mać Pariadka organizowała ruch libertariański w Polsce ;)

E no... Waluszko był w porządku. Dopiero gdy Mać została przejęta przez stołeczne obciągackie lewactwo zaczął się syf. Jacek dostał ostrzeżenie za tłumaczenie Moora, a w stopce dopisali apage... Potem już Jacka tam było coraz mniej aż zniknął.
 

alfacentauri

Well-Known Member
1 164
2 172
Dzięki za wytłumaczenie. Nie kliknąłem na załączony link, a że wcześniej przeczytałem o łódzkim spotkaniu to se w głowie to w jedno zmiksowałem.

Co do Maci to dzięki niej zetknąłem się z libertarianizmem. Uważam, że była ona pożyteczna nie tylko dla tego, że drukowała Sierpa i jego tłumaczenia, ale też była taka antykomunistyczna (wydała min. broszurę "Czerwone i Czarne"). Przyczyniła się ona bardzo do promowania libartarianizmu, a żartowałem sobie z niej, ponieważ pozytywnie zaskoczony byłbym, gdyby oprócz udostępniania swych łam na treści libertariańskie, ludzie z nią związani (a nie będący libertarianami) również zakładaliby ruch o takim charakterze.
 
Do góry Bottom