Historia broni w USA - szukam konkretnych źródeł

Dayman

New Member
2
0
Witam wszystkich. Przepraszam jeśli zakładam temat w nieodpowiednim dziale..
Krótko: Zaczynam pisać pracę licencjacką na temat posiadania broni w USA, Polsce i Szwajcarii. Zaczynam od USA i chciałbym na początku nakreślić tło hisotryczne:
- od kiedy istnieje powszechny dostęp do broni
- pierwsze dokumenty prawne go określające
Zależy mi głównie na polskich tekstach ale moga być też po angielsku (jakoś sobie z nimi poradzę)

Mam zaledwie kilka zdań na ten temat, większośc informacji to juz XXI wiek, a potrzebuję danych z wsześniejszych lat.

Piszę tutaj, bo pomyślałem, że może ktoś kto dobrze zna temat mi pomoże :)
 

rawpra

Well-Known Member
2 743
5 113
czy znajdę gdzieś o tym jakiś artykuł?
Spitzer, Robert J. (1995). The Politics of Gun Control. Chatham House. ISBN 9781566430227

nie wiem w sumie co mam rozumieć przez powszechny dostęp do broni
przed rewolucją amerykańską ludzie nie chodzili z bronią oprócz wojskowych, właśnie przez uzyskanie niepodległości przez usa to się zmieniło

American attitudes on gun ownership date back to the American Revolutionary War, and find an origin also in the hunting/sporting ethos, and the militia/frontier ethos that draw from the country's early history.[2]
 
D

Deleted member 427

Guest
@Dayman

od kiedy istnieje powszechny dostęp do broni

Jak piszesz pracę licencjacką, to staraj się wyrażać precyzyjnie. Pytanie powinno brzmieć, od kiedy w USA broń palna traktowana jest w kategoriach prawa, nie zaś w kategoriach przywileju, który uzyskuje się po aprobacie organu władzy (system pozwoleniowy albo reglamentowany). W tej sprawie poczytaj artykuły np. Claytona Cramera, Stephena P. Halbrooka albo Erica Monkkonena o historii posiadania broni w USA od czasów kolonialnych do końca XIX wieku.

pierwsze dokumenty prawne go określające

Pierwsze dokumenty prawne datowane są na czasy przedkonstytucyjne. Druga Poprawka ma swoje warianty zachowane w lokalnym ustawodawstwie na szczeblu stanowym; kilka z tych ekwiwalentnych form powstawało równolegle z Konstytucją, a deklaracja stanu Vermont paręnaście lat przed jej ratyfikacją. Więcej szczegółów tu.

Najwcześniejszy znany historykom komentarz do Drugiej Poprawki niepochodzący od Ojców Założycieli, a wygłoszony przez prominentnego prawnika/sędziego opublikowano w 1803 roku:

Ta klauzula może być rozpatrywana jako prawdziwa gwarancja wolności. Prawo do obrony własnej jest pierwszym prawem natury. W przypadku większości rządów jak najściślejsze jego ograniczanie było przedmiotem rozmyślań władców. Gdziekolwiek na świecie utrzymywana jest w pogotowiu stała armia, a posiadanie i noszenie broni przez ludzi zakazywane jest pod byle pretekstem, tam wolność – o ile nie została już całkowicie unicestwiona – znajduje się na krawędzi zgładzenia.

[This may be considered as the true palladium of liberty… The right of self defence is the first law of nature: in most governments it has been the study of rulers to confine this right within the narrowest limits possible. Wherever standing armies are kept up, and the right of the people to keep and bear arms is, under any colour or pretext whatsoever, prohibited, liberty, if not already annihilated, is on the brink of destruction.]

Źródło i analiza: link
 
Do góry Bottom