Gromada Ludu Polskiego... czyli polscy komuniści przed Marksem.

Imperator

Generalissimus
1 568
3 553
Gromady Ludu Polskiego, właśc. Lud Polski – emigracyjna organizacja polska działająca w Anglii w latach 1835-1846, w skład której wchodziły radykalnie demokratyczne Gromady Grudziąż i Humań oraz autonomiczna gromadę Praga. Nazwy te nawiązywały do uwięzienia przez władze pruskie w Grudziądzu weteranów Powstania Listopadowego, rzezi humańskiej i rzezi Pragi. Za początek działalności uważany jest manifest Gromady Grudziąż z 30 października 1835 roku skierowany do TDP, z którego się wyłamała.

Członkowie organizacji głosili skrajnie lewicowe, społeczno-polityczne poglądy, łączone z hasłami religijno-mistycznymi. Żądali przejęcia przez lud całej ziemi i środków produkcji, zniesienia własności i przywilejów, wprowadzenia wspólnoty majątkowej, odrzucali propagowane przez TDP uwłaszczenie chłopów. Chcieli wyzwolenia Polski poprzez walkę zbrojną ludu. Widzieli Polskę w przedrozbiorowych granicach.

Jeśli Marks brał te głupoty od nich to mi wstyd za ten naród, co wydał takich cwelów i debili.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Jeśli Marks brał te głupoty od nich to mi wstyd za ten naród, co wydał takich cwelów i debili.
Motłoch jak to motłoch, niemal zawsze kupuje to co kupują elity. Ta lewicowość przyszła z Rosji po rozbiorze. W zaborze rosyjskim narodziła się nowa kasta społeczna - inteligencja. Banda wykształciuchów, w większości trudnych do sprzedania na wolnym rynku profesji, usytuowana w społeczeństwie dzięki państwu. Odpady ludzkie wyciągnięte do góry za uszy. Zarówno w Rosji jak i Polsce kasta ta była wylęgarnią komunizmu. Z tej kasty wywodził się Lenin.

Inną wylęgarnią lewicowej zarazy w narodzie polskim był Kościół. Po podpisaniu umów z Prusami, Kościół germanizował i lewaczył amerykańską Polonię. Niemal przymuszał polskich emigrantów do wstępowania do związków zawodowych.
 
OP
OP
Imperator

Imperator

Generalissimus
1 568
3 553
Inną wylęgarnią lewicowej zarazy w narodzie polskim był Kościół. Po podpisaniu umów z Prusami, Kościół germanizował i lewaczył amerykańską Polonię. Niemal przymuszał polskich emigrantów do wstępowania do związków zawodowych.

O tym nie wiedziałem, Kościół głównie tępił socjalizm (jednocześnie krytykując kapitalizm i to mocno), trzeba pamiętać, że pierwotnie związki zawodowe miały inne przeznaczenie niż te dzisiejsze wylęgarnie pasożytów.
 

Solitary Man

Człowiek raczej piwnicy
492
2 216
Uczyłem się o tym na historii (było porównanie programu Hotelu Lambert, Towarzystwa Demokratycznego i Gromad Ludu) , ale nie zwróciłem uwagi na to, że ich program powstał przed Marksem.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
O tym nie wiedziałem,
Kościół zgermanizował całe Połabie i w dużej części prawą stronę Łaby (bo zostali Serbowie Łużyccy) i Prusy. Germanizacja za czasów Bismarcka była robiona na polecenie Watykanu. Kościół Polskokatolicki i niezależne parafie w USA (funkcjonujące na zasadzie odrębnych umów z Watykanem i zarządzane jak protestanckie zbory), to pozostałości wojny amerykańskiej Polonii z Kościołem. Nawet JPII nie doprowadził do zerwania tych umów mimo, że naciskał.

Kościół głównie tępił socjalizm (jednocześnie krytykując kapitalizm i to mocno),
Jednak w USA prowadził inną politykę. Amerykanie jeszcze do niedawna się wyśmiewali z Polaków, że jak się rodzi nowy Polak, to podczas chrztu już zapisują go do związku.

..trzeba pamiętać, że pierwotnie związki zawodowe miały inne przeznaczenie niż te dzisiejsze wylęgarnie pasożytów.
Były takie i takie. Po tych "dobrych" pozostały sztandary w małomiasteczkowych parafiach.
 
OP
OP
Imperator

Imperator

Generalissimus
1 568
3 553
Połabie i w dużej części prawą stronę Łaby (bo zostali Serbowie Łużyccy) i Prusy. Germanizacja za czasów Bismarcka była robiona na polecenie Watykanu. Kościół Polskokatolicki i niezależne parafie w USA (funkcjonujące na zasadzie odrębnych umów z Watykanem i zarządzane jak protestanckie zbory), to pozostałości wojny amerykańskiej Polonii z Kościołem. Nawet JPII nie doprowadził do zerwania tych umów mimo, że naciskał.

Co do Połabia się zgadzam, ale Kulturkampf walczył z katolicyzmem choćby po to, by zniszczyć separatyzm bawarski czy polski. W sprawch Polonii się nie znam więc się nie wypowiem.
 
Do góry Bottom