Główny wątek o Chinach

A

Anonymous

Guest
Proponuje w tym temacie dawać linki do ciekawych materiałów o Chinach. O ich historii, kulturze, współczesności. Dużo Europejczyków i Amerykanów tam podróżuje. Coraz więcej Polaków. Sam znam parę osób co tam były.

http://raportzpanstwasrodka.blog.onet.pl/ - cały blog polecam.

Natchnęła mnie do założenia tematu, jedna z nowych notek na tym blogu:

Kiedyś przy załatwianiu dokumentów na komisarjacie pewna policjantka pochwaliła się, że jest mistrzynią w zawodach strzeleckich. Zapytałem jej czy używała kiedyś swoich umiejętności w praktyce, na ulicy. Odpowiedź była znacząca: "Chiny to nie Ameryka, tu się do ludzi nie strzela".

http://raportzpanstwasrodka.blog.onet.p ... 61405529,n
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
Ja się zastanawiam, czy nie zacząć się już uczyć chińskiego. Bo żem jeszcze studenciak, a plany mam, żeby z tego kraju (Polski) wyjechać.
 

Cyberius

cybertarianin, technohumanista
1 441
36
co do nauki języka chińskiego. Właśnie Szynka chciałem coś na ten temat napisać :)

Kupiłem kilka lat temu płytę w empiku w krakowie [ w 2007] i odnoszę wrażenia że została celowo nagrana w taki sposób aby nie można się było niczego nauczyć, porównuje ją z inną angielską płytą -bardzo duża różnica. Generalnie angielskie płyty do nauki języków obcych są całkiem niezłe -mam jeszcze angielskie płyty do nauki hiszpańskiego i włoskiego. Natomiast polskie uważam za fatalne. Sam język chiński w nauce nie jest trudny, pomimo tego że tonalny* to słychać co lektor/ osoba mówi -a to już dużo. Dla przykładu hindu [ co oczywiste] często jest bardziej podobny do polskiego i języków indoeuropejskich
niż chiński jednak jest językiem "gardłowym" i się go tak dobrze nie słyszy.

*w praktyce używane są tylko cztery tonacje, arystokraci używają 15, a artyści 25 -ale prawie żaden chińczyk nie rozumie tego co mówią! :)
 
L

libertyn

Guest
Chiny, kraj pół-komunistyczny za 10 lat będą rządzić światem. To porażka libertariańskiego dyskursu, nieprawdaż?
 

Sotion

New Member
24
5
libertyn napisał:
Chiny, kraj pół-komunistyczny za 10 lat będą rządzić światem. To porażka libertariańskiego dyskursu, nieprawdaż?

Napisałbym, że za każdym razem, kiedy ktoś używa słowa "dyskurs", to umiera mały kotek... ale ja tam wiem, może akurat jest za dużo kotków na świecie?

Grunt, żeby tego słowa NIE używać - bo nic nie znaczy, a już na pewno nie to, co chcą "dyskursywiści". Słowo wyciągnięte z dziedziny językoznawstwa i używane przez ćwierćinteligentów i salonowych klakierów tak długo, że aż ludzie się przyzwyczaili... chociaż NAPRAWDĘ nie ma żadnego sensu w takim znaczeniu, w jakim się go używa.

A kończąc ten przydługi wtręt :p - swoją drogą, co to jest "libertariański dyskurs" :D ?
 
D

Deleted member 427

Guest
Poniższe trzy mapy pokazują rozmiar PKB poszczególnych chińskich prowincji w 2000, 2009 i 2020 roku (prognoza) poprzez ekwiwalenty w postaci państw o podobnej wielkości gospodarki:

2000:
350l250.png


2009:
5vc0uu.png


2020:
e7e91y.png
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
A man in China has been sentenced to five and a half years in jail for selling software that circumvented the country’s pervasive internet censorship controls, a sign authorities are stepping up a campaign meant to “clean up” the internet.

Wu Xiangyang was also fined 500,000 yuan (£56,800), an amount equal to his profits since starting the service in 2013, according to a report in the newspaper of China’s national prosecutor’s office. Wu ran a virtual private network (VPN), a tool that allows unfettered access to websites normally blocked by China’s massive censorship network.
https://www.theguardian.com/world/2...-sentenced-to-five-years-jail-for-running-vpn
 
Do góry Bottom