1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Drogi i chodniki w akapie

Temat na forum 'Nierząd' rozpoczęty przez Tairew, 29 Marzec 2016.

1. Tairew

Tairew New Member

Polubienia:
    0
    Powiedzmy, że nie ma żadnego rządu/państwa, jest anarchokapitalizm i buduje się nowe miasto. Jak by wyglądała sprawa z drogami i chodnikami tj. czy gdyby te elementy w akapie były prywatne to co w sytuacji gdy np. dzieciak chce sobie przejść chodnikiem z domu do szkoły (czy gdziekolwiek indziej) i co więcej jest to jedyna możliwa ścieżka, a właściciel owego chodnika stwierdza w związku z tym, że drastycznie podwyższy cenę?
    Chodzi mi o sprawę monopoli i możliwość zajścia tego typu sytuacji, które by prowadziły do monopolizacji tego typu działalności. Czy nie jest to argument za interwencją rządową w tym zakresie?

2. kompowiec

kompowiec Open Source Boy

Polubienia:
    1 465
    Tu masz jak państwo działa (na końcu):
    https://pl.wikibooks.org/wiki/Libertarianizm/Państwo

Nawet dzisiaj są alternatywne drogi które nie prowadzają przez bożal się boże państwowe bramki. Dlaczego nagle w akapie by ich zabrakło i miałaby być jedyną? Nawet jeśli by tak było, można poczytać na forum o zmowach cenowych. Będzie za drogo = mniej zysków i pozwala stworzyć to komuś konkurencję. I tak dalej, różnice cenowe dotyczą tylko danego sektora. Komuchy się na tym nie znają bo ino zapierdalają w fabryce, hehe (gazdyzm mode on/off :p)

3. tosiabunio

tosiabunio Grand Master Architect Członek Załogi

Polubienia:
    12 753
    Źle zapytałeś, powinno być: kto wybuduje w akapie drogi i chodniki?

4. aluzci

aluzci Well-Known Member

Polubienia:
    7 071
    Można zrobić podkop albo urządzić transport lotniczy nad zablokowaną drogą.

Państwo ma monopol na to co chce, to Ci nie przeszkadza?

Ostatnia edycja: 30 Marzec 2016
  5. Tairew

Tairew New Member

Polubienia:
    0
    Właśnie też doszedłem teraz sam do takich wniosków :) Państwo równie dobrze też może narzucić jakieś niebotyczne warunki ;P

Nie chodziło mi też o sam proces rynkowy jaki przedstawił kompowiec (bo to akurat dla mnie oczywiste), tylko o same zjawisko (w związku z ukształtowaniem/specyfiką terenu itp.).. ale już generalnie wiem co o tym myśleć, także dzięki wszystkim.

6. GAZDA

GAZDA EL GAZDA

Polubienia:
    9 666
    kto buduje miasto? samo sie nie buduje przecie...
    na swoim każdy ma monopol na ustalanie warunków...
    nie

7. Mad.lock

Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

Polubienia:
    4 588
    Jest dziecko, jest propaństwowy przykład.

Moja propozycja jest bardzo prosta: ludzie muszą takie rzeczy przewidywać (tj. używać mózgu) i zawierać odpowiednio długoterminowe umowy.

8. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 637
  9. FatBantha

FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

Polubienia:
    18 582
    Coś o ograniczaniu ruchu w miastach - zaznaczyłem czas na omówieniu modelu singapurskiego.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.