Drenaż mózgów - przykłady z historii

D

Deleted member 427

Guest
Za wiki: drenaż mózgów - zjawisko emigracji ludzi dobrze wykształconych do krajów wysoko rozwiniętych, które oferują im lepsze warunki materialne i zawodowe.

Jednym z klasycznych przykładów drenażu mózgów w historii powodowanym polityką centralną państwa było wypędzenie hugenotów z Francji za sprawą Edyktu z Fontainebleau (1685 rok).

Edykt z Fontainebleau nakazywał niszczenie kościołów protestanckich we Francji, zamknięcie szkół protestankich oraz nawracanie siłą na katolicyzm, zakazując jednocześnie protestantom ucieczki z kraju. Edykt ten stanowił także oficjalne potwierdzenie trwających od kilku lat prześladowań protestantów zapoczątkowanych w 1681 roku przez tzw. dragonady. Dragonady były sposobem terroryzowania rodzin hugenockich. Polegały one na kwaterowaniu oddziałów dragonów w domach hugenockich, w których mieli dokonywać dewastacji i przez które mieli być utrzymywani.

Konsekwencje polityki państwowej:

17 stycznia 1686 r. Ludwik XIV ogłosił, że populacja protestantów we Francji zmalała z około 800 do 900 tys. do zaledwie 1 do 1,5 tys. Skutki jego kampanii okazały się jednak znacząco szkodliwe dla gospodarki Francji.

Ucieczka tak dużej ilości obywateli, z których większość była wykwalifikowanymi rzemieślnikami i kupcami, pociągnęła za sobą zubożenie całych regionów kraju. Hugenoci zabrali ze sobą znajomość ważnych technologii dotyczących produkcji tkanin i jedwabiu, wyrobu zegarów, srebra oraz produkcji mebli i przyczynili się do rozwoju rzemiosła i kupiectwa w innych krajach rywalizujących z Francją. Po wydaniu edyktu niektórzy władcy starali się zachęcić hugenotów do osiedlenia się w ich krajach - np. Fryderyk Wilhelm wydał pod koniec października 1685 roku edykt poczdamski mający na celu ściągnięcie hugenotów do jego kraju.
 

Miras

Member
50
1
Na ucieczce Hugenotów najwięcej skorzystały Niderlandy. przyjęły ok. 200 tyś. Hugenotów. Późniejszy rozkwit tego państwa tym był w dużym stopniu spowodowany. Nie nazwałbym tego jednak drenażem tylko migracją z przyczyn politycznych, czy religijnych, co na jedno wychodzi.
Na przełomie 19 i 20 wieku Irlandia będąca wtedy częścią Imperium Brytyjskiego liczyła ok. 8 mln mieszkańców. Po wielkim głodzie spowodowanym klęską w uprawach kartofli i masowej emigracji do USA liczba ta dramatycznie spadła. Dzisiaj jest to ok. 4 mln. To też raczej drenaż nie był.
Wielka wczesnośredniowieczna wędrówka ludów miała źródło w zmianie klimatu na stepach centralnej Azji. Chodziło o warunki hodowli. Hunowie szukali nowych terenów pod wypas, tyle że zbrojnie.
Dlatego drenaż jest częścią większego zjawiska o nazwie migracje tyle, że inicjującym migracje jest drenujący, a nie lokalne warunki. Drenujący spodziewa się korzyści. Może być nim państwo, które potrzebuje specjalistów określonego typu, np. lekarzy lub jakaś gałąź gospodarki, np. pracownicy rolni do zbiorów.
W sumie bardzo obszerny i złożony temat.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Do dzisiaj wśród Irishów funkcjonuje powiedzenie: Bóg dał nam ziemniaki, a Anglicy dali nam głód.
 
Do góry Bottom