Czy rząd wycofywał swoją władzę?

A

Antoni Wiech

Guest
No właśnie. Dominuje pogląd, że rząd, nawet najmniejszy z czasem zwiększa swoją władzę. Przykładem mogą być np. USA. Jednak patrząc wstecz sytuacja jest bardziej złożona. Bywały okresy, że władza cofała swoje etatystyczne macki z różnych względów. Pojawiają się jednak kontrargumenty, że bywały to tylko ruchy pozorne.

Jak to więc było? To pytanie do ludzi, którzy znają historię. Najlepiej, gdyby przyjąć okres po rewolucji francuskiej, aczkolwiek nie jest to warunek bezwzględny. Mam też świadomość, że czasem trudno jest porównać pewne zamordyzmy do siebie w różnych okresach, żeby wyciągnąć jednoznaczny wniosek i nie popaść w paradoks Korwina "za Hitlera były mniejsze podatki".

Zapraszam do dzielenia się swoją wiedzą.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
I najlepiej takie przykłady, gdzie reformy nie były spowodowane bankructwem czy siłowym obaleniem poprzedniej władzy. Ja chciałbym zobaczyć przykłady, gdzie rząd sam z siebie luzuje obrożę, ot tak, bez powodu, by ludziom żyło się lepiej XD
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Nie wiem, czy Chiny Denga to nie jest państwo, które wycofało częściowo swoje macki bez jakiejkolwiek presji.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Może NEP albo pierestrojka w ZSRR? Ale te zmiany były spowodowane raczej koniecznością niż miłosierdziem rządzących. Chyba rzeczywiście rządy, dopóki nie wyczerpią wszystkich innych środków, nie zluzują smyczy
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Maciej Dudek napisał:
Nie wiem, czy Chiny Denga to nie jest państwo, które wycofało częściowo swoje macki bez jakiejkolwiek presji.
father Tucker napisał:
Może NEP albo pierestrojka w ZSRR? Ale te zmiany były spowodowane raczej koniecznością niż miłosierdziem rządzących.

Obie te rzeczy porównałbym do zabawy dziecka, które urywa lalce nogi, ręce, głowę, a potem z płaczem woła tatę, żeby naprawił zabawkę, która "się popsuła".
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Niech się Trigger wypowie, ale wydaje mi się, że dengizm w jakimś-tam zakresie zadziałał i spełnia kryteria zakreślone przez Antka. Nikt nie mówi, że to akap : D
 
Do góry Bottom