Czy masowe smażenie czipów by przeszło?

lumabel

New Member
231
0
Słyszałem że nowe dowody będą miały czipa na którym w praktyce zapisane będzie wszystko co najważniejsze o obywatelu. Dowody są obowiązkowe. Taki dowód z czipem będzie prawdziwą smyczą... Zastanawiam się czy przeszła by taka akcja jak unieszkodliwianie tego czipa bez fizycznego naruszana dokumentu. Czyli pozbawienie go jego właściwości (np. przez silne pole elektromagnetyczne ,nie znam się na tym) ale w taki sposób żeby powierzchnia była nienaruszona. Wtedy nikt nie udowodni że to ja coś spieprzyłem w dokumencie. Nie działa i tyle. Jak to się stało nie wiem :) Nowe dowodziki mają być bezpłatne. Więc gdyby dało rade prosto ujebać tego czipa i jakaś część społeczeństwa regularnie to robia swojemu dowodzikowi, to państwo poniosło by realne straty. Nawet do sądu można by zaskarżyć że dokument nie funkcjonuje prawidłowo wydany po raz 10 ;) Jak myślicie czy coś takiego by przeszło?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Była jakaś metoda na czipy RFID w paszportach USA, ale fizyczna - młotkiem czy coś.
 
C

Cngelx

Guest
lumabel napisał:
Słyszałem że nowe dowody będą miały czipa na którym w praktyce zapisane będzie wszystko co najważniejsze o obywatelu. Dowody są obowiązkowe.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego ma zniknąć.

Jednak prawda jest taka, że bez dowodu osobistego ciężko załatwić wiele spraw. Oczywiście można mieć dostęp do internetu typu plus simdata bądź korzystać z wifi, do tego kupić sobie własny agregat prądotwórczy. Jednak na dłuższy czas może być to uciążliwe.

Sam pomysł - dobry, ale pod warunkiem, że weźmie w nim udział przynajmniej 20% społeczeństwa, a to mało prawdopodobne.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Z tą mikrofalówką to pewne? Chodzi mi o zniszczenie czipa, ale bez widocznego śladu z zewnątrz. W mikrofalówce nie stopi się plastik koło czipa? Mógłbym to w sumie przetestować na starych simach z telefonu i kartach bankomatowych, albo telefonicznych jeśli jeszcze takie istnieją.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Madlok napisał:
Z tą mikrofalówką to pewne?

Pewne.
Tylko należy dać razem z obiektem destrukcji szklankę (filiżankę, spodek...) z odrobiną wody, by nie niszczyć mikrofalówki.

Madlok napisał:
Chodzi mi o zniszczenie czipa, ale bez widocznego śladu z zewnątrz.

Czip może strzelić i rozerwać (wybrzuszyć) obudowę. Takie niebezpieczeństwo będzie zawsze.

Madlok napisał:
Mógłbym to w sumie przetestować na starych simach z telefonu i kartach bankomatowych, albo telefonicznych jeśli jeszcze takie istnieją.

Testowanie na kartach, które mają złącza jest bez sensu, bo to nie ta technologia. To metal na złączach pochłonie najwięcej energii. By uszkodzić kartę ze złączem nie potrzeba mikrofalówki. Wystarczy zapalniczka, w której iskra pochodzi od uderzenia w kryształ piezo.
 

Forek

pan
35
1
lumabel napisał:
Słyszałem że nowe dowody będą miały czipa na którym w praktyce zapisane będzie wszystko co najważniejsze o obywatelu.
Mi akurat to nie przeszkadza, chyba że przekonam się że jest inaczej. W czym dowody miały by zagrażać wolności?
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Obowiązek posiadania dowodu osobistego ma zniknąć.
Nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu osobistego. Jak się boisz zniszczyć w mikrofali dowód, możesz go po prostu trzymać w domu. Ja swój trzymam od kilku lat w szufladzie, mam tylko serię i nr zapisane na telefonie w password managerze. Dowód wynoszę tylko wtedy, gdy idę odebrać z poczty przesyłki polecone.
Swoją drogą, jakie układy mają być wykorzystane w tych dowodach? RFID, NFC, jeszcze inne ?
 
C

Cngelx

Guest
Nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu osobistego. Jak się boisz zniszczyć w mikrofali dowód, możesz go po prostu trzymać w domu. Ja swój trzymam od kilku lat w szufladzie, mam tylko serię i nr zapisane na telefonie w password managerze. Dowód wynoszę tylko wtedy, gdy idę odebrać z poczty przesyłki polecone.
Swoją drogą, jakie układy mają być wykorzystane w tych dowodach? RFID, NFC, jeszcze inne ?
W czasach gdy pisałem tamtego posta miałem jeszcze dowód osobisty. Teraz od 2 lat nie mam w ogóle i żyję...
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
O kurde! Nie zauważyłem jaki to stary temat. W sumie to poszukałem i jest niestety kara za "uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego" ( art. 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ) jest areszt lub grzywna. Ale jak oni mogą ci udowodnić że kłamiesz mówiąc że np. dowód masz, ale zostawiłeś u ciotki w Hondurasie, tego nie jestem w stanie przewidzieć.
 
C

Cngelx

Guest
O kurde! Nie zauważyłem jaki to stary temat. W sumie to poszukałem i jest niestety kara za "uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego" ( art. 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ) jest areszt lub grzywna. Ale jak oni mogą ci udowodnić że kłamiesz mówiąc że np. dowód masz, ale zostawiłeś u ciotki w Hondurasie, tego nie jestem w stanie przewidzieć.
Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek został za to ukarany w ciągu ostatniu kilkunastu lat.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
kiedyś miałem, ale w sumie to paszport wpierw miałem, dowód miałem ino raz w życiu przez okres 10 lat jak był ważny...
paszportów miałem juz ok 6...
 
D

Dumny Polak

Guest
Dobry sprawdzian dla PiS, czy faktycznie to partia rzekomo Polaków katolików, czy tylko się pod nich podszywają jak Kalkstein, pardon, Kaczyński, co w mycce odprawiał Chanukę w loży B'nai B'rith. Innymi słowy po dojściu do władzy Dudy w sierpniu i utworzeniu rządu na jesieni, PiS powinno w interesie Polaków znieść te nazistowskie systemy RFID i inne centralne elektroniczne bazy danych Polaków. Chyba, że chcą się bawić w Konzentration Lagier Warschau. A z ich narodowo(żydowsko)-socjalistycznymi poglądami to możliwe.
 
Do góry Bottom