Czemu USA zaatakowały Irak?

A

Antoni Wiech

Guest
Pytanie zdawałoby się dla wielu trywialne, zwłaszcza dla mainstreamowych lewicowych mediów. Dla ropy + po to aby eksportować amerykański konsumpcyjno-korporacyjno-faszystowski lifestyle.

Jako, że nie przepadam za oficjalnymi wrzaskami tzw. obrońców pokoju na świecie, nie przekonuje mnie to.

Wiadomo, coś w tym jest, powstaje pytanie, dlaczego USA zdecydowały się na ten krok w tym a nie innym momencie. I czy rzeczywiście chodziło (jeśli już) o tę ropę? I dlaczego nagle dla USA wybrały na ten eksport korporacjoznimu Irak (dodam, że nie traktuje USA jako korporacjonistyczny evil empire, chociaż nie można ukryć, że przejawiajają tendencje w tym kierunku)? Czemu Hussajn był dla nich nagle tak niewygodny? I jakie znaczenie w tym wszystkim miała walka z terroryzmem? A może chodziło o coś jeszcze kompletnie innego?

Jedyne co co przebija się dla mnie wyraźnie w tym ataku to to, że Bush II wyglądał mi na typka co chciał za swojej kadencji jakoś się wykazać. Wg mnie jego osobiste ambicje, żeby komuś dopierdolić przebijają się przez tą decyzję. Ale czy tylko to? A może jego ambicje nie miały znaczenia?

Jakie macie zdanie na ten temat? Prosiłbym o wypowiedzi, które wskazywałyby, jeśli będzie to możliwe jakiś wiodące przekonanie USA, które doprowadziło do wojny w Iraku. Wiadomo, że czynników mogło być kilka, ale jestem zwolennikiem hipotezy, że było coś, jakiś jeden podstawowy czynnik, który pchnął Busha do wojny, reszta była dodatkiem. A może się mylę?

Co o tym sądzicie? Czekam na nawet bardziej kosmiczne hipotezy :D

Pozdrawiam
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
A tak prymitywny powód jak lobby zbrojeniowe? Chyba większość Republikanów ma jakieś znajomości i powiązania z wojskiem z tego co czytam.
 
OP
OP
A

Antoni Wiech

Guest
Madlok napisał:
A tak prymitywny powód jak lobby zbrojeniowe? Chyba większość Republikanów ma jakieś znajomości i powiązania z wojskiem z tego co czytam.

Być może, ale jak czytam, koło 61% demokratów głosowało w izbie reprezentantów przeciw wojnie, a w senacie tylko 41%.

To nie są jakieś liczby wg mnie, które jednoznacznie by wskazywały tylko na interes republikanów w tej wojnie. Można przyjąć, że prawie połowie się ten pomysł na wojenkę podobał. No chyba, że ulegli również temu lobby, o którym mówisz, ale czy dało się aż tylu ludzi przekręcić? Jakby nie było w opozycyjnej partii?
 

Cyberius

cybertarianin, technohumanista
1 441
36
proste, surowce, kontrola terytorium, bazy,
a chcą kontrolować cały ten obszar aż przynajmniej do Indii, póżniej jak sie da to i Indie i Chiny też
Gdy Indie nie zgodzą się np. na traktat Klimatyczny to może frot powiększy się bo napuszczą na nie Paki i Chiny
spotkałem się też z teorią apokaliptyczną, że potrzebują kontrolować Babilon,

-przy okazji, am nie potrafią dogadać się z nikim bo stracili już taką umiejętnośc, nie potrafią przekupić, potrafia jedynie wymusić
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 737

kran

Well-Known Member
703
698
Każdego szaleńca , tyrana należy zatrzymać!! odizolować od ludzi żeby nie zagrażał.
 
Do góry Bottom