Cyganie - przykład porażki państwowego socjalizmu

Król Julian

Well-Known Member
960
2 107
Stary ale wiele mówiący o tej może niezbyt licznej, ale wyraźnie widocznej mniejszości etnicznej (i o "skuteczności" państwowego socjalizmu), tekst:

Dwa mln zł na aktywizację zawodową Cyganów z Puław poszły w błoto. Żaden Rom w ciągu 7 lat nie podjął pracy

opublikowano: 19 lutego 2015 · aktualizacja: 19 lutego 2015

cyganie_ok.jpg

Fot. Youtube
Próby aktywizacji społeczności romskiej do podjęcia normalnej pracy to mit. Boleśnie przekonały się o tym władze Puław, które zainwestowały aż 2 mln. złotych, próbując skłonić lokalnych Romów do znalezienia stałego zatrudnienia. Z propozycji miasta nie skorzystał ani jeden przedstawiciel tej społeczności. Mieszkańcy Puław już od lat wielokrotnie wyrażali zaniepokojenie rozwojem sytuacji wokół stale rosnącej w mieście społeczności romskiej. Puławianie w szczególności obawiają się tego, iż Romowie nie chcą się integrować z miastem i jego pozostałymi obywatelami. Cyganie stworzyli w Puławach osiedla zamieszkane wyłącznie przez swoich rodaków, doprowadzając do powstania swego rodzaju gett, na których teren nie-romscy mieszkańcy miasta bali się wchodzić. Na obawy Puławian odpowiedziały lokalne władze, które doszły do wniosku, iż problemowi można zaradzić wprowadzając odgórne rozwiązania systemowe, skierowane właśnie do Romów. W tym celu stworzono „program aktywności lokalnej” mający na celu pomoc w wyjściu przedstawicielom tej społeczności z bezrobocia. Radni doszli do wniosku, że aktywizacja zawodowa Cyganów będzie najlepszym rozwiązaniem obecnych bolączek. Czas pokazał jak bardzo przedstawiciele władz się mylili. Puławy przeznaczyły na ten program 2 000 000 złotych. Przeznaczony był on również do lokalnej społeczności Cyganów. Program w swoim założeniu miał na celu pomóc wyjść z bezrobocia – w ciągu siedmiu lat żaden Cygan nie podjął pracy, ani nie przestał korzystać z opieki socjalnej – czytamy na portalu e-wspólnota.com

Puławscy radni przyznają się niejako do porażki, podkreślając, że przygotowany przez nich program nie przyniósł żadnych skutków. W ich ocenie za taki stan rzeczy odpowiada specyfika społeczności cygańskiej. Nie mają oni bowiem ambicji by cokolwiek zmienić w swojej sytuacji, a życie na „garnuszku miasta” w zupełności im odpowiada. Nic nie zmienia się od pokoleń, a wręcz się nasila. Brak edukacji, brak umiejętności czytania i pisania, powszechność chorób, brak jakiejkolwiek osoby z tej grupy, która podjęłaby pracę i wyrwałaby się z tego zaklętego kręgu dając pozytywny przykład innym – lokalne portale cytują Pawła Maja, radnego niezrzeszonego. Fatalną sytuację potwierdzają także przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. Dyrektor MOPS-u Maria Piastowicz, jasno określają grupę romską jako „grupę wykluczoną”, i w jej ocenie programy adresowane do niej powinny być całkowicie odmienne. Szkoda tylko, że urzędnicy nie doszli do takich wniosków przed przystąpieniem do programu. Być może mieliby szansę na stworzenie projektu, który wpisałby się w specyfikę społeczności romskiej.


https://www.google.pl/url?sa=t&rct=...n8gASF3Q5cdXvrfDA&sig2=MRgOqJ8SDEaqnjAHlz3shA

Osobiście nie mam z nimi zbyt wielu kontaktów, ale żaden dotąd nie był miły. Każdy Cygan którego spotkałem albo próbował mnie okraść, albo naciągnąć, albo coś wyżebrać...
 
Ostatnia edycja:

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 070
kiedyś więcj grup miała luz, np wołosi mieli swoje własne prawo i dużo więcej swobód, za cyganów też sie w pewnym momencie wzieli kiedy narzucili im meldunek na stałe gdzieś i teroz ostro ich chccą zasymilować tymi wszystkimi projektami i innymi socjalami, co z tego wychodzi to widać...
państwo nie lubi takich bez meldunku gdzie nie wiadomo gdzie ich szukać, inne podobne grupy w innych krajach mają te same problemy...
 
D

Deleted member 4683

Guest
Najbardziej rasistowski tekst jaki czytałem ostatnio.
Cyganie czyli "ubogacenia" kulturowego część trzecia
http://www.prawica.net/8157


"....Nie jest tajemnicą, że Cyganie mnożą się jak szczury choć dobrą wiadomością jest, że mają najwyższą śmiertelność wśród dzieci, natomiast ich średnia długość życia jest o 12 lat niższa od przeciętnej narodowej...." :D


.
 

tolep

five miles out
8 468
15 248
Pisanie otwartym tekstem to rzadkość w dzisiejszych czasach. Myślę że u libiów częstsze niż gdzie indziej, ale tu też rzadkość.

Dobry jest ten Malik, naprawdę.
 

libertarianin.tom

akapowy dogmatyk
2 676
6 987
"....Nie jest tajemnicą, że Cyganie mnożą się jak szczury choć dobrą wiadomością jest, że mają najwyższą śmiertelność wśród dzieci, natomiast ich średnia długość życia jest o 12 lat niższa od przeciętnej narodowej...." :D


.

"Doświadczenia historyczne oraz obecne z wielu krajów i wielu kontynentów udowadniają, że jedynym rozważnym sposobem na rozwiązanie kwestii cygańskiej są tylko dożywotnie prace społeczne ukierunkowane na pomoc w przemyśle energetycznym po ich śmierci."

Przeciez to zwykly psychopata. On tam ma podobne artykuly na temat Murzynow i Muzulmanow. Nawet nie chcialoby mi sie ich w calosci czytac bo facet ma wyrazne problemy z psychika.

P.S. Ktos w komentach pisal, ze on jest zwiazany z neonazistami.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 573
Najbardziej rasistowski tekst jaki czytałem ostatnio.
Cyganie czyli "ubogacenia" kulturowego część trzecia
http://www.prawica.net/8157

Ten cytat jest wyrąbisty:
Otóż według Cyganów Jezus Chrystus miał być ukrzyżowany nie trzema ale czterema gwoźdźmi. Dwa miały być wbite w jego ręce, trzeci w stopy a czwarty gwóźdź, zrobiony ze złota, miał być wbity w serce Jezusa. Jednak cygański chłopiec ukradł złoty gwóźdź przez co według Cyganów uratował Jezusowi życie. Jako zapłatę za ten uczynek Bóg w swej łasce pozwolił Cyganom już na zawsze kraść bez moralnych konsekwencji.​
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 380
Najbardziej rasistowski tekst jaki czytałem ostatnio.
Cyganie czyli "ubogacenia" kulturowego część trzecia
http://www.prawica.net/8157
Hindusi, którzy sami są mistrzami kłamstwa nie mogli już dłużej wytrzymać z Cyganami dlatego wyrzucili ich z Indii w VI wieku, po czym stopniowo ich wyrzucali aż do XI wieku.
oczywiście źródeł, blibliografii czy czegokolwiek żeby to podeprzeć nie ma
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 573
Gdzieś słyszałem że Cyganie to zbuntowany odłam niedotykalnych,
To nie tak. Nie byli najniższą kastą. Cyganie by awansować kastowo w Indiach wyruszyli na wojnę. Wygrali bitwę, ale Indie przegrały wojnę na tamtym terenie (z muzułmanami), stąd musieli emigrować. Poszli w kierunku miejsc pielgrzymek religijnych (w tym na Wawel gdzie wcześniej była świątynia Siwy) myśląc, że idą "do swoich". Niestety zastali już tam chrześcijaństwo. Potwierdzają to data tej bitwy i badania DNA.


A tu Puławy. Kurwa integracja.
 

Doman

Well-Known Member
1 221
4 042
A jak tam z kazirodztwem u Cyganów? To jest powszechny problem w świecie muzułmańskim gdzie małżeństwa zawiera się między kuzynami. Cyganie często sprawiają wrażenie niezbyt lotnych umysłowo:

"zawężenia" puli genetycznej zdarzają się w całkiem normalnych populacjach, np. na Islandii, u Żydów, ale Normalni traktują to jako sytuację kryzysową z którą należy walczyć. W normalnych populacjach kończy się to na pewnym wzroście częstotliwości chorób genetycznych, ale nie do tego stopnia by się zdegenerować. No bo nikt nie powie, że Islandczycy albo Żydzi są ułomni. Natomiast nienormalni przyjmują to jako normę i ustalają jako element kultury. Teraz żyjemy w czasach gdy z taką kulturą należy się cackać i udawać, że jest spoko.
W wątku pojawiy się dwa przeciwstawne głosy:
za cyganów też sie w pewnym momencie wzieli kiedy narzucili im meldunek na stałe gdzieś i teroz ostro ich chccą zasymilować tymi wszystkimi projektami i innymi socjalami, co z tego wychodzi to widać...
Cyganie to także rzadki przykład uznawania przez władze państwowe prymatu prawa zwyczajowego nad stanowionym. Żyją sobie według swoich norm, sprzecznych z państwowymi, a państwo generalnie zostawia ich w spokoju.
Oba prawdziwe. W Cyganów ładuje się socjal i jednocześnie przymyka się oko na ich sprawy rodzinne. Efekt jest taki, że Polakom zabierano dzieci pod najgłupszymi pretekstami, a Cyganie robią ze swoimi dziećmi co chcą.
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 907
7 829
Lunik 9 – największe cygańskie getto na świecie

lunik-12-2.jpg

, a właściwie Luník IX, bo tak brzmi poprawna forma słowackiego zapisu, to romskie osiedle określane czasem mianem największego cygańskiego getta na świecie. Zbudowane w latach 70. XX wieku jest jednym z 22 autonomicznych osiedli drugiego największego miasta na Słowacji – Koszyc.

Lunik IX jest tematem filmu dokumentalnego, który przygotowujemy wspólnie z Mateuszem Roverem Pustułą i Mikołajem Vonskym. Wkrótce na stronie ukaże się również bardziej osobisty reportaż, z naszej pierwszej wizyty w dzielnicy.

Historia

Próby integracji Romów na Słowacji
Próby integracji Romów z resztą społeczeństwa Czechosłowacji, podobnie jak w Polsce, nasiliły się po II Wojnie Światowej i przejęciu władzy przez komunistów. Koczowniczy tryb życia, który towarzyszył dużej części Cyganów, nie wpisywał się w etos pracującego socjalistycznego społeczeństwa. W 1954 roku na terenie całego kraju przyjęto zakaz koczownictwa. W 1969 roku powstała Komisja Rządu Słowackiej Socjalistycznej Republiki ds. obywateli pochodzenia cygańskiego (Komisia vlády SSR pre otázky obyvateľov cigánskeho pôvodu).

W latach 70. Koszyce były największym skupiskiem ludności romskiej w całej Czechosłowacji. Fakt ten spowodował, że postanowiono przeprowadzić tam eksperyment, polegający na stworzeniu nowej dzielnicy mającej być elementem przymusowej integracji ludności cygańskiej.

Dzielnicę miały zamieszkiwać, jak się wydawało najłatwiejsze do integracji, młode rodziny. Na lokalizację osiedla wybrano okolice wcielonej w 1968 roku do Koszyc wsi Maslava. Projekt budowy osiedla, który opiewał na kwotę 107 milionów koron czechosłowackich został zatwierdzony w 1974 roku.

Dzielnica określana była typem ABC. Jej mieszkańców mieli stanowić pracownicy wojska (armia – armáda), policji (bezpieczeństwo publiczne – verejná bezpečnost) i ich rodziny oraz Romowie (cygan – cigán).

Pierwsze mieszkania oddano do użytku w 1978 roku, zakończenie prac budowlanych miało miejsce w 1981 roku.
Plan integracji już na początku nie przynosił rezultatów. Wojskowi odmawiali przenosin do dzielnicy, więc zastępowani byli przez rodziny pracowników, którzy nie mieli możliwości wyboru lokalizacji. W 1983 roku, wśród mieszkańców osiedla, 40% stanowiła ludność romska. Odsetek ten był wyższy, niż zakładano, a prasa już w owym czasie określała Lunik IX jako miasto Romów.

Lunik 9 staje się największym cygańskim gettem na świecie
Proporcje ludności w dzielnicy szybko zaczęły się zmieniać ze względu na dużo wyższą dzietność rodzin romskich. Dzielnica zaczęła podupadać i cieszyć się złą sławą przez wysoki wskaźnik przestępczości. W 1995 roku miasto Koszyce zdecydowało o zmianie swojej polityki mieszkaniowej. Do Lunika IX przeniesieni zostali Romowie z innych części miasta, którzy zalegali z płatnościami lub zniszczyli dotychczas zamieszkiwane lokale. Z drugiej strony rodzinom, które nie były problematyczne zaproponowano lokale w innych częściach miasta. Większość nie-romskiej ludności Lunika 9 została przeniesiona do znajdującej się na północy miasta dzielnicy Ťahanovce. Ostatnia nie-romska rodzina opuściła osiedle pod koniec 2001 roku.

W latach 80. liczba mieszkańców osiedla wynosiła około 2000. Według spisu z 1991 roku zamieszkiwało ją 2 439. Liczba ta podwoiła się w ciągu następnych 10 lat by w 2001 roku wynieść 4 241. Bezrobocie wśród mieszkańców dzielnicy w 2001 roku wynosiło 89,95%. W 2010 roku liczba legalnych mieszkańców wynosiła już 6 228, chociaż faktycznie szacowana była nawet na 9-10 tysięcy. Od tego czasu liczba mieszkańców zaczęła spadać przez migracje i obecnie wynosi około 6 000.

Warunki i problemy
Stan niektórych budynków powodował zagrożenie zawalenia. Z tego powodu miasto nakazało ewakuację i w 2008 roku dokonano wyburzenia dwóch bloków. W 2012 roku zostały wyburzone kolejne 3 bloki. W 2014 roku zburzono ostatni budynek, zmniejszając tym samym liczbę mieszkań z 666 w 2008 roku do 408 w 2014.

W jednym mieszkaniu mieszka średnio 15 osób. Większość mieszkań pozbawiona jest prądu, wody oraz ogrzewania z powodu nieuregulowanych płatności. W 2011 roku zadłużenie ludności z tytułu zużycia energii elektrycznej wynosiło 2,3 miliona euro, a łączne zadłużenie za zużycie mediów i czynsz 6,3 miliona euro (około 50 000 zł na mieszkanie).

Mieszkańcy ogrzewają swoje domy paląc w nich drewnem, przez co większość bloków jest niemal całkowicie osmolona z jednej strony (prowizoryczne kominy mogą wychodzić tylko na jedną stronę). Fakt ten powoduje ryzyko wystąpienia pożaru i zatrucia tlenkiem węgla.

Dym widoczny na zdjęciu nie jest wynikiem pożaru. Mieszkańcy w prowizorycznych piecach spalają różne rzeczy, które nie zawsze spalone być powinny.

Większość mieszkańców pozbywa się śmieci wyrzucając je za okno. Zwiększa to ryzyko epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W 2009 roku miasto przeprowadziło oczyszczanie dzielnicy wywożąc z niej ponad 800 000 kilogramów śmieci.

Przy części mieszkań nie ma za oknem śmieci. Wynika to częściowo z zarządzenia starosty, który powiedział, że jeśli rodzina chce dostać nowe mieszkanie jednym z warunków jest brak śmieci „na podwórku” oraz posiadanie szyb we wszystkich oknach.

Administracja i polityka
Administracyjnie dzielnica należy do powiatu Koszyce II. Zgodnie z ustawą z 1990 roku, w Koszycach funkcjonują 22 autonomiczne dzielnice, jedną z nich jest Lunik IX. Dzielnica posiada swój własny budżet. W 2010 roku wynosił on 370 000 euro, z czego 88% zostało przeznaczone na wynagrodzenia, 8% na spłatę długów za wodę, a 4% na usługi dla ludności. Dzielnica każdego roku boryka się z brakiem płynności finansowej.

Władzami dzielnicy jest rada orkęgu, składająca się z 11 członków wybieranych raz na 4 lata w wyborach proporcjonalnych. Na jej czele stoi starosta wybierany w powszechnych jednoturowych wyborach bezpośrednich. Dotychczas dwie kadencje starostów zakończyły się przed czasem ze względu na wejście w konflikt z prawem (nielegalne wykorzystywanie samochodu, handel narkotykami).

Frekwencja w wyborach regionalnych, krajowych i europejskich jest bardzo niska. Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2009 roku udział wzięło 59 głosujących na 3 091 uprawnionych do głosowania (frekwencja 1,91%). Brak zainteresowania wyborami sprawia, że na osiedlu dochodzi do prób handlu głosami.

Inne
Dzielnica jest skomunikowana z resztą miasta linią autobusową numer 11. Ze względu na wysoki poziom przestępczości, kierowcy pracujący na tej linii oprócz regularnej pensji otrzymują również premię za ryzyko. Na Luniku 9 znajduje się szkoła podstawowa, szkoła zawodowa oraz przedszkole. Szkoła uznawana jest za najgorszą w Koszycach.

Od 2008 roku na osiedlu działa ośrodek prowadzony przez księży Salezjanów. Ośrodek ma dwie misje, z jednej strony prowadzi ewangelizację (80% mieszkańców osiedla deklaruje się katolikami) z drugiej pomaga rozwiązywać problemy społeczne występujące na Luniku IX.

W 2011 roku otwarto w dzielnicy komisariat policji, zamknięty mimo wysokiego wskaźnika przestępczości w latach 90. (wcześniejsze próby otwarcia komisariatu w 2009 roku zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku środków).

http://roadtripbus.pl/lunik-9-cyganskie-getto/
 
Do góry Bottom