1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Co po Kościele?

Temat na forum 'Nierząd' rozpoczęty przez Rattlesnake, 5 Wrzesień 2015.

 1. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 416
  Wydaje mi się - jednak - że chrześcijaństwo nie zmieszało się z kulturą polską w sposób trwały. Te 1000 lat chyba nie wystarczyło do zmiany w genach kulturowych.

  Trochę zmieniam tutaj optykę. Tam, gdzie widziałem potencjał, tam nie widzą go chrześcijanie, tam gdzie antyklerykałowie stawiają dość prymitywne zarzuty - tam nie widzę wielu problemów. Generalnie jednak wydaje się, że następuje trwałe odklejanie się chrześcijaństwa od naszej kultury.

  No więc ciekawa jest kwestia następująca: czy w Polsce postchrześcijańskiej powstanie jakiś rodzaj próżni? A jeśli tak - co ją wypełni?
   
  kr2y510 i Denis lubią to.
 2. NoahWatson

  NoahWatson The Internet is serious business.

  Posty:
  903
  Polubienia:
  1 906
  FatBantha przygotowuje jakąś religię. Jakby zrobić jakiś crowdfunding to może udałoby się ją dokończyć do 2020. Jakby Partia Libertariańska sypnęła groszem i wynegocjowała jakieś wymagania, to może nie byłaby zbyt propertarianistyczna....
   
 3. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Chrześcijaństwo nie zmieszało się w sposób trwały z kulturą włoską, a co dopiero z polską. Tak tylko chciałem nadmienić.

  Ja mam inne poglądy niż większość, bo nie uważam socjalizmu za jedyny czynnik. Mam zdanie, że bez socjalizmu też by to nastąpiło. Socjalizm wręcz zatamował ten proces, bo nic tak nie wpływa na zmniejszenie religijności i monopolu kulturowego (a taki monopol miał katolicyzm od czasów kontrreformacji w swojej sferze wpływów) jak wyż demograficzny i rozwój gospodarki, bogactwo.
   
  Filip lubi to.
 4. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 416
  W sensie jakiejś ściemy dla ludu? :) Mi nie chodzi o to, czy po prostu wejdziemy w jakiś ateizm, czy w inny jakiś energetyczny pomysł.

  Zgoda.
   
  Ostatnia edycja: 11 Październik 2015
 5. Milanista

  Milanista Active Member

  Posty:
  74
  Polubienia:
  172
  Co masz na myśli mówiąc o zmieszaniu z kulturą polską i zmianą w genach kulturowych? Gdzie według ciebie niby takie trwałe wymieszanie miało miejsce? Bo tak na prawdę to w żadnym kraju 100% się żadna religia nie przyjmie i jacyś niewierzący na poboczu zawsze będą. Można powiedzieć że w Polsce się nie zmieszała, bo tylko połowa chodzi do kościoła, i we Francji też, bo tylko 5%.

  A więc co jest według ciebie tym całkowitym zmieszaniem, a co tylko przejściowym?
   
 6. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 416
  Trwałe byłoby wówczas, gdyby Polak-katolik stał się stopem, który trudno byłoby rozdzielić. Tak jak Chińczycy i konfucjanizm, Arabowie i islam, Żydzi i judaizm. Oczywiście to są tylko odczucia, nie opieram się na ścisłych obserwacjach i nie uogólniam.
   
 7. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  O jeszcze jednej kwestii nie wspomnieliście. Wprowadzenie do KK języków narodowych + inne reformy z Soboru Watykańskiego. To bardzo istotna sprawa. Żeby dana kultura mogła wchłonąć inne, musi być stroną dominującą. Ekumenizm doprowadził do upadku tej instytucji. KK nie jako otworzył się na inne kultury, ale w taki sposób, że to one zaczęły nad nim dominować.

  @Rattlesnake @Milanista
  Lepszy jest przykład z kolorkami. W wymieszaniu kultur chodzi o "zlanie się" w jedno. Po takim procesie nie potrafimy już odróżnić jednego koloru od drugiego, a widzimy je jako "jedno i to samo" i nie dostrzegamy różnic między nimi. Patrzenie na odsetek niewierzących jest idiotyczne, bo jedno nie wyklucza drugiego.
   
  Rattlesnake lubi to.
 8. Tralalala

  Tralalala Guest

  No to już zależy w którą stronę pójdą ludzie, czy znajdą sobie nową religię, religię jako wyznawanie Boga a nie państwa czy innych rzeczy np. socjalizm.
  Jak chodziłem do szkół to zauważyłem, że jest sporo ateistów i z czasem się robiło ich więcej, więc może społeczeństwo się ateizuje i będzie to postępowało (nie wiem jak jest teraz). Możliwe, że było to efektem tego, że w liceum ludzie mniej słuchali rodziców.
  Jeżeli ateizm jest próżnią religii to moim zdaniem jak już to powstanie próżnia.
  Trzeba po statystykach popatrzeć, tu są badania, tak przeglądając to widzę, że nie przybywa ateistów czy agnostyków.
  1997-2009 nie przybyło procentowo ani ateistów ani agnostyków.

  Badania CBOSu http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2009/K_034_09.PDF
   
 9. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Chcę zaprotestować. Nie ma powszechnej ateizacji. W Polsce (i w innych krajach) dominuje agnostycyzm, i to nawet wśród oficjalnie wierzących/niewierzących.
   
  Filip i Tralalala lubią to.
 10. Milanista

  Milanista Active Member

  Posty:
  74
  Polubienia:
  172
  Dobrze że przyznałeś że są to odczucia, bo żydzi i judaizm od XX wieku to też nie jest jedność i idąc twoim tokiem rozumowania można by też stwierdzić, że "parę tysięcy lat nie wystarczyło, aby judaizm się scalił z żydami, bo dzisiaj mamy żydów-ateistów."

  Moim zdaniem chrześcijaństwo się jednak zmieszało trwale z polską kulturą, nawet jeśli nie każdy uważa się za chrześcijanina.

  Problem leży w tym, jak silny ma być ten stop. Jeśli moi znajomi są tylko ochrzczeni, nie chodzą do kościoła, ale świętują Boże Narodzenie, to jest to stop czy nie? Statystycznie patrząc są to wtedy Polacy-katolicy.
   
  Tralalala lubi to.
 11. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Ale to nie jest żaden wyznacznik. Ja znałem muzułmanów, którzy nie obchodzili ramadanu i nie przywiązywali do niego wagi. A teraz mam takie pytanie, ilu Polaków byłoby w stanie umrzeć za obchodzenie Bożego Narodzenia? Przychodzi tyran, chcę tego zakazać. Gdyby uznawali to za nierozerwalną część swojej kultury, to by się zbuntowali. Do tego dążą wszystkie siły aspirujące do bycia dominującymi na danych terenach. Zdolność do umierania za "swoją" kulturę i zwyczaje. Dlaczego? Bo jest uznawana za swoją, tak samo jak bronisz swojej rodziny lub swojego domostwa. Wtedy możemy mówić o całkowitym wymieszaniu, a nie w iluś procentach. Dlatego nawet niewierzący może umrzeć za wartości wynikające z kultury, w której wyrósł i jedno nie ma z drugim wspólnego. Uważam, że chrześcijaństwa nie ma takiej siły. Nie ma jej we Włoszech, nie ma w Ameryce Południowej, nie ma w Polsce.
   
 12. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 416
  Jako wyznacznik (w tym wątku) widziałbym raczej religię (lub jej brak) jako jeden z głównych motywatorów i punktów odniesienia.

  Rytuał, zasady moralne, zwyczaje - zestaw norm, które wpływają także na osoby spoza kręgu, jak Boże Narodzenie itd. Tego nie ma potrzeby miernikować, to daje się odczuć. Odczuć daje się też, czy przedstawiciel jakiejś idei jest pewny swego, logiczny, nie obawia się faktów, albo czy jest niepewny, irracjonalny, fanatyczny i fakty odrzuca lub przeinacza.
   
 13. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 249
  Polubienia:
  19 663
  Rosół u babci :)
   
 14. Milanista

  Milanista Active Member

  Posty:
  74
  Polubienia:
  172
  Pytanie jest takie, jaki tyran by tego chciał zakazać? Bo tylko taki obcy kulturowo i do tego okupant, a nie "wybrany demokratycznie przywódca". Wtedy ludzie by się w moim odczuciu wkurwili, z jednej strony że ktoś im czegoś zakazuje + jest to okupant.
  Można by powiedzieć że niskie podatki też nie należą do kultury polskiej, bo wszelakie UPRy, KORWiNy i inne KaNaPy były zawsze marginesem społecznym, a nie ruchem społecznym, który by poparła znaczna część ludności.

  No i znowu, w moim otoczeniu jest lekka przewaga tych Polaków-katolików, którzy do kościoła chodzą regularnie, nad tymi tylko odświętnymi, ale jest to moje subiektywne odczucie, a u Amela mogą być sami agnostycy i ateiści.

  Ja powiem że chrześcijaństwo i związane z tym wartości i zachowania jakoś się tam utrzymają. Amel powie że jak przyjdzie pierwszy lepszy kalifat, to Polacy wszyscy przyjmą islam bez walki, bo nie są gotowi umierać za Boże Narodzenie.
   
 15. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Jezu, jak mnie takie coś wkurwia. Dajesz abstrakcyjny przykład, a ktoś się zaczyna wgłębiać "jaki tyran i jaki będzie miał rozmiar buta" - sraki, dziękuje i życzę miłego dnia.

  Amel powie, że nie o tym pisał w poprzednim poście i zaczynasz inny wątek. O islamie nie było ani słówka. Pisałem o dominacji chrześcijaństwa, a nie o jakimś tam trwaniu i utrzymywaniu przy życiu jakiś wartości. Bo różne religie i kultury trwajo, ale gówno z tego majo. Gdybym był jeszcze bardziej złośliwy to podsunąłbym twój post jako namacalny dowód:
  Czy to jest postawa piewcy religii, która świadczy o jego gotowości bojowej? Ty nawet nie wierzysz w to, że chrześcijaństwo może na nowo dominować. Gdybym był piewcą religii, to mierzyłbym aż do gwiazd. Wierzyłbym, że w imię Chrystusa będziemy podbijać planety i badać cywilizacje pozaziemskie. Ty nawet nie widzisz przyszłości, żeby ziemię sobie czynić poddaną i chcesz tylko jakoś trwać. Możesz się wypierać, ale tak wynika z twoich dwóch ostatnich postów. To jest to, chrześcijaństwo przeżywa kryzys wiary i to wśród samych wyznawców.
   
  Ostatnia edycja: 5 Wrzesień 2015
 16. Rattlesnake

  Rattlesnake Don't tread on me Członek Załogi

  Posty:
  3 588
  Polubienia:
  1 416
  Odbiegamy od tematu. Co po Kościele?
  1) jednak dalej Kościół
  2) ateizm
  3) inna religia
  4) zupa u babci
  5) przyjdą mahmuty i zarżną
   
  Non Serviam lubi to.
 17. Doyle B.

  Doyle B. plata o plomo

  Posty:
  62
  Polubienia:
  153
  Pseudoreligia w stylu ekologia i multi-kulti.
   
  Filip, luke27 i Non Serviam lubią to.
 18. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Kolejność chronologiczna:
  Najpierw rosół u babci, potem utrata wiary i jej poszukiwanie, następnie inna religia wypełniająca lukę lub śmierć z pustką w sercu.
   
 19. Imperator

  Imperator Generalissimus

  Posty:
  1 553
  Polubienia:
  3 278
  Ewentualnie New Age i inne neopogaństwa.
   
 20. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 688
  Trochę smutne, że libertarianie wierzą w osiągniecie dominacji przez lewackie ideologie. To ja jestem podobno pesymistą, a nie wierzę w zastąpienie religii przez New Age, multi-kulti.
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.