Broń palna w Portoryko (terytorium USA)

OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Musicie obejrzeć ten dokument. Rozjebał mnie.

Bandyci
twierdzą, że potrzebują broni do obrony przed policją, która jest ekstremalnie skorumpowana. Policja używa specjalnych urządzeń nadsłuchujących (prezent od CIA), które rejestrują odgłosy broni palnej praktycznie na całej wyspie. Druga strona się jednak wycwaniła i kopią doły w ziemi, wkładają do nich pojemniki, wygłuszają je, po czym wsadzają lufę broni do otworu i strzelają. W ten sposób testują klamki i karabiny.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ok, obejrzałem całość. Bezdyskusyjnie najbardziej pro gunowy materiał od Vice kiedykolwiek przez nich nakręcony. Centralnym, na maksa emocjonalnym punktem programu jest opowieść kobiety, która zdołała - przy pomocy broni palnej - obronić się przed uzbrojonym napastnikiem. I choć została ciężko ranna, to po wyjściu ze szpitala założyła organizację rekrutującą kobiety i propagującą kulturę posiadania i noszenia broni. Dodatkowo jest też spory wywiad z instruktorem NRA (bardzo pozytywny) i raptem 10 sekund z jakimś lokalnym lewakiem.

Świetna rzecz.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Słuchajcie, do czego oni wsadzają te broń, że tak wygłusza? Od 7:25 To są jakieś specjalne plastikowe tuby wyścielone czymś? Cholernie mnie to zainteresowało: technologia CIA za miliony dolarów nie daje rady z pomysłowością tubylców :)
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
do czego oni wsadzają te broń, że tak wygłusza? Od 7:25 To są jakieś specjalne plastikowe tuby wyścielone czymś?
Wyściółka jest podobna, jak nie identyczna, jak w kolumnach głośnikowych. A tuby? Albo jakieś plastikowe beczki, albo tuby do instalacji wentylacyjnych. Wszystko co potrzebne, można kupić za grosze, w jakimś składzie z materiałami budowlanymi.

Cholernie mnie to zainteresowało: technologia CIA za miliony dolarów nie daje rady z pomysłowością tubylców :)
No cóż, samo przeładowanie zamka i wyrzucenie łuski nie ma w widmie akustycznym składowych o niskich częstotliwościach. A tylko te rozchodzą się dość dobrze daleko i tylko te mogą być namierzane przez mikrofony. Jak jesteś daleko (np. 1 km) od jakiegoś koncertu, to co lepiej słyszysz, basy czy wysokie?
Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by namierzać i takie trzaski, ale to wymagałoby znacznie większej ilości mikrofonów. Ze 20 mikrofonów w każdej latarni i na każdym słupie, to nie problem. To są tanie rzeczy, a elektronika do tego równie tania. Rządzący kradną większą kasiorę. Tylko że oni wytłumią i ten trzask... I co wtedy? ;)
 
Ostatnia edycja:

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Słuchajcie, do czego oni wsadzają te broń, że tak wygłusza? Od 7:25 To są jakieś specjalne plastikowe tuby wyścielone czymś? Cholernie mnie to zainteresowało: technologia CIA za miliony dolarów nie daje rady z pomysłowością tubylców :)

A to nie jest po prostu wełna mineralna?
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
A to nie jest po prostu wełna mineralna?
Na 80% - Tak. W Polsce użyłbym wpierw wełny mineralnej. Ja nie wiem czy w Portoryko używa się wełny mineralnej, czy czegoś innego o podobnych właściwościach izolujących, czegoś co tam jest tańsze, bo jest produkowane z miejscowych surowców.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Tłumik jak się uprzesz to nawet z plastykowej butelki zrobisz wypełnionej watą, szmatami, wełną mineralną, czy tam czymś. Przewagą profesjonalnej konstrukcji jest estetyka, rozmiar, no i mniejsze zużycie.


Widzę, że ludzie też sobie chwalą filtry do oleju.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Tłumik jak się uprzesz to nawet z plastykowej butelki zrobisz wypełnionej watą, szmatami, wełną mineralną, czy tam czymś.
W przypadku AK i podobnych mogą wystąpić problemy z automatyką, czyli samoczynnym przeładowaniem. By dobrze wytłumić AK trzeba zablokować dojście gazów z lufy do tego tłoczka nad lufą.
 

Gie

Libnetarianin
219
490
Gościu używa chyba amunicji poddźwiękowej, stąd pewnie brak odrzutu zamka i tak silne wytłumienie dźwięku. Przy normalnej amunicji tłumik takich cudów by nie robił.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
no ale ten tłoczek właśnie gazy z lufy cofają, ale chyba za dużo dostaję czy coś nie wiem o co kaman, albo gostek użył do strzelania z tłumikiem nabojów z mniejszym ładunkiem...
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 223
Musi używać jakiejś amunicji poddźwiękowej, czyli z mniejszym ładunkiem, po dźwięku obstawiam, że z dużo mniejszym, sam tłumik nie ma wpływu na ciśnienie po strzale na wysokości kolanka gazowego. Kwestia odchudzenia suwadła lub/i wymiany sprężyny żeby przywrócić samopowtarzalność.
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 223
Tego nie wiedziałem, myślałem że ładunek jest mniejszy. Napisz coś więcej o tłumieniu gazów lecących na tłok, pierwsze o tym słyszę, choć powodu się domyślam.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Tego nie wiedziałem, myślałem że ładunek jest mniejszy. Napisz coś więcej o tłumieniu gazów lecących na tłok,

Nie jestem ekspertem, a z bronią miałem do czynienia dość dawno. Z tego co koledzy mi mówili i pamiętam z doświadczenia, to sprawa jest taka. W broni krótkiej naboje poddźwiękowe (np. Federal American-Eagle czy prawie poddźwiękowe ale dające się wytłumić Hydra-Shock) są ciężkie, bo cięższy jest sam pocisk (wystarczy mieć w ręku i wyraźnie czuć różnicę wagi). Ładunek jest taki sam. W broni długiej użycie ciężkiej amunicji wiązałoby się ze zmniejszeniem zasięgu, więc poza jakąś amunicją specjalną nie stosuje się takiego rozwiązania. Można wytłumić sam wystrzał, ale pozostaną świst i odgłos przeładowania. Przy szybkości naddźwiękowej świst będzie występował zawsze.
W przypadku niemal wszystkich karabinów bazujących na rozwiązaniu AK, przeładownie z charakterystycznym donośnym klepnięciem/mlaśknięciem jest praktycznie nie do wytłumienia (to niesie niemal tak samo jak wystrzał, im dalej jesteś od ognia z AK tym lepiej słychać przeładowanie). Dlatego do strzelania z tłumikiem blokuje się dojście powietrza do tłoczka na końcu lufy (niektóre kałachy mają tam zawór). Do AK-47 można jeszcze zrobić amunicję gdzie szybkość poddźwiękowa jest uzyskana przez zwiększoną masę pocisku, ale większości do innych karabinów już się nie da (bo z czego zrobić taki pocisk?).
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 223
Nie ma żadnego znaczenia, w toku naszych rozważań, czy to jest ak-47, akm, jakiś valmet, czy ak-103.
Wytłumianie nie ma sensu przy użyciu amunicji naddźwiękowej? To dlaczego amerykanie tak zawzięcie używają tłumików do standardowych, naddźwiękowych nabojów?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Poczytałem, że obniża hałas do poziomu .22LR (dla kalibrów 5.53 .223. .03 ponoć), redukuje odgłos wybuchu, likwiduje błysk, utrudnia lokalizację źródła strzału. Pozostaje hałas fali uderzeniowej poruszającego się ponaddźwiękowo pocisku.
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 223
Również do konstrukcji podobnych, opartych o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, np. HK416, SCAR, XM8 używają tłumiki do amunicji naddźwiękowej, z powodów wypisanych przez tosiabunio.
 

Grzechotnik

Well-Known Member
988
2 223
Nic w związku z tym. To ty stwierdziłeś, że nie ma sensu tłumienie broni używającej amunicji naddźwiękowej, ja tylko wykazuje, że jakiś sens musi mieć, skoro najbardziej rozwinięte armie świata to praktykują.
 
Do góry Bottom