Bezrobocie a libertarianizm

ford

Active Member
314
33
Temat otwarty... W każdym systemie istnieje bezrobocie w Polsce obecnie to około 12%, czym bardziej wolnościowy system w Polsce tym gorzej z pracą, co z osobami bezrobotnymi (nie mam na myśli tych co pracują w szarej strefie, bo nie każdy ma okazje w takiej pracować) bez kapitału, co im może zaoferować libertarianizm?
 
C

Cngelx

Guest
Mogą zbierać jagody i polować na sarny w lesie, łowić ryby etc. Wyżywią się z tego.
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
czym bardziej wolnościowy system w Polsce tym gorzej z pracą, co z osobami bezrobotnymi (nie mam na myśli tych co pracują w szarej strefie, bo nie każdy ma okazje w takiej pracować) bez kapitału, co im może zaoferować libertarianizm?

Huh? Chyba tym gorzej z robotą w urzędzie?
 
OP
OP
ford

ford

Active Member
314
33
Z tymi licencjami, pozwoleniami na cokolwiek nawet na zwykły handel to się zgodzę, że obecnie to jest maksymalna z tym patologia i zabijanie miejsc pracy.
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
W każdym systemie istnieje bezrobocie
A jaka przyczyna bezrobocia pozostanie jak się wywali podatki, regulacje, głupie przepisy, licencje itd.? Bo nic mi nie przychodzi na myśl. Poza tym, dlaczego to takie oczywiste, że zawsze jest nadmiar pracowników a nie niedomiar?
 
C

Cngelx

Guest
A jaka przyczyna bezrobocia pozostanie jak się wywali podatki, regulacje, głupie przepisy, licencje itd.? Bo nic mi nie przychodzi na myśl. Poza tym, dlaczego to takie oczywiste, że zawsze jest nadmiar pracowników a nie niedomiar?
Kiedyś był niedomiar więc wymyślono niewolnictwo. Niewolników pilnowano aby wykonywali pracę dla pana i ograniczano ich swobody. Dzisiaj niewoników zmusza się do pracy przez system finansowy i coraz częsciej kredyty. Forma się znacznie więc zmieniła i do pracy się nie zagania, bo ludzie teraz sami chcą pracować. Oczywiście bez pracy nie ma pieniędzy za które można zapłacić podatki i kupić sobie rzeczy, których się w rzeczywistości niepotrzebuje, takie jak np. iPad.
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
, co z osobami bezrobotnymi (nie mam na myśli tych co pracują w szarej strefie, bo nie każdy ma okazje w takiej pracować) bez kapitału, co im może zaoferować libertarianizm?

Bezrobocie problemem, hehe...

Wielu z nich było zatrudnionych jako operatorzy wind za 1.00-1.25 dolara za godzinę. Związek zawodowy operatorów wind odniósł w międzyczasie sukces w postaci wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 2.50 dolara dla operatorów w budynkach w centrum Chicago. W rezultacie, dla właścicieli budynków stało się opłacalne, by wydać 30 tys. dolarów od windy na automatyzację tych urządzeń tak, by już nie wymagały operatora
(...)

Ponieważ koszty automatyzacji windy wynosiły 8 tys. dolarów rocznie (podatki, koszty ubezpieczenia, amortyzacja i koszt pieniądza), automatyzacja nie opłacała się, gdy koszty zatrudnienia operatorów na dwie zmiany wynosiły tylko 5 tys. rocznie. Związkowi zawodowemu udało się jednak wywindować te koszty do 10 tys. dolarów rocznie. Rezultatem są automatyczne windy, brak miejsc pracy dla byłych operatorów oraz problem z utrzymaniem niewykwalifikowanych nastolatków w ryzach.

Otóż libertarianizm proponuje brak bezrobocia.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Temat otwarty... W każdym systemie istnieje bezrobocie w Polsce obecnie to około 12%, czym bardziej wolnościowy system w Polsce tym gorzej z pracą, co z osobami bezrobotnymi (nie mam na myśli tych co pracują w szarej strefie, bo nie każdy ma okazje w takiej pracować) bez kapitału, co im może zaoferować libertarianizm?

To samo co w USA w XIX wieku. Od pucybuta do milionera. Przecież może na początek pracować u kogoś, by uzbierać drobny kapitał.
 
M

MichalD

Guest
czym bardziej wolnościowy system w Polsce tym gorzej z pracą,
Niewidzialna ręka rynku od dwudziestu lat ciemięży rynek pracy, nakładając akcyzę na pracę 40% i VAT 23%, płacę minimalną ,kodeks pracy, licencje , składki ZUS , NFZ etc.
 

margines

wujek dobra rada
626
84
Chyba już to gdzieś pisałem, ale..jest cała masa ofert pracy, wystarczy wejść na gumtree, czy inny podobny serwis. Bezrobocie, moim zdaniem, istnieje, w zasadzie, jedynie w sektorze umów o pracę (czyli tam, gdzie ktoś lubi być dymanym w kakao przez państwo). W ogóle co to za pytanie "co bezrobotnym może zaoferować libertarianizm"?? Brzmi trochę jak pytanie monisi olejnik w wieczorze wyborczym tvp..
 

Norden

Well-Known Member
723
900
W niczym nieskrępowanym kapitalizmie bezrobocie przejściowe wynosi ok. 5%. Przy takiej ilości jest to korzystne zjawisko.
 

papuv

Member
196
5
Żeby powstał libertarianizm - ludzie musieliby się jakoś gospodarczo spikać poza siecią w regionie tak, aby wszędobylska sitwa ich nie dopadała zbyt wcześnie.
Albo przynajmniej musielibyśmy mieć własne New Hamshire ...
Która gmina w Polsce jest najbardziej libertariańska ?
 

Hitch

3 220
4 872
Ta najmniej zaludniona. Im mniejsza populacja tym mniejsza ilość policji, urzędasów i stawianych dla dobra tych ludków urzędów.
 
Do góry Bottom