(Bez)sens poglądowy

nasztortz

New Member
5
0
Dzieńdobry,

Zacznę od krótkiego wstępu, skończę pytaniami. Czytałem dosyć sporo tematów na tym i innych forach okołopolitycznych, słuchałem wypowiedzi libertarian (HP również) jak i ludzi o poglądach lewicowych czy prawicowych. Każdy ma jakiś swoje zdanie na to jak świat, państwo, życie ludzi ma wyglądać (ubiegając komentarze: brak państwa to też stanowisko nt. państwa).
Można o tym dyskutować czy, w przypadku niektórych, kłócić się bardzo długo, ale mnie zastanawia jaki sens mają poglądy? Co to ma za znaczenie, że myśli się tak, a nie inaczej?

Piszę na tym forum, bo mam dosyć lewackiego/prawackiego, z reguły nic nie wartego pieprzenia.
 

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
Jak to kurwa jakie? Fundamentalne. Człowiek bez poglądów to leming, którym można łatwo manipulować. Poglądy mogą w znacznym stopniu przekładać się na działanie. Psychole, którzy ubzdurali sobie jakąś umowę społeczną, "naprawianie świata" i inne chuje muje, kierując się swoimi poglądami okradają mnie i zabierają mi wolność, nie widząc w tym nic złego. Ja kierując się swoimi poglądami mam w dupie to co oni mi mówią, (na tyle, na ile mogę) i nie kieruję się prawem silniejszego jak ta banda zwierząt.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 509
Sam odpowiedziałeś na pytanie przed jego zadaniem. Pozwalają "kłócić się bardzo długo", a kłótnia to często efekt nudy.
A nuda to słowo klucz, bo z nudów człowiek zaczyna myśleć i tworzyć swój pogląd na dany temat. Zmiana danych poglądów to też często efekt nudy - w tym wypadku znudzenia danym spojrzeniem na świat. Dlatego jak ktoś nie rucha, nie tyka alkoholu i siedzi w jednym miejscu to z nudów zmienia poglądy.
Pierwsze objawy już widać u barda z Kielc.
 

pampalini

krzewiciel słuszności, Rousseaufob
Członek Załogi
3 585
6 850
Można o tym dyskutować czy, w przypadku niektórych, kłócić się bardzo długo, ale mnie zastanawia jaki sens mają poglądy? Co to ma za znaczenie, że myśli się tak, a nie inaczej?
Zgadzam się, że nie mają większego sensu. Najsensowniej robić swoje i nie zastanawiać się nad ideolo. Chyba że kogoś ideolo, filozofowanie, rozkminy i dyskusje zwyczajnie kręcą (tak jak mnie). Wtedy poglądy nie są środkiem do celu, tylko celem i wartością samą w sobie.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 509
Chyba że kogoś ideolo, filozofowanie, rozkminy i dyskusje zwyczajnie kręcą (tak jak mnie).

Kolejny przykład typowego osobnika, który nie ma nic lepszego do roboty i gada o pierdołach z innymi dziwakami nie mającymi nic lepszego do roboty - witaj w klubie.
To o czym pogadamy? Bo nudy jak cholera.
 
OP
OP
nasztortz

nasztortz

New Member
5
0
Poglądy to część naszej indywidualności. Gdyby ją w jakiś sposób zlikwidować, to zostanie żywa maszyna.
Ale po co jest ta indywidualność? To jest jakaś wartość być odmiennym?

Jak to kurwa jakie? Fundamentalne. Człowiek bez poglądów to leming, którym można łatwo manipulować. Poglądy mogą w znacznym stopniu przekładać się na działanie.
Człowiek bez krytycznego odbierania rzeczywistości to leming, poglądy nie mają tu nic do rzeczy.

@Amel Rozumiem jak powstają, ale mi chodzi o ich sens. Przecież to, że się ponudzę i wyrobię sobie konkretne zdanie nic nie zmieni.

Wtedy poglądy nie są środkiem do celu, tylko celem i wartością samą w sobie.
Mhm. A co to za wartość, mógłbyś wytłumaczyć?
 

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
Człowiek bez krytycznego odbierania rzeczywistości to leming, poglądy nie mają tu nic do rzeczy.

Poglądy to inaczej zdanie na jakiś temat, człowiek który nie ma własnego zdania (poglądów) przyjmuje je od innych, najczęściej z tv i przyjmuje na wiarę wszystko co usłyszy, nie analizując tego. W tym sensie jest zwyczajnym lemingiem. Jeśli będzie analizował jakieś zagadnienie (np. kwestię dostępu do broni palnej) będzie miał poglądy na dany temat (będzie wiedział czy coś jest dobre, czy złe). To ludzie z poglądami (często bezmyślnymi) kształtują rzeczywistość. Pomyśl co by się stało, gdyby takie ścierwa jak marks i keynes nigdy się nie narodziły i nie zarazili tylu ludzi swoimi chorymi poglądami. Mówienie, że poglądy nie mają żadnego znaczenia i nie odbijają się na rzeczywistości to kłamstwo, wystarczy choć trochę interesować się polityką, by to zauważyć.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Ale po co jest ta indywidualność? To jest jakaś wartość być odmiennym?
Nie w byciu odmiennym, ale w byciu indywidualną jednostką, która może działać we własnym interesie, bo ma cele i zdolność do samosterowania. A czy lepiej jest być indywidualną jednostką, czy tylko trybikiem bez własnej woli, to już jest dylemat wg mnie wychodzący poza ramy możliwe do objęcia rozumem, to jest po prostu istota samego rozumu. Wiem tylko, że czuję lęk przed pozbawieniem się możliwości kontroli siebie samego, nawet jeśli wolna wola jest iluzoryczna. To tak jak śmierć w biologii. Skoro nic już nie będzie się czuć, to czego się bać? A jednak się boimy.
 
OP
OP
nasztortz

nasztortz

New Member
5
0
Wartość poglądów zależy od poglądów na poglądy, jakkolwiek dziwnie to brzmi.
Ale chodzi mi o obiektywniejszą wartość, czy sens, jeżeli coś takiego istnieje. Bo wiadomo, że jak ktoś ceni poglądy to mają dla niego wartość, to jaka tautologia wynikająca z definicji "cenienia".

@Lancaster Zupełnie nie. Można nie mieć własnych poglądów i nie przejmować ich od innych. Trzeba się tylko zdystansować do tematu, albo stwierdzić, że nie ma dobrej odpowiedzi, a do tego jak już mówiłem wymagane jest krytyczne myślenie.

@Mad.lock Ładne ujęcie zagadnienia, jednak nie jestem pewien, czy do tej zdolności samosterowania potrzebne były jasne, konkretne opinie czy zdania.
 

Albert

Active Member
135
94
Szukanie prawdy jest ważne, a nawet konieczne. Bo prawda jest obiektywnie dobra (jak mogłoby być inaczej?) Stąd bardzo istotne, jakie ma się poglądy. Człowieczeństwo to właśnie między innymi - a może nawet przede wszystkim - szukanie prawdy.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 693
Wg mnie poglądy są ważne ale myśle, że trzeba sie pogodzić z niemożliwością ich realizacji. Poza tym warto umieć na siebie i na te poglądy spojrzeć z dystansu by zobaczyć w nich luki. Ja to umiem ale zauważyłem, że to w sumie jest bardzo rzadkie. W jakiś sposób nawet bym powiedział, że zdolność autokrytyczna mnie wyróżnia.
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
jaki sens mają poglądy? Co to ma za znaczenie, że myśli się tak, a nie inaczej?
To zależy jak na to spojrzeć. Z dalekiej perspektywy nasze życie tez nie ma żadnego sensu.

Można się zapytać czarnego niewolnika, jakie są jego poglądy na sprawę niewolnictwa. Czy jego poglądy będą miały sens? A jak tak, to jaki? Czy może powinien się od tego zdystansować?
 
OP
OP
nasztortz

nasztortz

New Member
5
0
Nie można, trzeba być całkowicie odciętym od świata zewnętrznego.
Może rzeczywiście nie wszystkich opinii, ale dużej części można. Np. po stwierdzeniu, że się nie ma wpływu jest dość łatwo jest popaść w bezpoglądowość. Chłop w czasach feudału nie miał zdania na tematy jak sytuacja geopolityczna czy astronomia.

Szukanie prawdy jest ważne, a nawet konieczne. Bo prawda jest obiektywnie dobra (jak mogłoby być inaczej?) Stąd bardzo istotne, jakie ma się poglądy. Człowieczeństwo to właśnie między innymi - a może nawet przede wszystkim - szukanie prawdy.
Albert, Twoja wypowiedź jest uniwersalna! Np. mogę powiedzieć "Państwo jest ważne, a nawet konieczne. Bo państwo jest obiektywnie dobre (jak mogłoby być inaczej?)", a wiecie nawet lepiej ode mnie, że to nieprawda. Chciałbym rzeczowych odpowiedzi, a nie jakiś poetyckich bezpodstawnych stwierdzeń.

@MaxStirner Czemu są dla Ciebie ważne?

To zależy jak na to spojrzeć. Z dalekiej perspektywy nasze życie tez nie ma żadnego sensu.
Dokładnie! Nie ma! Więc nie rozumiem trendu próbowania tłumaczenia, że coś w tym życiu jest lepsze niż coś innego.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Ale po co jest ta indywidualność? To jest jakaś wartość być odmiennym?
Indywidualność ma wartość o tyle, o ile pozwala odróżnić się od pozostałych osobników, dając wyróżniającemu się cutting edge rzadkości. Rzadkie umiejętności, rzadkie biegłości intelektualne i specjalizacja potrafią zapewnić lepsze warunki życia jednostce, niż gdyby miała dysponować dokładnie tym samym, czym dysponuje cała reszta zbieraniny.

Wyrabianie sobie poglądów to po prostu proces ćwiczenia własnej percepcji, zdolności poznawczych, kojarzenia oraz syntetyzowania faktów oraz początek szlifowania umiejętności społecznych - o poglądach gada się z innymi. Nawet jeśli posiadanie poglądów nie zmienia bezpośrednio stanu świata, to i tak ubogaca wewnętrznie, stanowi trening dla rozumu i nawet nołlajfom potrafi zagwarantować społeczną rozrywkę pośród innych.

Równie dobrze mógłbyś zadać pytanie o sens filozofowania. Albo podnoszenia ciężarów na siłce.
 
Do góry Bottom