Awarie forum

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Ostatnio przydarzyły się nam awarie forum (500 Internal Server Error oraz Too Many Connections). Oznacza to, że nasz hosting wykrył zbyt duże zużycie pamięci oraz zbyt dużą ilość połączeń z bazą i zareagował ubiciem naszych procesów.

W związku z tym wyłączyłem większość wtyczek, co może trochę obniżyć funkcjonalność forum. Dodatkowo będę analizował celowość przejścia na Virual Private Hosting, choć to oznacza znaczący wzrost kosztów utrzymania serwisu. Może nie będzie takiej potrzeby - zobaczymy.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Maciek, to jest tak. Jak wyłączasz np. wtyczkę stopspamforum to wtedy baza banów (IP+email) puchnie i to też potężnie żre. Zawsze jest coś za coś. Można odchudzić te tabele ale ja z admina nie mam dostępu do samej bazy.

Prawda natomiast jest inna. Ten silnik forum ma spierdolone relacje w bazie danych (ci co to wymyślili nie mieli pojęcia np. o indeksowaniu), ta koncepcja jest nie do naprawy. Decydując się na niego miałeś prawo o tym nie wiedzieć, bo nikt by tego nie przypuszczał. Więc pozostaje nam klejenie gówna lub na dłuższą metę migracja. Pytanie: na co, jak i koszta?

Jeszcze jedno. Forum nie wiesza się w czasie gdy jest największe obciążenie silnika i bazy danych.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Awarie zaczęły się po uruchomieniu wtyczek. To może być jedynie przypadkowa korelacja, ale na razie nie mam innych mechanizmów zbadania tej sprawy. Przywróciłem sytuację do tej, na której forum działało od dłuższego czasu i zobaczymy - jeśli awarie będą się powtarzały, to możemy przywrócić wtyczki antyspamowe i zacząć szukać gdzie indziej.

Bazę optymalizuję od czasu do czasu.

Co do samego forum, to jeśli jest źle napisane, nic na to nie poradzimy, a nawet i nie mamy jak tego zbadać. Możemy pozastanawiać się nad wymianą softu na taki, na którym wiszą wielka fora, bo to dobra rekomendacja, ale to może kosztować i jest ryzykowne.

Obawiam się, że problem jest tkwi w shared hostingu. Szczególnie że nasze konto to nie tylko Forum, ale blog Jacka, jakieś hostingi testowe (z minimalnym ruchem, ale zawsze). Na sumaryczne zużycie pamięci przydzielonej do naszego konta wpływają wszystkie i może tak się zdarzyć, że ruch na innych serwisach przekroczy sumaryczny limit, ale to forum zostanie ubite.

Jedyną opcją migracji jest VPS, gdzie możemy sobie gospodarzyć w ramach przydzielonego i opłaconego nam RAMu. Zmiana firmy hostingowej to zbyt wiele problemów, aby się w to bawić, szczególnie po zapodaniu tu taniego SSLa. Sprawdzę dostępne opcje.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Usuń (wyinstaluj) wtyczki: askimet i FassimAntiSpam. One są zbędne. Najlepsze jest proste stopspamforum + blokada IP.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Zrobię tak, gdy awaria się powtórzy - teraz nie miałoby to sensu, bo nie odpowie nam na pytanie, czy to aby nie stopforumspam nie jest odpowiedzialne za awarie.
 
A

Anonymous

Guest
kr2y510 napisał:
Jeszcze jedno. Forum nie wiesza się w czasie gdy jest największe obciążenie silnika i bazy danych.

Fakt, wczoraj koło północy nie działało i chyba koło 2:00 wróciło forum. Często w te porę coś się jebało z forum.
 

Smok

Zradykalizowany
150
64
tosiabunio napisał:
Możemy pozastanawiać się nad wymianą softu na taki, na którym wiszą wielka fora, bo to dobra rekomendacja, ale to może kosztować i jest ryzykowne.

Dobrą rekomendacją jest też kto tego używa. Koleś od un4seen developments używa Simple Machines od lat. Sam robi lekkie, szybkie i elastyczne aplikacje i myślę, że nie nie postawiłby na coś ociężałego. Aż tak się nie znam, ale można by rzucić okiem.
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Nasz problem polega na tym, że awaria forum jest efektem celowego ubicia procesów forum przez programy nadzorujące. Dlatego inne serwisy będą działać, a forum nie.

Cod Simple Machines Forum, to używam go na innych domenach i nie jestem jakoś przekonany o jego wyższości. Nie podoba mi się szczególnie administracja SMF. Niemniej jednak, nie wiem nic o efektywności SMF w przypadku dużego obciążenia - nie jest wykluczone, że daje radę.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
W przypadku dużego obciążenia SMF wyświetla stronę, że jest obciążone i lepiej wejść potem.
 
Do góry Bottom