D
Deleted member 427
Guest
Niebawem do amerykańskich kin uderzy dokument napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Krisa Koeniga, twórcę wielokrotnie nagradzanych "400 lat teleskopu", założyciela wytwórni Dead Patriot Films, podejmujący wątek broni palnej, kontroli dostępu do niej z perspektywy historycznej oraz ważności Drugiej Poprawki w kontekście deklarowanego przez wielu Amerykanów umiłowania wolności i swobód obywatelskich. Pełny tytuł oryginalny: "Assaulted: Civil Rights Under Fire" [strona oficjalna projektu]. Narratorem będzie Ice-T.
Zdaniem Koeniga, prawo do posiadania i noszenia broni palnej jest prawem absolutnie fundamentalnym, dlatego umieszcza on je na samym szczycie Bill of Rights, wyżej nawet niż prawo do wolności wypowiedzi. Jak podkreśla reżyser, gdyby miał wybierać między wolną wypowiedzią a wolnym dostępem do broni, wybrałby to drugie, bo mając broń, i tak może mówić, co chce.
Koenig urodził się i dorastał w Kalifornii, obecnie mieszka w liczącym 80 tys mieszkańców miasteczku Chico, położonym w północnej części tego stanu. Inspiracja do stworzenia "Assaulted" przyszła z nieoczekiwanej strony. Kiedy Koenig razem z innym reżyserem kręcili dokument dla lokalnej telewizji o gangach w Północnej Kalifornii i akurat wybierali się z ekipą w teren, jeden z zastępców szeryfa rzucił do nich: "Mam nadzieję, panowie, że macie pozwolenie na broń". W tamtym czasie Koenig takowego nie posiadał, lecz szybko zdecydował, że musi sobie wyrobić licencje i to był dla niego moment oprzytomnienia - zetknięcie z kalifornijską biurokracją było jak kubeł zimnej wody. Zdał sobie wówczas sprawę ze skądinąd banalnego faktu - że w oczach kalifornijskiej legislatury nie wszyscy są równi i że w zależności od hrabstwa regulacje mogą się od siebie dramatycznie różnić. To skłoniło reżysera do zapuszczenia sondy głębiej i odpowiedzi na inne pytanie: dlaczego w jednym miejscu prawo jest liberalne, a w innym - oddalonym o 50 km - panuje totalny zamordyzm? Co kieruje ludźmi u władzy, gdy odmawiają cywilom prawa do posiadania i noszenia broni palnej? Czemu jeden szeryf wydaje pozwolenie każdemu chętnemu, kto nie był notowany, a inny z automatu potrafi odrzucić wszystkie aplikacje od ludzi, którzy w życiu nie dostali nawet mandatu za złe parkowanie?
Tak narodziła się idea przewodnia "Assaulted" - czym w rzeczywistości jest polityka kontroli dostępu do broni, jakie motywy kierują jej propagatorami i jak objawiała się ona na przestrzeni ostatnich dekad w USA. Ponadto Koenig oferuje mocno kontrowersyjne spojrzenie na ostatnie masakry z użyciem broni palnej - i znowu zadaje pytanie: tego typu medialnie głośne incydenty mogą być wałkowane tygodniami przez zwolenników kontroli, ale w takim razie czemu ci sami ludzie konsekwentnie milczą, gdy w każdy weekend w amerykańskich metropoliach dochodzi do strzelanin z udziałem gangów, w których giną dzieci? Z zewnątrz wygląda to tak, jakby wszyscy mieli to gdzieś. W tym sensie "Assaulted" mówi także o hipokryzji - o tym, że w USA odbywają się przesłuchania w Senacie na temat broni palnej, ale jakoś nie ma senackich przesłuchań na temat gangów.
Ciekawe swoją drogą, czy film trafi do polskich kin?