Ankieta- Wojna Secesyjna, Unia vs Konfederacja

Do której strony konfliktu wam bliżej?


  • Total voters
    22
D

Deleted member 4151

Guest
Mi osobiście bardziej pasuje konfederacja ze względu na wolnościową konstytucje oraz bardziej wolnościowy powód brania udziału w tej wojnie: samostanowienie, sprzeciw wobec podatków (oczywiście murzyni mogliby mieć na ten temat inne zdanie). W dodatku większość ludzi odwołujących się do tradycji konfederackich to wolnościowcy, nie licząc oczywiście organizacji typu KKK ale nawet one popierają przynajmniej 2 poprawkę.

Zachęcam również do zapoznania się z forumowym tematem o sprawie przyczyny wybuchu tego konfliktu: https://libertarianizm.net/threads/debata-niewolnictwo-przyczyna-wojny-secesyjnej.2778/
 
D

Deleted member 427

Guest
Konfederacja. Motywacje Unii były nikczemne - eksterminacja Indian, centralizacja władzy, centralizacja sytemu podatkowego, przejęcie portów na Południu, kontrola nad handlem zagranicznym, wreszcie tania siła robocza dla finansujących wojnę przemysłowców.

Motywacja elit Południa nie była wcale lepsze jeśli chodzi o Murzynów, ale przynajmniej w innych miejscach bardziej wolnościowa.

Oczywiście to wszystko przy założeniu, że nie miałbym luksusu niepopierania nikogo (jak zrobił abolicjonista Spooner).

 

Imperator

Generalissimus
1 568
3 553
Konstytucja Konfederacji była znacznie bardziej wolnościowa niż Unii.
Dziwne, jak na kraj , w którym panowało niewolnictwo Murzynów, znacznie więcej negrów było oficerami niż w armii Unii (nawet mając pod sobą białych).Nie byli to więc tacy biologiczni rasiści, liczył się tylko interes.
 
OP
OP
D

Deleted member 4151

Guest
Po prostu większość niewolników na rynku było czarnych więc też oni w większości byli kupowani. Jakiś biologiczny rasizm pewnie też z tego powodu się pojawiał (skoro dali się złapać to pewnie są gorsi itp.) ale nie sądzę by na północy czy nawet w Europie było pod tym względem jakoś dużo lepiej. Sam Lincoln przecież też był rasistą.
 
T

Tralalala

Guest
Konfederacja. Nienawidzę kłamliwych kurw pierdolących, że walczą o coś a tak naprawdę walczą o hajs.
 

myname

Active Member
307
218
Mi osobiście bardziej pasuje konfederacja ze względu na wolnościową konstytucje oraz bardziej wolnościowy powód brania udziału w tej wojnie: samostanowienie, sprzeciw wobec podatków (oczywiście murzyni mogliby mieć na ten temat inne zdanie). W dodatku większość ludzi odwołujących się do tradycji konfederackich to wolnościowcy, nie licząc oczywiście organizacji typu KKK ale nawet one popierają przynajmniej 2 poprawkę.

Zachęcam również do zapoznania się z forumowym tematem o sprawie przyczyny wybuchu tego konfliktu: https://libertarianizm.net/threads/debata-niewolnictwo-przyczyna-wojny-secesyjnej.2778/
Powodem samej wojny była chęć władzy, bo władza musi mieć władze.To jest coś typu muszę mieć, sam zrobię lepiej.Obie strony to porażka wobec wolnościowej myśli i dałem głoś na Konfederacje, bo ona tylko podważa obecny kurs polityczny.W następstwie chcę wprowadzić własny bajzel.Nie można rzucać cukierków jak dwie partie w USA.Daj źródła, ja odpowiem innymi.Ten kto szuka tu wolności błądzi.Wszystkie prawa szły z Europy upraszczając, a socjaliści w Stanach mieli ich zdaniem fajniejsze pomysły.Ja zwracam uwagę na protekcjonizm.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom