Ciekawe kanały na YouTube

deith

Active Member
230
169
Kolejność bez szczególnego znaczenia:

The Waking Up Podcast by Sam Harris - lewak, 'racjonalista', jedna z 4 głównych postaci proponujących odejście od religii jako źródła moralności i zastąpienie jej podejściem wspieranym przez rozum / naukę. Ciekawy sposób debatowania i interesujące podcasty o wolnej woli.
https://www.youtube.com/channel/UCNAxrHudMfdzNi6NxruKPLw

The Joe Rogan Experience - Joe to komik, podcaster, MMA fanatyk i 'color commentator' znany głównie z UFC. Jego wywiady zazwyczaj są dość długie i formuła pozwala gościom na dość dobre zaprezentowanie siebie - szczególnie polecam wywiady z wszelakimi naukowcami / filozofami / specjalistami. Robi też sporo podcastów z innymi komikami lub ludźmi z MMA, tych za bardzo nie polecam - osobiście zazwyczaj przysypiam na nich. Poglądy libertariańskie dla bardziej zrównoważonych wolnościowców, oczywiście komuch dla akapów.
https://www.youtube.com/channel/UCzQUP1qoWDoEbmsQxvdjxgQ

Jocko Willink Podcast - ex dowódca SEAL, Jocko jest praktycznie karykaturą archetypu mężczyzny-twardziela. Całkiem interesujące podejście do życia, warto posłuchać kilku podcastów żeby załapać o co chodzi - potem robią się trochę monotoniczne.
https://www.youtube.com/channel/UCkqcY4CAuBFNFho6JgygCnA/featured

Dan Carlin's Hardcore History - Kilkadziesiąt godzin świetnych monologów historycznych, dobrze się tego słucha przy niezbyt wymagających zajęciach.
https://www.youtube.com/user/dancarlinpodcaster/videos
https://www.dancarlin.com/

Bisqwit - stricte dla ludzi zainteresowanych informatyką, przekleję opis z jutuba: "Live programming as a form of art. Niche entertainment from hardware I grew with (NES, PC, AdLib). Inspiration for information scientists."
https://www.youtube.com/user/Bisqwit/videos

Stefan Molyneux - filozof, ex PM w branży IT. Raczej znana postać tutaj, niby libertarianin choć ostatnio to chyba bliżej mu do alt-rightu i wróżbiarstwa. Ale i tak warto trochę posłuchać (o ile dobrze pamiętam - tematy dotyczące IQ, samotnych matek, migracji, bezrobocia i ogólnego welfare).
https://www.youtube.com/user/stefbot/videos

Dobra, na razie wystarczy. Enjoy.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Ja chyba najbardziej lubię materiały z tych źródeł:

Audio, technika:

Reduktor szumu - stolica jutjubowego second-handu hi-fi. Fachowe przybliżenia sprawdzonych i uznanych konstrukcji wzmacniaczy, omówienia warstwa po warstwie podstaw teoretycznych i praktycznych związanych z działaniem rozmaitych typów głośników, obudów, zwrotnic. Niemal każde zagadnienie po inżyniersku rozebrane na części pierwsze, więc można karmić swojego aspergera, zastanawiając się nad wadami i zaletami przedstawianych rozwiązań. Okazjonalnie trochę fizyki i scjentyzmu walczącego z audiovoodoo... Sporo porad serwisowych i grzebania w restaurowanych zabytkach.

Ciekawa seria filmów o historii znanych marek i ich przełomowych konstrukcjach w minionych dekadach.

Kanał Krzysztofa Bielewicza zdobył namacalny wpływ na polski rynek używanego sprzętu audio; po korzystnych recenzjach konkretnych modeli wzmacniaczy, ich ceny na Allegro szły w górę. ;)

Must see dla rozważnych i romantycznych miłośników reprodukcji dźwięku, co to chcą wyrwać coś z dobrym ratio jakości do ceny.

Techmoan - ten kanał koncentruje różne inżynierskie wybryki natury. Cuda i dziwy, o których się zazwyczaj nie słyszało; wymarłe formaty, przesadzone konstrukcje, nietypowe rozwiązania, które swą bezkompromisowością skazały się na przegryw i niepraktyczność. Spora doza analogowej melancholii i jeszcze większa dawka bezwstydnego obskurantyzmu. Dziwne techniczne rzeczy, które wyprodukował kapitalizm, najprawdopodobniej jedynie po to, aby nas zaskoczyć.

O ile Reduktor szumu może pomóc w wyborze czegoś, co warto byłoby mieć, Techmoan jest skupiony na ogół na cudownej atencyjnej bezproduktywności wielu omawianych produktów.

Druga strona medalu, to recenzje kamer samochodowych. Jest ich sporo, są nudne, ale chyba dobrze przeprowadzone, bo można sobie nawet porównać jakość rejestrowanego materiału w warunkach dziennych, nocnych. Chcesz pan jechać do Rosji kręcić filmiki o szale na drodze, kup pan dobry dashcam,..

Technology Connections - kanał podobny do powyższych, tyle że mniej spektakularny i bardziej skupiony na teorii. Nie omija tematu wizualiów. Trafiłem na niego z okazji omówienia wojny standardów VHS vs. Betamax, kiedy chciałem zrozumieć, dlaczego nie miałem nawet szansy dowiedzieć się w Polsce o istnieniu tego konkurencyjnego rozwiązania, no i czy było rzeczywiście czego żałować. Seria o perypetiach Laserdisc - przodku płyty DVD też godna polecenia. Historie niewykorzystanego potencjału i błędów w ocenie potrzeb konsumenckich, zakończonych porażkami, są fascynujące!​


Historyczne:

History Buffs - "Gdyby to było realistyczne, to nikt by tego nie oglądał." Do tego sprowadza się formuła kanału wybrana przez Nicka Hodgesa. Recenzje filmów pod względem wiarygodności przekazu i zgodnością z prawdą historyczną. Które z produkcji trzymają się faktów, a które tylko są luźno inspirowane wydarzeniami z przeszłości? Co w filmach było zmyślone dla podkręcenia dramaturgii, co przesadzone, a co zupełnie nieprawdziwe, psujące ciekawsze niż w sztuce wspomnienie przeszłości?

Autor nie jest małostkowy, nie pastwi się nad wszystkimi filmami w upierdliwy sposób, jest w stanie twórcom wiele wybaczyć, jak na przykład nie do końca zgodne z chronologią przytaczanie anegdot związanych z konkretnymi postaciami historycznymi, które filmom pomagają zgrabniej przedstawić bohaterów, nie znosi natomiast ignorancji, bezmyślności i niedbalstwa.



AlternateHistoryHub - historia może i jest ciekawa, ale jeszcze ciekawsza byłaby, gdyby potoczyła się inaczej. Co by było, gdyby Rosja nie istniała, albo Atlantyda rzeczywiście istniała? Jak bardzo zmieniłby się świat, gdyby nie wynaleziono prochu strzelniczego albo Reagan nie doszedł do władzy? Co stałoby się w dziejach, gdyby islam lub chrześcijaństwo w ogóle nie wypaliły?

Twórca AlternateHistoryHub rozpatruje scenariusze większych lub mniejszych odstępstw od naszych rzeczywistych dziejów, starając się przez negacje zaprezentować przyczyny i skutki, wpływające na kształt historii. Każdy lubi sobie czasem pogdybać, dlatego właśnie warto oglądać te koślawe animacje.



Bazbattles - przechodziliście ten etap, gdy bawiliście się w zdobywców świata, na mapach znacząc swe kolejne podbite terytoria, planując kolejne strategiczne wyprawy i manewry przeciw hordom wrogów, których należało poddać swemu panowaniu? Twórca Bazbattles najwyraźniej tego etapu jeszcze nie przeszedł, dlatego uzyskaliśmy nieco odrealniony, heglowski, bo skupiony na kolejnych wielkich jednostkach, obraz historii skoncentrowany na polach bitew z lotu ptaka, z prostokątnymi oddziałami i strzałkami znaczącymi wiekopomne posunięcia i inne taktyczne błędy, które zaważyły na losach dawnej polityki.

Na Bazbattles wyróżnia się zwłaszcza seria o kolejnych bitwach z kampanii Aleksandra Wielkiego. Wciąga jak cholera. Seria o krucjatach też może wkrótce zostać klasykiem. Trochę sztubackiego humoru, aby to wszystko lepiej wchodziło.




Shadiversity - maniak fortyfikacji i generalnie średniowiecza. Trochę też rewizjonista klasycznej szkoły zbrojenia wyimaginowanych stworów z klimatów fantasy, doradzający jak rozsądniej wyposażyć orków, smoczych jeźdźców, syreny czy inne wróżki, aby w pełni wykorzystały atrybuty fizyczne i psychiczne w śmiertelnej walce. Wiadomo - do tej pory siekiery, topory i inne młoty dawano bez pomyślunku i nierealistycznie. Minotaur bez optymalizowanego pod siebie rynsztunku jest mniej straszny, niż mógłby być. No przecież!

Ponadto recenzje historycznych i fikcyjnych zabezpieczeń prywatnych siedzib i miast, wprowadzenie w tajniki umiejętnego fortyfikowania tego, co fortyfikowania wymaga.


Skallagrim
Lindybeige


Każdy aspi z libnetu zna Skallagrima i Lindybeige'a, więc nie ma sensu ich przybliżać.​


Krytyka sztuki / Filmowe:

David Stewart - odkryłem tego gościa po wpadce z "The Last Jedi", kiedy to uderzył w punkt swoją pogadanką o po-mo i nihilizmie w Holywood oraz deficycie w rozumieniu wartości moralnych pośród mainstreamowych filmowców, skutkujących pretensjonalnymi fabułami bez większego znaczenia i bohaterami, których wszyscy mają w dupie. Stewart, co nietypowe, przyjął interesujące założenia dla swojej działalności krytyka, robiąc z tego przejrzysty dla każdego system, za pomocą którego stara się trzymać równą miarę w ocenie wyróznionych składowych dzieł sztuki. Dobrze jest konfrontować swoje wrażenia z tymi opniami silącymi się na przynajmniej minimalny obiektywizm.

Na plus dochodzą wolnościowe poglądy.

Red Letter Media - więc jesteś wyrzutkiem biedującym gdzieś na patologicznym marginesie społecznym, jak na millenialsa przystało? Siedzisz w mało satysfakcjonującej pracy, której nie znosisz i nie masz perspektyw na wyjście z dołka? Inni mają gorzej - naprawiają magnetowidy i w ramach eskapizmu gadają o filmach.

RLM stał się sławny w internatach po brawurowych recenzjach gwiezdnowojennych prequeli w wykonaniu Pana Plinketta, groteskowej, obskuranckiej kreacji emerytowanego psychopaty, mordującego w wolnym czasie prostytutki w swej piwnicy, a czasem torturującego je najbardziej nieudanymi filmami George'a Lucasa. Parodystyczny, obleśny sadysta z trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi trudnej sztuki filmowej przypadł do gustu internetowej publice i pozostał też bronią wielkiego kalibru w arsenale RLM, używaną tylko na specjalne okazje.

Rozmowy o kinie zatopione w otoczce codziennych zwariowanych perypetii niedzielnych filmowców, natrząsających się z filmowych schematów i zgranych klisz. Zadziwiająco często ich pisane na kolanie fabułki są o wiele bardziej wciągające i zabawne, niż to co wchodzi do kin, o czym później gadają.


Filmmaker IQ - kulisy robienia filmów od podstaw. Profesjonalne przedstawienie warsztatu filmowca krok po kroku. Świetne materiały o historii okołofilmowej.​


Różne:

School of Life - coraz rzadziej oglądam, bo wrzucają więcej płaczliwych filmików o komuchach i socjologach, a mniej hardkorowej filozofii. Czasem trafiają się ciekawe materiały w gatunku samopomocy, zwracające uwagę na to, co się czasem olewa. Trochę stoicyzmu, trochę romantyzmu, generalnie pierdolnik z krótkimi humanistycznymi rozkminami.

Architecture is a good idea - jeden z najlepiej realizowanych polskich kanałów, prowadzony przez Radosława Gajdę, skupia się na lekkostrawnym prezentowaniu architektury, jej założeń i problemów urbanistycznych. Czasem zdarzają się offtopy o malarstwie.​
 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Doug DeMuro - samochodowy recenzent. Doug prezentuje różne samochody, nowe i stare, skupiając się głównie na ich ciekawostkach i dziwactwach. Świetnie się ogląda, bo podane bez zadęcia.

Saabkyle04 - kolejny recenzent samochodowy. Kanał z długą historią, dużo różnych samochodów, czasem bardzo egzotycznych. Główny problem, że każdy film to dokładnie ten sam scenariusz, łącznie ze słownictwem i zwrotami, ale czasem można poznać ciekawe samochody z amerykańskiego rynku.

The Dodo - kanał z krótkimi filmikami o zwierzętach, a właściwie ludziach i zwierzętach. Śmieszne filmiki, ale częściej wzruszające - straszny wyciskacz łez.

Ambuchannel 112 - przygody holenderskiego kierowcy ambulansu. Głównie filmiki z wyjazdów do chorych i wypadków, plus trochę filmików zza kulis pracy ratownika medycznego. Napisy komentujące przynajmniej po angielsku, ale jest popularny na tyle, że polskie tłumaczenia też się zdarzają. [Kanał samo-zlikwidowany, ze względu na kwestie prywatności]

The Urban Gentry - kanał o zegarkach dla dżentelmenów. Recenzje, porady, ciekawostki - dobra rzecz dla wszystkich, których zegarki interesują.

KJ Sawka - kanał perkusisty Pendulum i Destroida. Głównie bębnowe covery, fajnie popatrzeć jak zasuwa.

Numberphile - ciekawostki matematyczne, przystępnie podane. Warto oglądać.

clavinetjunkie - najlepszy kanał recenzencki poświęcony głośnikom bezprzewodowym (i przewodowym trochę też). Testy i porównania rejestrowane w systemie dźwięku binauralnego, więc dającego względne pojęcie jak co tam gra. Gość też prowadzi znakomitą bazę porównawczą głośników, pozwalającą parami porównywać różne zestawy na tej samej muzyce.

Techmoan i Technology Connections wymienione powyżej też propsuję.
 
Ostatnia edycja:

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Historia Civilis
https://www.youtube.com/channel/UCv_vLHiWVBh_FR9vbeuiY-A
rMlYDcl.png

Głównie historia militarna i polityczna starożytności, ale przedstawiona w formie animowanych kwadracików, które walczą, spiskują czy obradują w senacie. Każdy odcinek skupia się na jednym konkretnym wydarzeniu, fragmencie kampanii czy opisie ustroju politycznego, a to pozwala na przedstawienie ich szczegółowo, co pozwala ujrzeć epickość wielu wydarzeń a także ich kontekst.
 

piezol

Jebać życie
1 257
4 229
Przeleciałem po swoich subskrypcjach na YT - mam ich już 190 ... także się dzielę:

https://www.youtube.com/user/CrowbCat/videos
Crowbcat - głównie pariodie gier komputerowych / rynku gier w ogóle.

https://www.youtube.com/user/rossmanngroup/videos
Louis Rossmann - koleś który ma własny salon serwisowania lapków Apple'a. Sporo o tym, jakie problemy można przy tym napotkać, przede wszystkim jednak - dużo rantów o antykonsumenckich praktykach stosowanych przez tą firmę.

https://www.youtube.com/user/lastP0et/videos
Underrated - kanał promujący mało znane projekty około-shoegazeowe (tak, moja fanaberia :) ). Niestety od prawie roku nic nie wrzucają :(

https://www.youtube.com/channel/UCYO_jab_esuFRV4b17AJtAw/videos
3Blue1Brown - kanał tłumaczący na ludzki matematykę wyższą - polecam, wystarczy znajomość matematyki na poziomie liceum.

https://www.youtube.com/channel/UC7_gcs09iThXybpVgjHZ_7g/videos
PBS Space time - popularnonaukowy kanał tumaczący na ludzki fizykę relatywistyczną i astrofizykę.
 

WoKu

Anarchoautystyk
Członek Załogi
244
662
CodingTech - w zasadzie codziennie wrzucają materiały (wykłady powiązane z IT, głównie programowanie) z konferencji: PyData, MLConf, Build Stuff, Code::dive, PolyConf, AmsterdamJS, React Amsterdam, ReactiveConf, Jazoon Tech Days, SFNode, CppCon, Infinite Red, GDG Lviv, Mibuso.com, You Gotta Love Frontend, React Native EU, Node Summit, NodeConfEU, ConFoo, Pixels Camp, JavaScriptLA, The Linux Foundation, Oredev Conference, Techlahoma, fitcevents i innych.

Nie wszystkie są szczególnie ciekawe, ale i tak polecam - fajne źródło wiedzy i ciekawostek dla zainteresowanych.
 
D

Deleted member 427

Guest
Dzisiaj odkryłem - genialny kanał. Z tego co zdążyłem się zorientować, autor głównie analizuje rozmaite tajemnice, legendy i demaskuje oszustwa. Ogrom roboty włożony w research i warstwę wizualną. Przykładowe filmy:







 
OP
OP
tosiabunio

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
ElectroBOOM - kolo opowiada o elekryce i elektronice. Trochę wygłupów, wybuchów, dymu i iskier, generalnie całość w komediowym klimacie, plus catchphrse "FULL BRIDGE RECTIFIER!".

 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom